Umělci kdysi podepisovali petici proti zákazu kouření. Teď si na to někteří nemohou vzpomenout. Jiní „přivítali“ antitabákový zákon velmi rázně

31. 5. 2017 19:46

Kuřáci úderem dnešní půlnoci museli z barů a restaurací na cigaretu ven. Mnozí umělci sice tomu tleskají, jiní se naopak čílí. „Měli bychom být shovívaví jeden ke druhému, a pak to půjde. Samozřejmě Čech bude hledat, jak se z toho vyzout,“ míní Mojmír Maděrič v rámci petice na podporu zachování předchozího stavu v oblasti regulace kouření. Tu podepsalo od předloňského června do dnešního dne přes 22 tisíc osob, mezi nimi i několik desítek umělců. Kupříkladu Aleš Háma, Petr Vondráček, Dana Morávková, Monika Absolonová, Tereza Kostková, Martin Zounar, Alice Bendová, Tomáš Savka, Otakar Brousek či moderátor Libor Bouček. „Stále si za tím, co jsme podepsali, stojíme,“ řekli ParlamentnímListům.cz někteří z nich.

Umělci kdysi podepisovali petici proti zákazu kouření. Teď si na to někteří nemohou vzpomenout. Jiní „přivítali“ antitabákový zákon velmi rázně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety
reklama

Tak to je křiku! Včera večer zbývalo jen něco málo hodin do típnutí poslední cigarety v restauracích a barech a už se na sociálních sítích rozvinula živá debata o tom, kdo je vetší zloduch – zda zákonodárci, kteří nám podle mnohých chtějí regulovat život, anebo nekuřáci, kteří jsou nyní šťastní, že když si zajdou do restaurace na oběd anebo jen na pivko s kamarády, nebudou posléze smrdět jako tovární komín.

„A tohle fašoidní rozhodnutí idiotů se projeví ve své nahotě, až se ti hrdinní nekuřáci budou v hospodách nudit, jako se předtím nudili sami v těch nekuřáckých dobrovolně...“

Mně to připadá, že chtěj nás, obyčejné lidi, rozeštvat mezi sebou. Hlavně se tu hádejte, kdo je co a kdo za to může. Já si myslím, že ti nahoře. Nechápu, proč to nejde, aby se udělaly kuřácké a nekuřácké hospody, podle toho, jak se rozhodne majitel. Pokud jsem si všimla, i obsluhující personál někde kouří, tak jsem zvědavá, jak se to vyřeší.“

„Je to jen další omezování svobody. Když se podívám na starý film, tak mi je smutno, kam až jsme to dopracovali. Bojím se, že bude hůř, jestli se nevzepřeme a nezačneme být neposlušní.“

„Ještě že pan prezident brání tradiční české hodnoty, jako je právo na cigaretu za všech okolností!“

„Já už ve svém okolí vím o dvou klubech, kam budu občas chodit. Vypít si svá tři piva ve společnosti pohodových lidiček. Zazpívat si u kytar. A myslet si svoje o fašounském odřezávání dalších a dalších svobod!“

„Pokud z nějakého důvodu potřebuji mít jistotu, že nenačichnu, zajdu tam, kde kouření dávno zakázal provozovatel (hospodský). Nesnáším ale diktát státu v oblastech, kde má rozhodovat zájem majitele/provozovatele podniku a zákazníků.“

Tak to je jen malý výběr z facebookové výměny názorů lidí o zákazu kouření v restauracích, hospodách, barech, na nástupištích i v zoologických zahradách. Říká se hlas lidu, hlas boží... Jenže podobně mnohdy mluví i sami zákonodárci, přestože mnozí z nich pro tzv. protikuřácký zákon ve sněmovně či v senátu hlasovali. „Je to restrikce,“ přiznávají z nich někteří tiše.

... až jim stát určí, že jedině vegetariánské stravování je nejzdravější

Mnozí vědí, že nejznámějším odpůrcem tzv. protikuřáckého zákona je senátor Jaroslav Kubera (ODS). „Nevěřím, že by někdo nechával stát kuřáky před hospodou v zimě,“ tvrdí Kubera a míní, že neexistuje žádné logické zdůvodnění pro to, aby byli kuřáci venku. „Zákon, který jsme měli, byl naprosto v pohodě. Jsem vyděšen z toho a varuji všechny, kteří se dnes radují a zítra se radovat nebudou, až jim stát určí, že jedině vegetariánské stravování je to nejzdravější. Kdo jí maso, bude postižen. Hrozí to. Začalo to pamlskovou vyhláškou a dalšími nápady těchto dobrotrusů,“ uvedl Kubera v tomto směru pro novinky. cz.

Podobně, ale velmi uhlazeně, pak zní i Petice na podporu zachování současného (předchozího) stavu v oblasti regulace kouření.

