V kuloárech mě potkal Chovanec, ať o něm nevykládám, že je zločinec, nebo... Martin Komárek se loučí s domem zloby a přetvářky jménem Poslanecká sněmovna

15.9.2017 8:04 odp.

ROZHOVOR „Snaha o kriminalizaci Andreje Babiše je snahou o záchranu sociální demokracie,“ říká Martin Komárek (ANO). Sám se diví, že Babiš už se na politiku nevykašlal, protože vystavil sebe i rodinu velkému riziku. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz upozornil, že hnutí ANO není jen jeho lídr, ale mnoho dalších lidí, kteří chtějí pracovat pro Českou republiku. Komárek si také ulevil, že už nebude muset do Poslanecké sněmovny, kterou označil jako sanitární dům přetvářky, zloby, nesplněných slibů.

V kuloárech mě potkal Chovanec, ať o něm nevykládám, že je zločinec, nebo... Martin Komárek se loučí s domem zloby a přetvářky jménem Poslanecká sněmovna
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Martin Komárek v Ostravě.

Anketa

Podporujete Babišovu myšlenku, aby do Česka přišlo na práci víc Ukrajinců?

19%
81%
hlasovalo: 6069 lidí

Ostrá fáze volební kampaně začala vydáním Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Mohou skončit ve vězení? A jak podle vás zvládá Babiš celou situaci psychicky i manažersky?

Já ho svým způsobem obdivuji, že se na to nevykašle, protože vystavil sebe i svoji rodinu obrovskému riziku a teď ví, že ono riziko je mnohem větší, než s jakým počítal. Představa, že půjde do vězení, se mi zdá být velice šílenou, ale je to možné. Já jsem se posledně potkal v kuloárech s Milanem Chovancem, který mi řekl, ať přestanu vykládat do televize, že je zločinec, nebo si to bude brát osobně. Ujistil jsem ho, že jsem v televizi už dlouho nebyl a nic takového jsem nevykládal. Ale myslím si to. Domnívám se, že snaha o kriminalizaci Babiše je snahou o záchranu sociální demokracie. Ale přesto žijeme v právním státě, kde má demokracie své meze. Jedna věc je obvinění. Pokud je k němu důvod, je fér a v pořádku, že policie sdělí obvinění. Druhá věc je, když se to stane těsně před volbami.

Myslíte si, že je žádost o vydání načasovaná?

Už jsem někde napsal a řekl. Jako bývalý komentátor tipuji, že je to 70 : 30, ale nemám k tomu důkazy.

Jaký je váš názor na zveřejnění poslední nahrávky s Andrejem Babišem, kde říká, že finanční správa „zaklekla“ na firmu, která sousedí s jeho podnikem?

Nahrávku jsem neslyšel a nahrávky neposlouchám. Četl jsem to, ale vůbec bych se tomu nedivil. Co je na tom divného? Aniž Andreje Babiše obhajuji, on ví, co dělá finanční správa, a ze zákona ji nemůže úkolovat. Nevím, zda to dělal, ale když někomu řekne, že na někoho zaklekla, tak je to v pořádku. Jako bych řekl, že moje manželka šla ostříhat Oskara. Já jsem jí to nenařídil, ale udělala to – a já to vím.

Pokud bychom měli shrnout působení Andreje Babiše v české politice, čím zemi prospěl a co by se mu naopak mohlo vytknout?

Zatím se to nedá říci. Jestli něčím Babiš prospěl, tak ukázal potenciál tím, že do politiky přitáhl spoustu báječných lidí, silných osobností, co nejsou – jak říkal Zeman – šedé myši a různí strejci závislí na funkcích a prebendách, ale chtějí pro zemi něco udělat. Měl jsem možnost jich dost v poslaneckém klubu poznat a jsou to skvělí lidé. Jestli Babiš dostane možnost udělat něco pro zemi, rozhodnou voliči ve volbách.

Chcete tím říci, že čtyři roky nestačí a je potřeba mu dát ještě čas? Stojí za to, dát mu šanci?

Já jsem zůstal členem ANO a musím říci, že nejde jen o Babiše, ale v hnutí ANO je spousta dalších lidí, pracují a chtějí zmodernizovat zemi, přiblížit se Západu, dostavět infrastrukturu, učinit státní správu efektivnější, aby sloužila občanům a nepřezírala je. Doufám, že tuto šanci ANO dostane, a jak ji využije, to já nevím, může to zvládnout a nemusí.

Prezident Zeman začal znovu veřejně vystupovat, usiluje o znovuzvolení do čela státu. Jeho pozice je silná, může mu někdo z protikandidátů konkurovat?

To je zase otázka na voliče.

