Ukrajina potřebuje techniku schopnou vygumovat ruské "turisty", hybridní válka v Pobaltí, vražda Němcova. František Laudát promluvil

08.03.2015 7:35

ROZHOVOR Poslanec František Laudát se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ostře vymezuje vůči názorům, podle kterých by Západ neměl dodat zbraně na Ukrajinu a snahám NATO posílit hranice s Ruskem. Ruskou „pátou kolonu“ sice v parlamentu nevidí, některé výroky sociálnědemokratických poslanců ho ale děsí.

Ukrajina potřebuje techniku schopnou vygumovat ruské "turisty", hybridní válka v Pobaltí, vražda Němcova. František Laudát promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Jak vnímáte poslední vývoj konfliktu na Ukrajině?

Bojím se, že příměří tam není úplně dodržováno a Evropa se ukájí bláhovou nadějí, že je už ten velice nepříjemný kámen odvalen. Já mám ale pocit, že je to spíš přestávka před případným dalším dramatem. Je tam cítit neklid a svědčí o tom i snaha Spojených států iniciovat větší rozsah vojenských cvičení, o které se nyní mluví.

V Berlíně se uskuteční jednání ministrů zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny. Co může přinést?

Pokud bude Rusko aspoň trochu zdrženlivé, bude asi tím nejlepším, čeho se dosáhne, určité „zamrznutí“ současného stavu konfliktu. Samozřejmě pro Ukrajinu je to špatně a pro lidi ve východní části Ukrajiny a v Donbasu to bude tragédie, protože tam nikdo nebude investovat do zásadní obnovy a oblasti zůstanou rozstříleným územím.

Měl by se uskutečnit záměr, podle kterého by Západ vyzbrojil ukrajinskou armádu?

Domnívám se, že jestli máme Rusko zadržet, je výhodnější, aby zůstalo zadrženo na východě Ukrajiny, než to pak řešit ve střední Evropě nebo bližších lokalitách. Rusko rozumí jenom síle. Není pravda, že pokud Ukrajina dostane zbraně, bude konflikt eskalovat. Právě naopak – když Rusko pochopí, že tam bude technika schopná „vygumovat“ jeho případné „turisty“, kteří si tam jezdí zastřílet, bude výrazně zdrženlivější. Pokud zůstane Ukrajina rozvrácená a s předpotopní armádou z éry Varšavské smlouvy, pak Rusku poroste chuť, aby obsadilo další území, případně na destabilizaci celé Ukrajiny. Jsem pro to, aby se Ukrajině dodaly obranné efektivní zbraně, které případné agresory doslova vygumují.

Jak se díváte na plány vojenských cvičení NATO v Česku? Zatím vyvolal negativní emoce…

Tento odpor je mediálně uměle živen lidmi, kteří se nesmířili s rokem 1989. Nedávno byl zveřejněn průzkum, podle nějž většina Čechů chce zůstat v NATO. Pokud bychom chtěli znát seriozní názor, pak by se pisálkové, kteří vyvolávají paniku, měli občanů zeptat, jestli se chtějí vrátit do doby normalizace s ruskou armádou na našem území nebo jestli chtějí patřit k NATO a západnímu světu. Nevěřím, že Češi jsou až takoví diletanti, že se chtějí vrátit do éry normalizace. A není pravda to, co říkají různí poradci Václava Klause, kteří tvrdí, že Rusy nezajímáme, to by u nás neměli agenty, které teď probudili k činnosti. To jsou zavádějící lži.

Má Rusko v českém parlamentu „pátou kolonu“?

Nejsem tak příkrý, ale výroky některých poslanců z řad sociální demokracie mě děsí.

Měly by mít Spojené státy v ČR své vojáky?

Já jsem byl příznivcem toho, aby v Brdech byl umístěn americký radar, a myslím, že je škoda, že tam není. Jeho postavení by nebylo pro území nijak zatěžující a mohli jsme mít na našem území americkou přítomnost, byť jen symbolickou, nešlo o kasárna nebo letiště. Kdyby Spojené státy viděly větší ochotu a ne lavírování sociálních demokratů a dalších politiků, mohli jsme dnes mít na svém území malé, efektivní zařízení, které by nám dávalo bezpečnostní garanci. Pochybuji, že by Rusko expandovalo na území, kde je americká armáda. Dnes je otázka přítomnosti amerických vojáků samozřejmě předčasná. Pokud by tady byli, znamenalo by to pro nás důvod k uklidnění. Pokud ovšem velká část českého národa nerozhodne, že chce zpět k Rusku. Ale před tím by se měli do Ruska podívat, na to, jak se tam lidem žije, jací lidé jsou v parlamentu, jak přišli ke svým majetkům…

Jsme podle vás dost loajální ke spojencům z NATO a Západu vůbec?

Mám pocit, že naši občané stále podléhají nějakým iluzím, které se nám už několikrát v historii vymstily. Iluzi, že slovanská země je pro nás nejlepší spojenec. Nevím, co zlého nám udělaly Spojené státy, jejichž vojáci s výjimkou druhé světové války na naše území na rozdíl do Rusů nevstoupili, nemají tady obrovské agenturní sítě a nemají tady loajální lidi spřažené s předlistopadovým režimem. Chceme se snad vydat cestou oligarchických režimů bez demokracie? Česká republika patří mezi nejrozvinutější země a potřebuje svobodu a demokracii a ne vliv Ruska, které žije jen z toho, že rozprodává jen své nerostné bohatství.