„Jsme liberálně smýšlející lidé, kterým se nelíbí restrikce státu v mnoha oblastech. Jedno ze základních práv demokratické společnosti je právo podnikat a vlastnit majetek. Věříme, že každý podnikatel má právo rozhodovat o tom, jaký podnik bude mít. Podnikatelé v pohostinství pak o tom, jestli bude jejich podnik čistě nekuřácký, kuřácký či se stavebně oddělenými prostory, jako je tomu nyní. Přijde nám nesmyslné, že stát má určovat, jak bude podnikatel vést svoji hospodu, restauraci, kavárnu či bar. Je to jeho majetek, on ví, jací lidé mu tam chodí a co požadují. Je to jeho PRÁVO VOLBY! Požadujeme zachování současného stavu v oblasti regulace kouření společného stravování – tj. jídelnách, restauracích a barech...,“ stojí mimo jiné v petici.

V Itálii se také nekouří a nikdo s tím problém nemá

„Já jsem ale nic takového nepodepsala,“ vzepřela se herečka a moderátorka Alice Bendová. Naopak míní, že tzv. protikuřácký zákon pomůže mnoha lidem a je potřebný.

„Jsem už dlouhodobě pro to, aby se přestalo kouřit v restauracích i v barech, protože zastávám ten názor, že pokud se přestane kouřit i v klubech a v barech, tak mladí lidé nebudou sedět u stolu nebo u baru a nebudou hulit jednu za druhou, a pokud si budou chtít jednu dát, tak půjdou ven, ovšem pak vykouří o dvě třetiny méně. Takže jsem naopak zastáncem tzv. protikuřáckého zákona. Jsem nekuřák, ale i kdybych kuřákem byla, tak bych souhlasila s tím, aby se v restauracích nekouřilo. Proč by měli ostatní lidé trpět v uzavřeném prostoru jen kvůli tomu, že já tam vyhuluju? A jak k tomu přijdou zaměstnanci těch restaurací a barů? Jsem šťastná, že ten zákon platí už ode dneška,“ poznamenala dále Bendová pro ParlamentníListy.cz.

„Dříve jsem hodně jezdila do Itálie a tam už se dlouhodobě nekouří, přitom Italové jsou jó kuřáci, kteří ke každému svému kafíčku, vínečku cigaretu potřebují! Proti nám, Čechům, kouří docela hodně, a přitom zákaz kouření v restauracích bez problémů přivítali. Já kamkoliv jsem v Itálii přišla do baru nebo do restaurace, tak to tam vonělo kávou, bylinkami a kdo chtěl, tak stál venku a zakouřil si tam,“ uvedla herečka dále s tím, že velmi pohoršeným Čechům – kuřákům brzy sklapne. „Oni si na to zvyknou! Jinak to nejde!“

Podle Bendové se nestane, že by restaurace nyní zely prázdnotou. „Naopak! Budou plné normálních lidí, kteří si nechtějí nechat otravovat život kouřením. Tak jsem to viděla na vlastní oči v Itálii. Kluby tam nepřestaly fungovat, ba ani bary. Naopak tam nyní chodí nejen ti, co tam chodili před zákazem kouření, ale i noví lidé, kteří přivítali to, že se tam nekouří. Vůbec nemám pocit, že by to někoho ohrozilo v jeho byznysu,“ dodala herečka.

Ani Mahulena Bočanová si prý již nevzpomíná, že by nějakou petici ohledně protikuřáckého zákona podepsala. „Nevím o tom. Ale nechci se k tomu vyjadřovat, tak se nezlobte,“ řekla pouze.

Morávková? Ta hulí jako fabrika!

To další umělci jako třeba Petr Vondráček, Aleš Háma, Dana Morávková či Tomáš Savka si na petici vzpomínají.

Jenže překvapivě třeba Dana Morávková, na niž její herečtí kolegové práskli, že „hulí jako tovární fabrika“, zřejmě již na petici během času změnila názor. 

„Tím, že hodně cestuju, a hodně cestuju s manželem, tak vím, že je úplně normální to, že se v restauracích, kde se jí, zpravidla nekouří. Takže já s tímto zákazem až zase tak velké problémy nemám. Je důležité respektovat nekuřáky, měly by se ale podle mne v naší společnosti řešit spíše důležitější věci, nežli je kouření,“ řekla ParlamentnímListům.cz Morávková.

„Když už jsem tuto petici jednou podepsal, tak si za ní stojím!“ uvedl moderátor Libor Bouček. „Já jsem naštěstí nekuřák už asi čtvrt roku a našel jsem si jiný způsob užívání tabáku. Ale přiznávám, že je v tomto restrikce státu až moc přehnaná a měla by se ponechat svobodná vůle restauratérů. Osobně jsem dosud neměl problém najít si v různých českých městech nekuřáckou restauraci, takže bych tady v tomto ponechal rozhodnutí na majitelích restaurací. Restrikcí státu a zakazování od státu je podle mne už moc,“ doplnil Bouček.

