Uprchlíci: Na Západě je plno, teď jsme na řadě my. Krize vypukne, musíme se připravit. Proč ty peníze Merkelová nedá raději rodinám, říká PL generál Šedivý

07.09.2016 4:49 | Zprávy

ROZHOVOR „Evropa, zvláště ta západní, má už naplněnou svoji kapacitu, co se týká přijímání uprchlíků, a tak ty důsledky teď budou spíše dopadat na středoevropské státy,“ myslí si bývalý nejvyšší vojenský velitel české armády generál Jiří Šedivý, v současnosti pedagog vysoké školy CEVRO Institut. Ten také dává za pravdu ministru vnitra Chovancovi, že na jaře může vypuknout další velká migrační krize. Ke klesající popularitě kancléřky Merkelové v Německu pak říká: „Proč německá vláda investuje miliardy do vyřešení migrační krize, která může mít nejisté výsledky a značná rizika, a nesměruje raději finance na podporu rodin? Tak to, bohužel, obecně funguje ve většině Evropy včetně Česka.“

Uprchlíci: Na Západě je plno, teď jsme na řadě my. Krize vypukne, musíme se připravit. Proč ty peníze Merkelová nedá raději rodinám, říká PL generál Šedivý
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Barack Obama se sešli na dvoustranné schůzce na summitu G20 v čínském Chang-čou. Tématem jednání byla situace v Sýrii a na Ukrajině. Spojené státy a Rusko se snaží dosáhnout dohody o ukončení násilností ve vleklé válce v Sýrii. Podle amerického ministerstva zahraničí ale rozdíly v postojích stran přetrvávají. Co přivedlo představitele obou velmocí k tomu, aby začali jednat? A lze předpokládat, že se obě strany dohodnou na společném postupu, případně co by mohlo ovlivnit situaci tak, aby začaly postupovat koordinovaně?

Skutečně těch problémů je v Sýrii opravdu mnoho. Navíc ty konflikty tam trvají už delší čas a mohou poškozovat zájmy jak Spojených států, tak i Ruska. V současné době se zdá, že větší obavy z eskalace rizik spojených s konfliktem v Sýrii mají spíše Spojené státy. Rusové totiž stále zastávají svůj tvrdý strategický postoj, kdy jim ani moc nejde o lidské životy, ale především o získání alespoň částečné kontroly nad východním Středomořím. A tento zájem převažuje nad vším. K tomu potřebují Asadův režim, což pak koresponduje s tím, jakým způsobem nyní jednají s Tureckem. 

Co se týká Sýrie, dostupné jsou zatím informace o tom, že Turci společně se spojenci dobyli poslední pozice tzv. Islámského státu. Jde o zásadní moment?  Mimochodem, jednání mezi ruským prezidentem a jeho tureckým protějškem svědčí o jistém sbližování. Pak se také Turci dohodli na spolupráci s cílem ukončení syrské krize s Íránem. Zároveň prezident Spojených států Barack Obama v rámci summitu G20 na schůzce s Recepem Erdoganem ubezpečil, že americká vláda podporuje Ankaru v záměru potrestat strůjce pokusu o státní převrat. Přitom ovšem stále přetrvává napětí, protože USA nechtějí vydat islámského duchovního Fethullaha Gülena, jenž žije v americkém exilu a kterého Turci považují za hlavního aktéra puče. Jak tyto momenty mohou ovlivnit konflikt v Sýrii?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…