Jak se vám jeví vystupování Polska, které se v tomto směru od Česka dost liší?

Polské chování a sebevědomí oceňuji, jsem rád, že aspoň Poláci se staví k věci tak razantně. Znamená to pro ně jistotu, že nikdo nebude zkoušet destabilizovat jejich zřízení. To bohužel dnes nemohu říct o české politické reprezentaci. Nevím, jestli si současná vláda uvědomuje, s čím si zahrává. I přesto, že vítám prohlášení premiéra Sobotky, že jsme součástí NATO a že aspoň vojenská cvičení tady budou.

Co situace pobaltských republik?

Pobaltí, to jsou malé země a mohou zlákat Putina k hybridní válce. K tomu, aby si vyzkoušel, jak se dá stát destabilizovat zevnitř tlakem zfanatizovaných nebo politických skupin. Nestojí to moc peněz a je to efektivnější než se pustit otevřeně do války. Prostě spustit hybridní válku a vyzkoušet si, jak NATO bude reagovat.

Domníváte se, že má Rusko pro různé evropské země strategie k jejich ovládnutí nebo aspoň destabilizaci?

Ano, a bylo by divné, kdyby nemělo. Nelze neslyšet varování odborníků na seminářích ve sněmovně, i dalších signálů je příliš mnoho – mediální manipulace a umělé vytváření virtuálních názorů, to není náhoda. Byli jsme na to ve Sněmovně veřejně upozorňováni představiteli armády a bezpečnostních služeb.

Jak by podle vás měla reagovat česká vláda?

Česko by se mělo přihlásit k odpovědnosti a tvrdému přístupu ve vztahu k Rusku, aby ho přešla chuť na to, co dělá na Ukrajině. Ukrajina má sama právo o sobě rozhodnout a lidé, kteří zakotvení naší polistopadové zahraniční politiky zpochybňují, by neměli být na vedoucích postech. Mám konkrétně na mysli pana Druláka na ministerstvu zahraničních věcí.

Je to hra s ohněm. Jsou chvíle, kdy musí rozhodovat politická reprezentace a ne nějaký uměle vytvořený tlak lidí, kteří nemají dostatek informací. Před druhou světovou válkou v USA také odboráři protestovali proti tomu, aby se Amerika zapojila do války proti fašistickému Německu. Pak nastupuje vyšší odpovědnost politiků za osud země a neměly by se tedy dnes zpochybňovat naše závazky, měli bychom být vstřícní ke společným akcím NATO a dát jasně najevo, že v případě, že sem někdo bude chtít vstoupit, setká se s tvrdým odporem. Neobávám se ale ani tak přímo útoku, jako spíš hlouposti některých českých politiků.

V souvislosti s vraždou Borise Němcova se mluvilo o tom, že za ní stojí Vladimír Putin, jiné hlasy tvrdí, že to je věc sil, které už Putin nemá pod kontrolou…

To jsou spekulace, Putin je hlavou ruské politiky a kruhů, které vypustily do společnosti nenávist. Myslím si ale, že z jejich strany objednávka na vraždu Němcova nevzešla. Pokud se ale dělá politika, v jejímž rámci se část společnosti zfanatizuje, pak se to může vymknout z rukou, to se týká i nás. Nemyslím, že se ve vraždě Němcova angažoval Putin, to, že se vraždí političtí oponenti, je i pro něho špatný syndrom. Putin dnes musí pečlivě vážit, co si ještě může dovolit, navíc bojuje s obrovským ekonomickým propadem a vražda Němcova je pro něj spíš rána.

Mezinárodní konflikty i vnitřní spory budí v Česku nervozitu, zdá se, že je společnost stále víc rozdělena. Jak z toho ven?

Uklidnění může dát svým jasným postojem vláda a prezident. Bohužel ani jeden z nich to nedělá a místo toho si zahrávají s ohněm. Premiér Sobotka je teď před stranickým sjezdem v prekérní situaci, někteří poslanci ČSSD jsou doslova zfanatizováni, byli jsme svědky trapasu, když poslanec Huml mluvil o ukrajinských fašistech a velvyslanec seděl na balkoně a sledoval jednání. Podobně názory pana Foldyny a několika dalších. Nechci nikoho obviňovat, ale nevím, jestli si opravdu uvědomují dopad svých postojů, možná to jen hrají, aby získali přízeň některých voličů.

A prezident Zeman by měl být prezidentem všech, ale to, co dělá, je tragické – jeho nedefinovatelné chování, kdy nevíte, co ad hoc řekne. Měl by vážit každé slovo. Pokud jde o vládu, s přivřením očí má odpovědnost alespoň ministr zahraničí Zaorálek, ale nemyslím si to už o panu Drulákovi. Anebo to, co dělá ministr Mládek, podle kterého se dá dělat lepší byznys s Ruskem a pro Západ jsme jen montovnou. To je nevídané. Je takový ignorant, že buď neví nic o českém exportu, nebo to dělá zcela záměrně, což by bylo ještě horší. Takovou nejednoznačností vláda znervózňuje společnost. Na to, co předvádí prezident a vláda, je česká společnost ještě málo nervózní.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Daniel

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už žádné utahování šroubů. Poslanec SPD a lékař dělá jasno, jak je to s „nemocnými“

20:20 Už žádné utahování šroubů. Poslanec SPD a lékař dělá jasno, jak je to s „nemocnými“

Už žádné utahování šroubů, vzkazuje vládě poslanec SPD a lékař Jaroslav Dvořák. Přes společnost se v…