Útok tzv. chladnou zbraní nelze podceňovat. Kontaminace. Okamžitý převoz! Poslanec a zkušený záchranář má důležité poznatky k případu zabité Češky v Egyptě

28.07.2017 13:10

ROZHOVOR Poslanec, záchranář a někdejší ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík (KSČM) tvrdí, že se transport v Egyptě zemřelé Češky do ČR měl uskutečnit okamžitě, v prvních hodinách po úrazu, a je úplně jedno, zda to byl teroristický útok, nebo násilný trestný čin. „Byť se jedná o útok tzv. chladnou zbraní, nelze jej podceňovat. Ani případnou kontaminaci zbraně za účelem zvýšení účinnosti útoku...,“ říká Mackovík v rozhovoru ParlamentníchListů.cz. Podle něj je důležité, jaká vyšetření u zmiňované byla provedena.

Útok tzv. chladnou zbraní nelze podceňovat. Kontaminace. Okamžitý převoz! Poslanec a zkušený záchranář má důležité poznatky k případu zabité Češky v Egyptě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vozidlo ambulance, ilustrační foto

Česko zasáhla zpráva o osudu šestatřicetileté Češky Lenky, kterou v Egyptě před pár dny na pláži pobodal útočník. Žena v noci na včerejšek umřela, přestože se na začátku tvrdilo, že její stav není vážný a že ji útočník pobodal pouze na nohách a zádech. Později se ale její stav značně zhoršil a podlehla multiorgánovému selhání. Protože pracujete jako záchranář u záchranné služby a byl jste dokonce ředitelem Záchranné služby v Liberci, zajímalo by mne, jaký názor na tento případ máte? Nebyl vypraven tým našich záchranářů do Egypta už hodně pozdě?

U všech závažných stavů hraje roli čas. Jsou státy, které mají vybudovaný systém pro zdravotnickou evakuaci vlastních občanů ze zahraničí, když jsou ve vážném stavu. Někdy prostě nestačí jen komerční pojištění na cestu a pobyt, které si člověk zařídí sám před cestou. Zvláště v případech, kdy je člověk po nějaké nehodě nebo dokonce po fyzickém napadení zraněn v zahraničí, tak je žádoucí jeho včasný transport na odpovídající pracoviště v České republice. Pokud naše občanka v Egyptě byla napadena – a je úplně jedno, zda to byl teroristický útok, nebo násilný trestný čin – tak se její transport do ČR měl uskutečnit v prvních hodinách po úrazu. Zvláště, když její stav v té době nebyl vážný a nebránil převozu.

Nechci být „generálem po bitvě“, ale aplikujme tento postup jako běžný pro příští možné případy. Transport se mohl realizovat buď na základě pojištění a eventuálně za pomoci našeho MZ. Cesta za pacientkou, když se její stav náhle zhoršil, byla správným krokem ze strany vlády ve špatnou chvíli. Nicméně, jak jsem uvedl výše, tak je nutné na podobné věci reagovat okamžitě. Vypravit letadlo s odpovídajícím týmem a vybavením zvládáme. Jen zřejmě scházela tahle špatná zkušenost, že se hraje o čas. Nebyl doposud standard okamžitě reagovat rychleji u případu jednotlivce v „dobrém“ stavu.

Ovšem tento případ byl od samého počátku v médiích označován jako teroristický útok. Na takové věci se musí reagovat okamžitě. Zároveň je otázkou, zda existuje odborný tým, který je znám předem, nebo se sestavuje ad hoc? Čemuž odpovídá zveřejněné složení. Byť se jedná o útok tzv. chladnou zbraní, nelze jej podceňovat. Ani případnou kontaminaci zbraně za účelem zvýšení účinnosti útoku. Terorismus používá jakékoliv způsoby k páchání co možná nejničivějších následků. A smrt člověka je ten nejhorší následek.


Poslanec a záchranář Stanislav Mackovík.

K případu se postupně uváděly velmi rozporuplné informace. Podle původních sdělení českého ministerstva zahraničí utrpěla Češka jen lehká zranění na noze, ale podle jejího bratra „utrpěla asi šest bodných a řezných ran v horní polovině těla, hrudi, krku a zádech“. Žena podle něj v tom momentu ležela na zádech na lehátku. Útočníka si všimla na poslední chvíli. „V první chvíli si myslela, že je to masér nebo prodavač, jenže on ji okamžitě bodl,“ řekl s tím, že sestru zasáhl do hrudi a do krku, a když se v obranné reakci otočila, zasadil ji ránu do zad. Útok na krk nezasáhl tepny, největší komplikace přinesla rána do zad, kvůli níž přestala cítit ruku. Vypovídá to o něčem?

Anketa

Pojedete na dovolenou do Egypta, když je to tam teď tak krásně levné?

7%
93%
hlasovalo: 7340 lidí


To jsou věci publikované a převzaté. Výpovědní hodnotu by měla lékařská zpráva napsaná po prvotním ošetření pacientky. Tu nemáme k dispozici. Na druhou stranu, pokud opravdu nedošlo k poranění důležitých orgánů a nebyla u pacientky velká krevní ztráta, tak její stav z počátku mohl být uspokojivý. Jinou otázkou je, jaká další vyšetření byla provedena. Zda se pátralo po možné toxické kontaminaci ran. Zda zbraň útočníka byla laboratorně zkoumána právě na možnost (cílené) kontaminace. Zároveň se nedá vyloučit, že organismus zraněné ženy si, bohužel, neporadil s nějakou, řekněme, větší dávkou „běžné“ infekce zavlečené do ran, a proto došlo následně k multiorgánovému selhání. To je stav, kdy tělo není schopné udržovat stálost vnitřního prostředí a selhává více orgánů najednou. Bylo publikováno, že rána do zad způsobila nehybnost končetiny. Tam je důležité, co vše bylo tímto mechanismem poškozeno. Chirurgickým zákrokem se dá mnohé zachránit, někdy však ne zcela. Tady vzpomeňme poměrně dlouhou léčbu naší tenistky Petry Kvitové, které včasná a správná péče ruku zachránila. Bohužel, nezvladatelná infekce je nebezpečný protivník a sekundárně dokáže napáchat hodně škod. Předpokládám, že bude realizována soudní pitva, jejíž součástí je i toxikologické vyšetření. Ta by mohla dát mnoho odpovědí.

