Uvrhnou nás do chudoby a pak nám dají Havlíčkovy žebračenky? Šílené, kroutí hlavou Šafránková z SPD. Ale Babiš čerpá, tak se bojí

02.10.2021 9:16 | Rozhovor

Jako „Havlíčkovy energožebračenky“ nazvala poslankyně a sociální expertka SPD Lucie Šafránková nápad ministra Havlíčka přispívat nejchudším rodinám na drahou elektřinu.

Uvrhnou nás do chudoby a pak nám dají Havlíčkovy žebračenky? Šílené, kroutí hlavou Šafránková z SPD. Ale Babiš čerpá, tak se bojí
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně SPD

Anketa

Je podle vás Viktor Orbán diktátor?

6%
82%
hlasovalo: 29668 lidí

Ministr Havlíček začíná mluvit o kompenzacích dramaticky narůstajících cen energií pro nejchudší rodiny, pro které výrazně vyšší účet za elektřinu může být velký problém. Je to podle vás správný postup?

Důvodem zdražování energií, které bude nadále pokračovat, je, že Babišova vláda hnutí ANO a ČSSD kývla na šílený plán zeleného údělu EU, tzv. Green Deal, který způsobí likvidaci peněženek našich občanů a velmi poškodí naši ekonomiku. Realizace tohoto plánu přijde naši republiku a naše občany na stovky miliard korun a uvrhne nás do energetické chudoby.

Ministr Havlíček z hnutí ANO připravuje energožebračenky, kterými se snaží zakrýt ostudný fakt, že kvůli politice EU lidé nebudou mít ani na zaplacení energie. Skutečně systémovým řešením je odstoupení od zeleného údělu EU. To se ale Andrej Babiš bojí udělat, jelikož si nechce naštvat vedení EU, protože sám čerpá z Bruselu miliardové dotace pro jeho firmy. Takže to ve finále zaplatí naši občané.

Podle aktuálních údajů evropského statistického úřadu Eurostat má Česká republika nejdražší elektřinu z celé Evropy – při přepočtení její ceny  podle parity kupní síly tak rozdíl oproti druhé zemi za námi je navíc až pětinový. Další příčinou tohoto stavu je pak tzv. společná energetická politika Evropské unie, zejména naprosto nesmyslný systém emisních povolenek a astronomický růst jejich ceny v posledních měsících.

Pokud se stane realitou nejen nárůst cen energií, ale i inflace přesahující pět procent, o které se již vážně hovoří, bude to pro nízkorozpočtové domácnosti velká výzva. Jak jim bude chtít pomoci SPD?

Zejména tím, že začneme opět dělat suverénní energetickou politiku bez jakékoli závislosti a podřízenosti společné energetické a tzv. klimatické politice Evropské unie.

Hnutí SPD tudíž prosazuje zajištění naší energetické bezpečnosti a soběstačnosti a také obnovení naší potravinové soběstačnosti, jejíž absence stojí do velké míry za současným masivním zdražováním potravin včetně těch základních, které jsme schopni produkovat v České republice.

To je ale spíše střednědobá záležitost a my chceme a musíme našim občanům pomoci už teď. A to hlavně rychlým zvýšením jejich čistých příjmů – a čistých příjmů rodin a domácností.

Proto jsem již v právě končícím volebním období předložila několik návrhů na změny v zákoně o daních z příjmu – na zvýšení daňové slevy na poplatníka, na manželku v domácnosti, na pracující invalidy a pracující studenty. A rovněž tak na výrazné zvýšení daňových zvýhodnění na děti u pracujících rodičů, která by rodinám přinesla desítky tisíc korun čistého ročně navíc oproti současnému stavu – u rodin s třemi a více dětmi dokonce přes 100 tisíc korun ročně navíc.

V novém volebním období to ihned navrhnu znovu, stejně tak jako možnost překlopení daňové slevy (když je vyšší než daňová povinnost) do daňového bonusu (záporné daně) a zrušení měsíčního stropu u daňových bonusů i zrušení povinného ročního a měsíčního minimálního pracovního příjmu pro možnost čerpat daňový bonus. Všechna tato opatření významně pomohou hlavně pracujícím občanům s nižšími příjmy.

Co říkáte na trumfování ANO a ČSSD v tom, kdo které skupině závislé na státním rozpočtu přidá více?

