Véčkař Chaloupka zakládá novou stranu a vypráví o kapitánu Bártovi, co prokopl díru do lodi

22.02.2014 23:59

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Čerstvě zvolený předseda nové strany Republika Otto Chaloupka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví o tom, co ho přimělo k založení nového subjektu, svěřuje se, jak byl připravený znovu emigrovat do Ameriky a co čeká od nové vlády. Premiér Sobotka bude podle Chaloupky jen plnit rozkazy Andreje Babiše a Pavla Bělobrádka a pokud ne, tak padne vláda.

Véčkař Chaloupka zakládá novou stranu a vypráví o kapitánu Bártovi, co prokopl díru do lodi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Otto Chaloupka v půlnočním rozhovoru
reklama

Jaký máte plán na dnešní půlnoc? Budete po konferenci oslavovat?

Hned, jak tady skončíme, sbalíme věci a rozloučíme se, tak asi půjdu spát. Po celých dnech a nocích organizačních příprav nebyl na spánek moc čas, tak si myslím, že neděli prospím.

Celkem nedávno jste byl poslancem za Věci veřejné. Můžete se ještě vrátit k impulsům, proč jste VV opustil?

Kapitolu VV už bych chtěl uzavřít a pokračovat dál, ale sem tam se požadavek na vysvětlení objeví. Já jsem celý život odmítal vstoupit do politiky, protože jsem z politických důvodů Československo opustil, nicméně ta situace tady, když jsme se vrátili, mi připadala nepřijatelná pro to, abych tady mohl žít já a moje děti. Rozhodoval jsem se mezi návratem do USA, nebo přesněji. Nebylo to o rozhodování, jestli se vrátíme, ale kdy se vrátíme. Pak jsem narazil na VV a viděl tam lidi, u kterých jsem předpokládal, že myslí stejně jako já a mají vážný a poctivý zájem věci měnit. Tak jsem si řekl, že to zkusím.

Dostal jsem se do sněmovny, snažil jsem se pracovat, ale postupem času Věci veřejné na cestě za slíbeným cílem začaly obracet, někdo zatočil volantem a šlo to jinam. Začalo to vstupem do koalice, což jsem považoval za nesmysl, a prokázalo se to jako fatální krok. A ty události se vršily a vršily, nespokojenost s vedením a tím, kam jdeme, a nakonec to vyvrcholilo tím, že nám bylo znemožněno kandidovat na samostatné kandidátce VV v předčasných volbách. To, že Vít Bárta a několik vyvolených odešli kandidovat za jinou stranu, to bych ještě byl schopný překousnout. Ale to, že nám Vítek znemožnil kandidovat přes požadavky většiny členské základny, to už bylo tak, že kapitán opouštěl loď, o které se domníval, že se potápí, a aby se ujistil, že se potopí, tak do lodi prokopl díru pod čárou ponoru.

A to už jste nemohl překonat…

Ano, to už bylo moc a já jsem chtěl buď z politiky odejít, anebo najdu stranu, která půjde směrem, kam jsem chtěl původně jít a kam VV slibovaly.

Nakonec jste ale zvolil další cestu, založil jste si vlastní stranu.

Já jsem žádnou stranu, se kterou bych souzněl, nenašel a nezbývalo, než si založit stranu vlastní.

Poslední dobou u nás vzniklo nebo vzniká řada nových stran. Čím chcete zaujmout občany, aby se postavili na vaši stranu?

Jak se dá dokázat poctivý úmysl, nevím. Už několik měsíců jezdíme mezi lidi, minimálně tři dny v týdnu jsme v regionech, scházíme se s lidmi, vysvětlujeme jim a předkládáme naše vize a plány. Dnešní konference může být důkazem toho, že se nám to daří. Máme z toho pozitivní pocit, nesetkáváme se nějakými negativními projevy a dnes jsem musel sám osobně vytahovat z regálů židle, protože s takovou účastí jsme nepočítali. Myslím si, že lidé chápou, kdo jsme, chápou, co chceme, a věřím nám, že to myslíme poctivě.

Jaké jsou podle vás největší současné problémy naší země, s nimiž byste rádi něco udělali?

Problémů je samozřejmě víc a odpovídá tomu i náš program, který je podle mě sestavený logicky, srozumitelně a absolutně nepopulisticky. Každý z nás má nějaké téma, které v něm je nejsilnější, a já osobně vidím postavení České republiky v EU. Jsem přesvědčený o tom, že máme právo mít nějaké rovnoprávnější postavení, nějaké větší slovo a větší možnost ovlivňovat dění v naší zemi sami.

Není možné, aby Evropská unie vystřelila nějaké nařízení a my to slepě přijali. Takové nařízení může být třeba dobré pro Francii nebo Německo, obrovské země s jinou úrovní ekonomiky, s jinou úrovní lidského myšlení a s jinou kulturou, ale pro ČR to ne vždy bude pozitivní.

Další související téma je situace s nepřizpůsobivými v ČR, kdy nás EU velice tvrdě osočuje z xenofobie, rasismu, extremismu, což jsou naprosté nesmysly. Týká se to všeho, co na nás EU hrne.

Konference vás potvrdila jako lídra kandidátky do europarlamentu. Jaký máte vztah k Evropské unii? Někdo ji kritizuje a chce vystoupit, jiný kritik říká, že nemáme alternativu…

Alternativy jsou vždycky, to je relativní. V případě EU či jakéhokoli jiného seskupení víme, že čím je nás víc, tím jsme silnější, to samozřejmě ano. Ale musíme všichni být na stejné úrovni. Ne, že to jeden, dva, pět států řídí a dvacet jich poslouchá a podřizuje se. Takhle to nemůže fungovat. Slyším hlasy, že bychom měli vystoupit, ale to by byl ten poslední krok. Někdo říká, že vystoupit nemůžeme, ale to není pravda.

Vstupovali jsme do jiné unie, než jaká je dnes. Při vstupu jsme se nezavazovali, že budeme muset zachraňovat krachující státy jako Řecko. V současné situaci pro nás členství v EU není výhodné. Dřív, než začneme mluvit o nějakém vystupování, je potřeba, aby se konečně naši čeští zástupci v EU ozvali a doslova si vydupali nějaké rovnoprávné podmínky.

ČR má novou vládu. Jak bude podle vás Sobotkův kabinet spravovat zemi, co od něho očekáváte?

Očekávám přesně to samé, co jsem čekal, když se koalice začínala formovat. Pan Sobotka je a bude velmi slabý premiér, je zatlačený do kouta pány Bělobrádkem a Babišem. Myslím si, že premiér Sobotka bude obyčejným plničem příkazů pod dojmem toho, že pokud si jednoho z těchto dvou pánů nazlobí nebo rozlítí, tak se rozpadne koalice a pan Sobotka skončil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček? Ožebračil lidi. Viděla jsem to, řekla PL exministryně Džamila Stehlíková

8:12 Křeček? Ožebračil lidi. Viděla jsem to, řekla PL exministryně Džamila Stehlíková

ROZHOVOR „Nejsme žádný vykořeněný kraj. To je výmluva,“ říká Džamila Stehlíková k regionu pod Krušný…