Vy jste také volič…

Ještě jsem se nerozhodl, koho budu volit. Neviděl jsem všechny soupeře v kampani a v debatách a ani nikdo jiný si nemůže vybrat, protože je pořádně neviděl. Myslím, že Zemana trochu znám i proto, že jsem se s ním mnohokrát setkal a píšu o něm knihu. Je člověkem, který má obrovskou sílu a vzbuzuje rozporuplné reakce, hysterickou lásku nebo hysterickou nenávist. Jsem dalek těchto emocí, ale Zemanova síla politických zkušeností je obrovská.

V posledním rozhovoru spolu jsme se bavili o tom, že napíšete knihu právě o Miloši Zemanovi, a to do Vánoc. Jak vám to jde?

Dobře, zrovna jste mne vyrušila od závěrečných kapitol.

Znamená to, že už finišujete?

Mám ji odevzdat do poloviny října, takže musím finišovat, pak bude docházet k úpravám.

Chtěl jste se Zemanem jezdit a sledovat, jak pracuje. Stihl jste to?

Přiznám se, že jeho okolí mě k němu nepustilo, jakkoliv Zeman řekl, že by s tím souhlasil. Ale já jsem ex post zjistil, že to ani nepotřebuji a koneckonců to bude pro knihu lepší, o to více půjde o můj pohled.

Jak si u veřejnosti nyní stojí prezident Miloš Zeman?

Tvrdím dlouho, že se obrací nikoliv k pražské kavárně, nýbrž ke svým voličům, což jsou lidé ve vší úctě chudší a méně vzdělaní, kteří ho spíše milují, a on mluví jejich řečí. Protože pražská kavárna a jeho strana ho milionkrát nespravedlivě podrazily, obrací se k těm, kdo ho nepodrazil. I proto je jeho řeč jednoduchá, jasná a cílená. 

Budete se mi omlouvat, pohrozil Komárkovi Václav Moravec

Zmínil jste, že Zemanovi voliči jsou chudší a méně vzdělaní. Slyšela jsem v rozhovorech něco podobného o voličích hnutí ANO. Souhlasíte s tím? 

Přiznám se, že nemám v ruce žádnou analýzu průzkumu našich voličů, protože volby ještě neproběhly. Zatímco analýza průzkumu lidí, kteří odevzdali hlas Zemanovi, je k dispozici a z ní s odchylkami vyplývá, co jsem říkal. 

I přesto, jaký je váš tip? Jsou si voliči Zemana a hnutí ANO v tomto podobní?

ANO má ambice být stranou, která dělá všechno, míří na všechny. Nechce jen dělníky a hodlá zasáhnout i voliče velice bohaté a vzdělané. Jak to dopadne, nevím.

Novinářka Saša Uhlová strávila půl roku manuální prací v místech, kde čeští pracovníci berou mzdy blížící se minimální mzdě. Popsala jako mizerné nejen platové podmínky zaměstnanců v supermarketech, prádelnách či v potravinářských závodech, ale též mluvila o nevyhovujících pracovních podmínkách: Lidé si někdy nemohli ani dojít na toaletu. Popsala nejchudší české zaměstnance jako ubité a vyčerpané: Nemají čas na volnočasové aktivity, nemají čas sledovat zprávy, těžko platí svým dětem školní potřeby. Jde o přehnané líčení, nebo žije podstatná část českých lidí skutečně tak bídně?

Nemluvil bych o bídě, ale o těžkých pracovních podmínkách. Poctivě jsem vykonával mandát poslance v Libereckém kraji a setkával se s lidmi, co za dvanáct, třináct tisíc čistého dělají v třísměnném provozu. Oni si příliš nestěžovali, ale jejich zaměstnavatelé ano. Říkali, že vědí o mizerném platu, ale opravdu více dát nemohou, protože firma by zkrachovala. Mzdy jsou malé a může za to špatná politika předchozích vlád, která se upínala na získání komparativní výhody, když budeme mít nízké mzdy, což není ideální, ale částečně se to povedlo. Ve Škodovce mají průměrnou mzdu čtyřicet tisíc korun a jsem rád, že teď mzdy rostou raketově.

Objevily se hlasy, že podobné novinářské počiny, jako je ten od Saši Uhlové, burcují mládež proti kapitalismu a podkopávají naše demokratické zřízení. V tom smyslu se vyjádřili třeba filozof Daniel Kroupa či novinář Pavel Šafr. Jak vyřešit konflikt mezi tím, že mnozí lidé jsou na tom v Česku opravdu bídně, a postoji typu „Takové články nahrávají komunistům“ či „Člověk má studovat a zlepšovat se, aby takto nedopadl. Čili je to vlastně spravedlivé“?

