Uprchlíci, Dienstbierovo HateFree, útoky na TV Prima. Rocker Brichta spustil o utahování smyček a naší cestě na šibenici

12.06.2016 7:45 | Zprávy

ROZHOVOR „Pokud si necháme neustále utahovat smyčku kolem krku, skončíme nakonec všichni na šibenici.“ Rocker Aleš Brichta poskytl rozhovor ParlamentnímListům.cz o lidských svobodách a volnosti šíření informací: „Já dlouhodobě vnímám zpravodajství FTV Prima jako nejobjektivnější, kdy z ostatních mám pocit, že spolehlivě plní ‚stranický úkol‘. Pak také zmínil: „Každý má mít právo na svůj názor. Někdo si může HateFree přeložit jako ‚Otevřenou nenávist‘. Jde hlavně o to, jaké aktivity toto hnutí provozuje, jak je prezentuje a kdo všechno se za ním skrývá.“ Zatím zřejmě Brichta stranu „Lidé Proti Grázlům“ nezaloží. Otevřeně totiž přiznává, že na politiku „nemá žaludek“.

Uprchlíci, Dienstbierovo HateFree, útoky na TV Prima. Rocker Brichta spustil o utahování smyček a naší cestě na šibenici
Foto: Daniela Černá
Popisek: Rocker Aleš Brichta si vzal slovo na petičním výboru

Vy jste se na Facebooku v poslední době vyjadřoval k aktuálním záležitostem, i co se týká způsobu komunikace přes tuto sociální síť. „Co se to děje? Facebook v rámci korektnosti bude zavádět emotikony ‚like‘, že ten zdvižený palec bude v barvě kůže uživatele (na výběr bude ze šesti barev). To už si opravdu dělají srandu?“ O čem to podle vás svědčí?

Já to vnímám tak, že se svět díky snaze o jakousi pseudokorektnost dostává k absurditám, které řeší namísto opravdu podstatných záležitostí.

Jenže ono nezůstane jen u palců v barvě kůže. Evropská unie spolu s některými významnými internetovými hráči připravila kodex, který má regulovat nenávistné příspěvky na internetu, označované jako hate speech. Podle uvedeného kodexu by mělo vše fungovat tak, že do 24 hodin prověří společnosti, zda jde, nebo nejde o závadný obsah, a podle toho ho zablokují, nebo ne. Jak takové opatření vnímáte? Co když dojde ke zneužití? Anebo lze tohle chápat jako jedinou možnost, jak zabránit šíření nenávisti?

Řeči o „šíření nenávisti“ jsou jen pomocnou berličkou, jak blokovat pro někoho nepohodlné názory či informace. Co si pod tím máme představit? Informaci, že Franta Vomáčka hraje blbě na kytaru? Že je vodník většinou zobrazován v zeleném oblečku? Nebo že migranti v Německu obtěžují ženy na ulicích? Je snad něco z toho „nenávistným příspěvkem“?

Evropský soud pro lidská práva zavedl rozlišení mezi obsahem, který uráží, šokuje nebo znepokojuje stát nebo část obyvatelstva, a obsahem, jenž představuje skutečné a závažné podněcování k násilí a nenávisti. Soud přitom uvedl, že státy mohou druhý z uvedených typů obsahu postihovat nebo blokovat. Pravdou je, že určitě i naše zákony už teď postihují závadný obsah. Ale zřejmě to nestačí. Jak se na takové opatření díváte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Facebook , Hnutí , Svoboda , FTV Prima , šibenice , Hate Free

autor: Daniela Černá

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR K čemu máme Listinu práv a svobod a sociální práva v ní garantovaná, ptá se poslan…