Vadim Petrov: Za Xavera jsem rád. Moravec je už jen fosilie. Toto se teď musí v ČT nastolit

27.05.2020 15:51

ROZHOVOR K dnešní bouřlivé dovolbě členů Rady ČT se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil mediální expert, lektor a člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Opozice podle něj věděla, že volba pro ni nedopadne dobře. „Záhadou pro mě je, že se nepokusila výsledek nějakou výraznou aktivitou zvrátit,“ komentuje Petrov dnešní dění ve Sněmovně. Řeč přišla i na Václava Moravce. Houpe se pod ním židle?

Vadim Petrov: Za Xavera jsem rád. Moravec je už jen fosilie. Toto se teď musí v ČT nastolit
Foto: Repro XTV
Popisek: Člen Rozhlasové a televizní rady Vadim Petrov

Do rady ČT byli zvoleni Luboš Xaver Veselý, Hana Lipovská a Pavel Matocha. Jak tyto zvolené radní zhodnotit?

Anketa

Prospívá České republice účast ČSSD na vládě?

hlasovalo: 9361 lidí
Jsem za ně rád. Jsou to výrazné osobnosti. Nebojí se veřejnosti prezentovat své názory, mají zájem s občany komunikovat – to je pro mě jedna z velmi důležitých rolí členů mediálních rad. Jsou to zástupci veřejnosti, měli by být čitelní a měli by se ze své činnosti občanům zodpovídat.

Okamžitě přistála v mailu tisková zpráva hnutí STAN, kde Petr Gazdík varuje, že ,,nezávislost ČT je ohrožena víc než kdy jindy“. Proč ten spěch?

Já tomu rozumím tak, že opozice věděla, jak to dopadne, a připravila se na výsledek předem. Záhadou pro mě je, že se nepokusila výsledek nějakou výraznou aktivitou zvrátit.

Spekulovalo se, že je ohrožen generální ředitel Dvořák. Je ohrožen? Či spíše bude pod konstruktivním tlakem? Kam by tento tlak měl směřovat, do jakých oblastí, aby to bylo ku prospěchu ČT?

Efektivně řídit Českou televizi, kde panuje vysoká přezaměstnanost, silné odbory a decentralizovaný systém řízení, je prakticky nemožné. Petr Dvořák už dávno vzdal boj o nějakou svou vizi ČT. Když ředitel za sebou nemá silnou Radu, která ho umí podržet, aby udělal nutné změny, dopadl by tak každý. Ryba smrdí od hlavy, a to je pro mě v tomto případě Rada ČT.  

Výkladní skříní“ ČT je pořad Otázky Václava Moravce. Přiblížil se touto volbou moment změny daného formátu? Či přeobsazení osoby moderátora?

OVM se drží nad vodou jen proto, že si všichni myslí, že o ně jde. Nejde. Nenastolují agendu, jak tvrdí, o které se bude mluvit. OVM a Václav Moravec jsou už dávno fosilie, která se drží jen proto, že vznikl dojem, jako že mají na veřejnost silný vliv. Potěmkinova vesnice.

Jak mohou nově zvolení radní působit na zkvalitnění zpravodajství a publicistiky ČT? Jaké nástroje jim doporučujete využít a co by měli požadovat?

Anketa

Podporujete návrh, aby se v českých obchodech povinně prodávalo až 85 % českých potravin?

82%
18%
hlasovalo: 65738 lidí
Začal bych pracovat na společně koncepci Rady ČT a vedení televize do budoucna. Pokud se změní úloha Rady ČT a bude víc partnerem, který ČT podrží, a méně kibicem, který dává hraběcí rady anebo vytváří jen kouřovou clonu, vydělá na tom veřejnoprávní služba a my všichni.

Xaver Veselý je něco jako rudý hadr na býka, pokud jde o liberální část politického spektra. Je jeho zvolení jistým přelomem?

Xaver Veselý je pro mě milým překvapením, nečekal jsem jeho zvolení. A ještě k tomu dostal silný mandát. Je dobře, že tam bude někdo hrát roli enfant terrible; nejhorší, co mohlo být, by bylo, co se tam dálo dosud, že je tam patnáct kývačů, kteří místo aby ČT byli kritickým partnerem, tak byli tichým a nedůležitým společníkem.

 Co vzkázat těm, kteří by rádi začali volat po nové „spacákové revoluci“?

Aby si z té volby vzali to lepší; a já bych si přál, aby to byla transparentnost Rady ČT, touha připravit změnu, společně s vedením ČT, s profesními organizacemi, s odborníky, a lepší komunikace s ostatními mediálními radami a s odbornou veřejností. Nikoliv jen holek a kluků, kteří spolu mluví. Pokud tedy nemluvíte právě jen o těch, kteří si Českou televizi zprivatizovali pro sebe.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výmysly Víta Rakušana. Lež, co se zjistí až za dva roky, rozebírá právník Rajchl

18:10 Výmysly Víta Rakušana. Lež, co se zjistí až za dva roky, rozebírá právník Rajchl

Vláda z obav o stabilitu vlády toleruje lži ministra Rakušana o migračním paktu. ParlamentnímListům.…