Články o tom, že nahrává komunistům, je morální kýč hrubého zrna. Jediné, co pomůže skutečně k tomu, aby měli těžce pracující lidé odpovídající mzdy, je zrychlení ekonomického růstu země. To se teď chvála bohu daří. Minulá vláda to zvorala. Místo investic v době krize šlápla na brzdu, a tím se nejen zastavila ekonomika, ale navíc nabourala. Nejsem ekonom, ale lze věřit tomu, že bychom mohli začít dohánět vyspělé země, a to se za těch posledních dvacet pět let nepodařilo.

Jaký je tedy recept, aby lidé v Česku nepracovali za almužnu? Pouze ekonomický růst země?

Jedině růst ekonomiky, spojení inteligentních činů vlády, rozhodných činů podnikatelů a rozhodných činů pracujících, kteří budou více stávkovat a méně se podřizovat. Ale klíčová věc je ekonomický růst.

Angela Merkelová chce obhájit svůj mandát. Tvrdí, že nelituje svých rozhodnutí z dob migrační krize. Je Merkelová vůdkyní svobodného světa, či je její politika nebezpečná? Chcete, aby byla znovu zvolena? 

Takhle. Vůdcem svobodného světa je Donald Trump, ať si myslí, kdo chce, co chce. Merkelová je obdivuhodná politička, která zajistila Německu dlouhou dobu míru, prosperity, nebývalého blahobytu a velice ji obdivuji. Ale o tom, zda bude zvolena, rozhodují němečtí občané. Já jím nejsem a nemohu jim do toho kecat.

Souhlasíte tedy s jejím postupem při migrační krizi? 

Merkelová nemá co schvalovat. To je její vztah k občanům. Obdivuji ji jako političku, ale co se týká české politiky vůči migrantům, je to něco jiného. Naprosto chápu českou vládu, která zaujala odmítavý postoj vůči kvótám, protože podle mne Evropská unie neměla o těchto věcech rozhodovat podle Lisabonské smlouvy, ale konsenzu. Země střední Evropy mají jinou zkušenost než Německo a mají jiné potřeby a jiné obavy. Nelze jim vnucovat, co nechtějí. Chápu naši politiku a v tomto případě mohu říci, že ji schvaluji. Ale nemohu mluvit za Merkelovou. 
Chápu, že my kvóty nechceme. Nikoliv proto, že bych byl rasista nebo neměl rád Syřany, syrské utrpení je nesmírné. Zároveň jsem absolvoval rozhovory se stovkami lidí, jejich obavy jsou důvodné, chápu je, rozumím jim a jsou věci, jež se nedají lámat přes koleno. Možná za deset let, kdy bude česká společnost v jiném stavu, bude mít jiný názor, ale teď je jednoznačný.

Vyšla vaše kniha s názvem Nebezpečné stádo, která popisuje poslance jako nebezpečný retardovaný živočišný druh a k níž vytvořil ilustrace kreslíř Petr Urban. Už je na pultech?

Vyšla před čtrnácti dny, v úterý jsme měli pseudokřest v Poslanecké sněmovně a velice se to povedlo. Dokonce vznikl konflikt s parlamentní stráží, kdy jsem trval na tom, že náš maskot Oskar musí přijít do sněmovny. Po delším vyjednávání se to podařilo.

Asi proto, že Češi mají tak velký smysl pro recesi…

Asi ano. Ohlasy jsou zatím, řekl bych, dobré. Jak se bude kniha prodávat, záleží na nakladateli, který své věci umí. Já už jsem svůj díl splnil. 

Jak vám šlapou internetové Komárkovy noviny? Viděla jsem, že tam máte denní zprávy. Jak se vám daří je plnit každý den?

Plním je každý den, ale nikoliv tak, jak bych chtěl, protože píšu o Zemanovi a o prázdninách Komárkovy noviny moc nezajímají. Ale od prvního října chystám inovaci včetně reklamní kampaně. Co to bude, neprozradím. 

Je něco, k čemu byste se na závěr rád vyjádřil? Třeba co vás v politice v posledních dnech potěšilo, nebo naopak zklamalo?

Dnes skončila Poslanecká sněmovna a jsem rád, že už v ní další čtyři roky nebudu.

Nedostal jste znovu chuť se vrhnout do politiky?

Potřebuji přestávku. Je to sanitární dům přetvářky, zloby, nesplněných slibů. Možná se tam znovu vrátím, ale ne teď. Koneckonců jako nebezpečné stádo jsem to správně popsal v knize.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Rakušan už jenom zoufale vykřikuje a lže.“ Okamura vzal ministra od podlahy. Nejen jednoho

20:00 „Rakušan už jenom zoufale vykřikuje a lže.“ Okamura vzal ministra od podlahy. Nejen jednoho

Pane Stanjuro, pro válečnou daň musíme být ve válce, což nejsme, i když vaše vláda dělá vše, aby nás…