VIDEO Drsný výprask Sobotkovi i Babišovi. Umělec, profesor a Klausův přítel v Pražské kavárně sdělil zajímavost z minulosti Miloše Zemana

26. 6. 2016 12:00

PRAŽSKÁ KAVÁRNA Hostem Pražské kavárny, nového pořadu internetové TV ParlamentníListy.cz byl český výtvarník, hudebník, bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák. Zpovídal jej novinář a mediální analytik Petr Žantovský.

VIDEO Drsný výprask Sobotkovi i Babišovi. Umělec, profesor a Klausův přítel v Pražské kavárně sdělil zajímavost z minulosti Miloše Zemana
Foto: PL
Popisek: Pražská kavárna s Milanem Knížákem
reklama

Anketa

Velká Británie odchází z Evropské unie. Co se teď stane s EU?

hlasovalo: 19706 lidí

„Umělec má talent, který má být nezávislý na různých pudidlech. Inspirace se nehledá, inspirace se nalézá. Může přijít,“ podotkl úvodem Knížák k otázce alkoholu, jenž již několik let nepije. „Když jsem prázdný jako sud, tak žádné sebeexotičtější prostředí nebo nějaká droga mě nemohou naplnit. To je pseudonaplňování,“ sdělil.

Následovala už vážnější debata o současném světě. Vládci tohoto světa jsou podle Knížáka média. „Ta nám říkají, jak máme žít, co si máme myslet, jak se máme chovat, jak máme provádět nejrůznější úkony. Učí nás všechno. Vrývá se do těch lidí. Lidé si myslí, že uvažují svobodně, a přitom uvažují podle diktátu, který je obklopuje,“ myslí si Knížák. Člověk si podle něj nosí své hranice s sebou a nikdy je nepřekročí.

I přestože měl Knížák řadu konfliktů s mocí, uhájil si tvůrčí a lidskou svobodu. „Mně to připadá samozřejmé. Jsou určité věci, které dokážu tolerovat. Třeba když jsem byl ve vězení, tak jsem se nikdy nenahlásil. Řvali na mě, ale já jsem zkrátka nikdy to ze sebe nemohl dostat ven. Byla to přesně ta mez, kterou jsem v sobě nemohl překročit. A tak je to u mnoha jiných věcí. Kdy morální kodex vštípený tradicí, věky, tak mi to nedovoluje,“ sdělil Knížák.

„Když máte určitou energii, když nemáte strach, protože ten vaši protivníci okamžitě rozpoznají, tak oni podlehnou. Pokud ucítí váš zápal, vaši touhu pracovat, váš smysl pro spravedlnost, to vše musí být ve vašem projevu obsaženo, tak vaši souputníci rezignují,“ dodal. Sám sebe však jako provokatéra, jak bývá často nazýván, necítí. „Jsem smířlivý člověk,“ říká o sobě. Na studenty je podle svých slov například přísný, přesto ho mají rádi. „Pokud se před diskusí nenaučíme naslouchat, tak diskuse nemá smysl. Pokud před výukou toto nezvládneme, tak studium nemá smysl,“ říká. 

 

A řeč přišla i na politiku. Současnou politickou garnituru považuje za nejhorší od roku 1989. „Vládne zločinec, což je podle mě ministr financí Andrej Babiš. Byl spolupracovníkem StB, podváděl při získávání majetku. Takový člověk by neměl sedět ve vládě. A předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), který nemá žádný názor a chce sedět ve vládě, tak to trpí,“ uvedl. Podle něj není jiná šance, než projít katarzí. Nejlepší společnost je podle jeho názoru taková, která nepotřebuje zákony. „Která si problémy vyřeší sama, aniž potřebuje zákony,“ řekl. Bohužel podle něj mechanismy společnosti však nejsou nastaveny tak, aby toto fungovalo.  

„Evropská unie pokračuje v tom špatném, co nám přinesla totalita,“ dodal. Politici by podle něj sice měli být moudří a vzdělaní lidé, bohužel tomu tak není. „Nevolíme ty správné zastupitele. Ale já vlastně nevím, jestli jsou nebo nejsou. Nevěřím však tomu, že český národ by sestával jen z pitomců. Politice se tu také nevěnuje dostatečná péče, jen se skandalizuje, nadává. Média by měla otočit, měla by ukazovat, co je dobré,“ dodal Knížák.

Násilné jednání podle něj roste kvůli tomu, že je nedostatek válečných konfliktů, nedostatek katastrof. „Lidé jsou nedostatečně vytíženi. Roste u nás průmysl zábavy. My však nemůžeme lidi pouze bavit, ale dostatečně přitáhnout. Militantní sdružení, adrenalinové sporty, to samozřejmě získává oblibu, neboť člověk má pocit, že překonává bariéry, riskuje život. A to zneužívají lidé, kteří jsou extrémní, kteří chtějí nějakým způsobem se vymezit, tak získávají příznivce z těchto oblastí,“ dodal. Podle něj také přibývá primitivnějších lidí na úkor těch schopnějších. „Což je normální. Staré společnosti se snažily zachovávat genofond,“ doplnil s tím, že společnosti také chybí ideologie. 

Závěrem přišla řeč i na prezidenta Miloše Zemana a exprezidenta Václava Klause. „Neřekl bych, že Zeman je ryze levicově orientovaný politik. Po roce 1989 Zeman zůstával mimo. Velké posty na pravici už byly obsazeny chytrými lidmi a jemu zůstala jenom ta levice. Úplně si tak nejsem levicovitostí jist,“ podotkl Knížák k Zemanovi. Klaus je podle něj typ politika, který dokáže formovat nejenom ideje, ale i společnost. „Myslím si ale, že vstup do nějaké pravicové politiky již nepřichází v úvahu. Lidé jako on mají smysl,“ řekl k osobě svého přítele Klause.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Blaško: Zavřené okresy, policejní hlídky? Všechno je to pozdě! A k čemu potřebujeme posvěcení Sputniku od EU?

9:19 Generál Blaško: Zavřené okresy, policejní hlídky? Všechno je to pozdě! A k čemu potřebujeme posvěcení Sputniku od EU?

ROZHOVOR Pozdě, pozdě, pozdě. Současná opatření vlády považuje generálmajor a europoslanec Hynek Bla…