Zpěvák Tomáš Savka smýšlí podobně. „I já si myslím, že by provozovatelé restaurací měli mít právo volby. Kdo nekouří, tak mohl přece chodit do restaurací, kde se nekouří, a kdo kouří, tak také měl na výběr. A tohle právo volby nám teď naši politici vzali,“ míní Savka. „A pokud jsem podepsal k tomu příslušnou petici, tak si za ní stojím. Ale počkejme si na to, jak se situace s novým zákonem vyvine dál,“ dodal.

Buřty a auta nikdo neřeší. A také nám ničí zdraví!

„Ani já jsem okolo petice nezměnil názor, ale není to vůbec obhajoba kouření! Je přece dalších mnoho věcí, které jsou nezdravé, ale o těch se už tak moc nemluví – mobilní telefon, koukání na televizi, coca cola, buřty – to vše ovšem už nikdo neřeší. Přitom když si opečete buřt, tak je také kolem spousta dehtu, jako když vykouříte dvacet cigaret. Přestože jsem kuřák, snažím se na to koukat objektivně a musím říct, že možnost volby by podle mne byla ideálním řešením. Jenže možnost volby byla teď úplně podnikatelům v gastronomii odejmuta, což mne irituje,“ připomenul herec a zpěvák Petr Vondráček.

„Když bychom to měli paušalizovat, aby už nikoho nic zdravotně neobtěžovalo, tak bychom dnes všichni museli zahodit klíče od svých aut. Jakým právem já, když jsem v centru Prahy, dýchám smog? Teď se našel bič na kuřáky – možná že někdo tlačil v tomto směru ze strany EU a někdo u nás si teď na tom přihřívá svou politickou polívčičku – ale pokud si někdo myslí, že kvůli zákazu kouření v hospodách teď bude méně rakoviny plic, tak to se mýlí. Bude to mít jen minimální dopad. Děkujeme státu za péči o naše zdraví! Lidi ale budou kouřit dál, jen nebudou už tak moc chodit do hospod. Pan senátor Kubera sice nabízí ty nejkatastrofálnější scénáře, ale podle mne to, co říká, možné je. Kdoví, co nás ještě čeká! Péče státu o naše zdraví je prostě přehnaná,“ pronesl Vondráček.

Herec a zpěvák Aleš Háma má prý velký problém s tím, že teď stát něco „nařizuje“.

„Mám opravdu problém s tím, když nám stát vstupuje do našich osobních svobod. Protože mám rodinu, děti, tak kouřím jen venku a chodíme jen do nekuřáckých restaurací, kterých bylo dosud velké množství. A jejich majitelům měl být ponechán volný výběr v tom, zda chtějí provozovat kuřáckou, anebo nekuřáckou restauraci, stejně tak, jako si majitel restaurace rozhoduje o tom, jakou kuchyni bude vařit – zda čínskou, indickou, nebo francouzskou, anebo zda bude mít zahrádku. Jsem ale zásadně proti, aby moje kouření omezovalo nekuřáky, neboť opravdu je normální nekouřit. Teď jsem jen zvědavý na to, jak to bude vypadat v Dlouhé ulici v Praze, kde je jeden bar vedle druhého a lidé, chudáci, kteří bydlí nahoře...,“ zauvažoval Háma.

Podle něj slovní útoky, že nám stát vbrzku zakáže jíst bůček, požívat alkohol, anebo nám zakáže dokonce i sex, je sice přehnané argumentování, ale je to do jisté míry poukazování na fakt, že celá věc se zákazem kouření není až tak úplně domyšlená.

„K tomu proto někteří používají takto transparentní argumenty, na něž by mohl někdo slyšet. Myslím si, že nám ale přehnané zákazy nehrozí. Je ovšem pravda, že v celém světě jde o postupné omezování svobody – je to taková plíživá kontrarevoluce, protože najednou jste kontrolovaný přes Google, anebo se díky EET ví, co se v jakém regionu nejvíc prodává a kupuje. Postupně se nám to vkrádá do životů, a omezuje se tím volný nádech, i když si nemyslím, že nám hrozí třeba zákaz jíst hovězí,“ uzavřel Háma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právník roku: Zrůdnost, zneužít děti. Pravda o covid-testech. A kam teď tečou peníze

11:04 Právník roku: Zrůdnost, zneužít děti. Pravda o covid-testech. A kam teď tečou peníze

Uzavření škol a školek, podmínky jako testování nebo nošení respirátorů ve třídě, kde jsou všichni n…