Jde o politický folklór, který probíhá mezi těmito politickými subjekty prakticky po celé končící volební období. Včetně toho, jak se následně veřejně vždy dohadují o to, kdo určitou věc navrhl, kdo byl nejdříve proti ní atd. Je to docela nedůstojné.

Úlohou vlády je důstojná a kompetentní správa země, rozumné a věcné vyjednávání vycházející z kvalitních analýz, očekávání a ekonomické situace včetně její prognózy. Nikoli tyto dohady – někdy až pavlačového typu. Trpí tím jedině občané, zejména ti, jejichž příjmová a sociální situace je nedobrá a kteří si zaslouží rychlou pomoc a rovné jednání ze strany státu a exekutivy.

Jak v této souvislosti hodnotíte rozpočet na rok 2022 nedávno schválený ministry hnutí ANO proti vůli ČSSD?

Naprosto negativně. Je zde zcela nepřijatelný schodek zvíci téměř 400 miliard korun, který prohlubuje veřejný dluh a hrozí v krátké době nárazem na tzv. dluhovou brzdu, která by – z roku na rok – byla pro náš ekonomický a sociální systém šokem, který nesmíme připustit.

Zbytečně vysoké výdaje státu navíc napomáhají i rychlejšímu růstu inflace. Není zde ani stopa snahy o nezbytné šetření a škrtnutí zbytných výdajů, o které se stát vůbec nemá starat.

Máte pocit, že vláda „rozhazuje“ příliš? Předsedkyně národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová nedávno říkala, že už jí píší i senioři, ať zastaví vládní rozhazování…

Ano, v některých oblastech jsou miliardy, i desítky miliard korun, vynakládány naprosto zbytečně, a to i kdybychom nebyli v ekonomicky těžké postcovidové situaci.

Jde například o nesmyslné dotace podnikatelským subjektům (včetně některých daňových výjimek, které zase podsekávají veřejné příjmy), o financování nátlakových politických tzv. neziskových organizací, českých i zahraničních, o nemravnou podporu tzv. solárních baronů v oblasti energetiky, o přemrštěné nebo úplně nepotřebné platby mezinárodním organizacím, o poplatky Evropské unii, o předražené zahraniční armádní zbrojní zakázky atd.

Jsou podle vás férové výtky pravicové opozice, že vláda „projedla budoucnost“?

Nepochybně ji projídá, ale tato tzv. pravicová opozice, Piráti + STAN a koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), na které již není nic pravicového, ale jde spíš o eurofederalistické a progresivistické multikulturní liberály, dělala v době, kdy zde desítky let vládla, to samé. A to i v dobách, kdy zde nebyla krize podobná epidemii koronaviru.

Podpoříte jako SPD zmrazení platů politiků, které se má projednávat před volbami na mimořádné schůzi Sněmovny?

Hnutí SPD je spolusvolavatelem této mimořádné schůze Sněmovny s cílem zmrazit platy politiků, svolané na 5. října.

O stejném návrhu SPD se ve Sněmovně hlasovalo před dvěma roky a tehdy žádná z ostatních parlamentních stran náš návrh nepodpořila.

Naopak tehdy hlasy všech poslanců – samozřejmě kromě SPD – prošel návrh hnutí ANO a Pirátů na navýšení platů politiků o přibližně 10 %.

Pro hnutí SPD platí, že konzistentně prosazujeme zamrazení platů politiků, které jsou dostatečně vysoké, že není vůbec třeba, aby se nadále navyšovaly. Je rovněž nepřijatelné, aby si politici určovali své platy každoročně sami.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Romský občanský aktivista Ladislav Miko publikoval výzvu, aby všichni Romové a všichni, kdo chtějí chránit menšiny, volili tak, aby zastavili Okamuru – tedy SPOLU nebo Piráty se STAN. Není to poprvé, co zaznívají takové výzvy, aby Romové volili proti Okamurovi. Co na toto stavění Romů proti vašemu hnutí říkáte?

Jde o rozdmýchávání nenávisti k našemu hnutí, našemu předsedovi a k našim členům ze strany některých romských aktivistů a „profesionálních“ Romů, často z neziskových organizací, které obdržely od daňových poplatníků za léta své existence stovky milionů korun, aniž našim Romům jakkoli pomohly.