Myslíte si, že egyptští lékaři mohli něco zanedbat? Já vím, že to jsou čiré spekulace, nechceme nikomu ubližovat, ale přece jen – neměly se včas provést toxikologické rozbory?

Odpovědět musí dát ten, kdo četl lékařské zprávy v Egyptě a má znalosti z místa. Nechci spekulovat. Mám informaci, že našim lékařům do Egypta přišla zpráva, že by bylo dobré pátrat právě po toxickém účinku... Nicméně to vše už bylo v době, kdy byla pacientka ve stavu klinické smrti. Zda se tedy někdo zaměřil od počátku na tento problém, to je zatím otázkou. Určitě platí, že ne všude ve světě je stejný standard zdravotní péče. A může být různý i v různých nemocnicích jednoho státu. Určitě ne všude jsou stejné hygienické přístupy jako v naší zemi. Ale rozhodně nemůžu říci, že by to mělo mít nějakou příčinnou souvislost s úmrtím naší občanky. Jak bylo publikováno, tak dokonce po útoku byla vrtulníkem převezena do nemocnice. To se domnívám, že na tamní poměry je docela úspěch. Čas tady sehrál svoji roli. A pro nás bude dobré se z tohoto tragického případu poučit. Jak po stránce reakčních časů na takovou událost, tak v politice, kde se někteří domnívají, že terorismus se nás nedotýká. Dotýká se nás a je to latentní nebezpečí. Rozhodně teď není doba, kdy by ČR měla respektovat nějaké kvóty běženců, které nám určují byrokrati z EU.A na konec něco z domácí politiky... Volby do Poslanecké sněmovny by podle preferencí teď vyhrálo hnutí ANO, přičemž jeho šéf Andrej Babiš se musel pod tlakem politických oponentů vzdát křesla ministra financí, a teď je navíc poslanci ve vyšetřovací komisi „proklepáván“ v rámci konkrétních odposlechů. Vyšetří komise něco podstatného? A co soudíte vy sám o tomto případu? Má se Česko Babiše bát?

Někteří voliči přistupují k Agrofertu, který si pomalu z naší země udělal dojnou kravku, jako by se nechumelilo. Imponuje jim předstíraná prostota a hatmatilka z úst Andreje Babiše. Prostě jim populismus začal imponovat více než realita. ANO 2011 je jen podnikatelský záměr, který zatím vychází. To však řadě lidí ještě nedošlo. A kolik tento záměr stojí, to se pozná za další dva až tři roky. Babiš opravdu není Kalousek. On je o pět tříd výše. Ale díky mediálním výstupům a skvěle zvládnuté úloze obětavého a nedoceněného lidumila zatím politicky šplhá výše.

Berlusconizace naší politiky, to je výsledek, který nepřinese vyšší platy zaměstnancům a ani vyšší důchody. Lidé ale nechtějí věřit, že tohle je cesta do pekel. Babiš svá média použil k manipulaci. Prostě je i důkazem, jak v dnešní době moc, peníze a vlastnictví médií ovlivňuje rozhodování nemalé části společnosti.

Pokud jde o komisi, tak kdyby prokázala nekalé chování pana Babiše, zase bude pro řadu voličů tím chudákem, kterému všichni šlapou na paty ze závisti. Cesta pravdy na povrch je někdy zapeklitě složitá.

Myslíte si, že výkon prezidenta Miloše Zemana ovlivňuje a omezuje jeho zdraví? Anebo snad stáří? Psycholog a spisovatel Bohumil Sláma tvrdí, že jak Zeman stárne, tak se stává jednak rigidnějším, jednak se zvýrazňují jeho negativní povahové rysy. S tím byste souhlasil?

Dnes se stalo módou hodnotit Miloše Zemana co nejvíce negativně. Je zajímavé, že podobné parametry nikdo neprezentoval ve své době vůči prezidentským kandidátům TOP 09 a ODS. Ale účel světí prostředky a Miloš Zeman tomu někdy sám napomáhá.

Stanislav Mackovík - na záchrance pracuje od roku 1993, včetně letecké. Od roku 2000 byl 2,5 roku náměstkem  ředitele, v roce 2003 byl dva měsíce v Kazachstánu jako záchranář (pro zahraniční těžařské společnosti). V roce 2005 po tsunami pracoval na Srí Lance s dětskou mobilní nemocnicí v Galle. Ředitelem ZZS Libereckého kraje se stal v roce 2010 a v této době jej (v srpnu 2010) zastihla povodeň. Na začátku povodně létal jako vysazovač/navigátor při záchraně lidí v zatopených oblastech Chrastava, Bílý Kostel a Hrádek nad Nisou. Stále létá s Leteckou záchrannou službou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

0:01 Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dnes vládě radí kdekdo, včetně týmu expertů. Jsou jimi ale i lidé bez vysoce kvali…