Nyní byl jejich byznys financovaný ze sta procent z veřejných peněz ohrožen mým návrhem zákona, který jsem za SPD zpracovala a podala, na ukončení zneužívání sociálních dávek, který ve Sněmovně zablokovali Piráti – a který ovšem hned na začátku nového volebního období předložíme znovu.

Tím se cítí tito aktivisté ohroženi, a tak kolem sebe kopou a kopou hlavně do nás.

Slušné a poctivé Romy tito aktivisté vůbec nereprezentují. My v hnutí SPD nehodnotíme lidi na základě jejich etnického původu, mezi našimi členy a kandidáty jsou i mnozí Romové.

Jaké největší výzvy podle vás čekají Českou republiku v příštím volebním období?

Jde zejména o uhájení suverenity, samostatnosti, ekonomické soběstačnosti, prosperity a bezpečnosti naší země, v současné době ohrožených z vnějšího prostředí, zejména kvůli našemu členství v Evropské unii, která nám pod hrozbou sankcí vnucuje opatření, která by naši ekonomiku i společnost postupně rozvrátila a zničila.

Velkou výzvou je samozřejmě i narůstající veřejný dluh, který musíme začít urychleně minimalizovat – a rovněž tak musíme pracovat na významném posílení příjmů a životní úrovně pracujících občanů, seniorů a zdravotně postižených.

Musíme urgentně řešit bytovou a energetickou krizi. A uvést v život efektivní opatření na podporu zvýšení porodnosti.

Co by v této situaci měly být největší priority SPD ve „vašem“ resortu práce a sociálních věcí?

Anketa

Jsou podle vás Češi národem rasistů?

27%
73%
hlasovalo: 31583 lidí

Jsou to již zmíněná prorodinná opatření v oblasti daňových zvýhodnění pracujících rodičů, porodného, rodičovského příspěvku, manželských půjček a podpory návratu rodičů (zejména matek) nejmenších dětí do zaměstnání ve formě zkráceného pracovního týdne za plnou mzdu.

Dále jde o důchodovou reformu, na jejímž počátku musí být zavedení minimálního důchodu na úrovni minimální mzdy pro všechny seniory splňující zákonný nárok na pobírání penze a pro invalidy ve třetím stupni invalidity, kteří objektivně nemohou pracovat. Musíme totiž urychleně řešit nedůstojnou životní situaci důchodců s nejnižšími příjmy.

Ihned je také nutné změnit nastavení systémů dávek hmotné nouze a státní sociální podpory, aby nebyly zneužívány.

Budeme také prosazovat reformu systému sociálních služeb, která by zajistila jejich celostátní dostupnost a udržitelné financování. Chceme i výrazně zvýšit platové ohodnocení sociálních pracovníků a zavést pro ně speciální benefity, například delší dovolenou na zotavenou a finanční příspěvek na lázeňskou a rehabilitační péči.

Dlouhodobě navrhujeme i významné zvýšení příspěvku na péči pro občany se zdravotním postižením, zejména pro ty, kteří jsou v tzv. domácí péči.

A rovněž je třeba provést zásadní reformu systému lékařské posudkové služby, která má nedostatečné kapacity.

A chceme věnovat speciální pozornost systému péče o osamělé a ohrožené děti. To znamená finančně i jinak posílit systém náhradní rodinné péče formou pěstounství a zvrátit nedávnou škodlivou změnu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která od roku 2025 ruší tzv. kojenecké ústavy pro nejmenší děti, které potřebují speciální přístup a specializovanou, zejména zdravotní péči. To je nezodpovědný hazard.

Důležitá bude také aktivní politika zaměstnanosti včetně maximální podpory státu firmám (zejména menším a živnostníkům), které zaměstnávají české občany, speciálně na venkově či v menších městech a v regionech, kde je nedostatek volných pracovních míst.

A rovněž je nezbytné zákonné navázání automatického zvyšování minimální mzdy na meziroční růst průměrné mzdy v národním hospodářství, aby její výše nebyla závislá na libovůli vlád.

Práce je to tedy více než dost – a naše priority i konkrétní představy jejich řešení jsou jasné.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda se o občany postará? To si Rakušan spletl Čechy s Ukrajinci. Tomáš Vyoral naostro

15:10 Vláda se o občany postará? To si Rakušan spletl Čechy s Ukrajinci. Tomáš Vyoral naostro

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Z demonstrací zaujala Tomáše Vyorala především reakce ministra vnit…