Velké problémy! Až dojdou v době pocovidové dotace a dary... Komunista Luzar otevřeně, co čeká lidi ve městech a na venkově

20.12.2020 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Jsem příznivcem očkování, protože bez něj by byly stále mezi námi nemoci, jejichž názvy známe jen z lékařských knih a na které umíraly statisíce lidí,“ konstatuje poslanec Leo Luzar (KSČM). K aktuálnímu proticovidovému očkování má ale řadu nezodpovězených otázek, například – budou se očkovat i lidé, kteří již nemoc prodělali? Budou se testovat lidé před očkováním, zda nejsou již nakažení a jsou takzvaně bezpříznakoví? Je bezpečná kombinace očkování s již aktivním virem, popřípadě s jinými chorobami nebo nevhodným zdravotním stavem?

Velké problémy! Až dojdou v době pocovidové dotace a dary... Komunista Luzar otevřeně, co čeká lidi ve městech a na venkově
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Leo Luzar na prvomájovém setkání v Ostravě
reklama
Česko se připravuje na očkování proti covidu. Jak ale přesvědčit dostatečný počet lidí, aby se šli nechat očkovat? Kromě skupiny odpíračů očkování, která je slušně řečeno natolik iracionální, že diskuse s ní je ztrátou času, jsou tu lidé, kteří proti očkování nejsou, ale mají obavy z těchto konkrétních vakcín, které vznikly v rekordně rychlém čase, což svoji logiku má...
 
Dalo by se říci, kdo je připraven, není překvapen. Bohužel mne napadá tolik nezodpovězených otázek, že nemám příliš důvěru v aktuální harmonogram očkování. Jen zkráceně. Kde budou očkováni lidé z „první linie“, když je nutné skladování dovezené vakcíny při velmi nízkých teplotách. Jak bude probíhat logisticky očkování v regionech? Budou se očkovat i lidé, kteří již nemoc prodělali? Budou se testovat lidé před očkováním, zda nejsou již nakažení a jsou takzvaně bezpříznakoví? Je bezpečná kombinace očkování s již aktivním virem, popřípadě s jinými chorobami nebo nevhodným zdravotním stavem očkovaného? 
 
To jsou jen některé otázky, které zaznívají ve společnosti, a odpovědi by měly zaznívat taky. Ne jenom odkazovat na weby, kde se musíte nejdříve prokousávat přes hromadu balastu a mnohdy i nepřímé reklamy „a my jsme nejlepší“. Rád bych taky zdůraznil, že jsem příznivcem očkování, protože bez něj by byly stále mezi námi nemoci, jejichž názvy známe jen z lékařských knih a na které umíraly statisíce lidí. 
 
Bylo v pořádku prosincové rozvolňování, když je jasné, že kvůli němu se situace zase zhorší a všichni kolem nás naopak přitvrzovali?
 
Uvolnit, zpřísnit, uvolnit, zpřísnit... nezpochybňuji nutnost opatření, ale jako člověk racionálně a technicky myslící a s určitou znalostí krizového řízení spatřuji v krocích vlády prvky chaotického přístupu. Co považuji za doposud neřešený problém, způsobující velké škody a demotivující lidi k dodržování principů opatrnosti, jsou dezinformace. Stále více jsou lidé konfrontováni s nositeli univerzální pravdy internetu, bohužel. 
 
Ale také se již mají možnost setkávat s lidmi, kteří již covidem-19 prošli bez znatelných následků. Ty, kteří zemřeli, samozřejmě nemohou potkat a jejich blízcí nejsou ti, kteří by tuto zkušenost veřejně sdělovali. Proto je namístě určitá i přirozená obezřetnost a ohledy na lidi, kteří cítí obavy. Z druhé strany se již zveřejňují odborné texty a studie, které nám mohou být nápomocny v rozhodování. Sám jsem příznivcem takzvané švédské cesty, kdy převládl zdravý rozum, lidská solidarita a ohleduplnost nad tvrdým zákazem, nutnosti sankcí nebo vymáháním omezení represívními složkami.

Fotogalerie: - Mobilní laboratoř

Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní ...
Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní ...
Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní ...
Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní ...
Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní ...
Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní ...

 
Jak se vám líbí PES?
 

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21097 lidí
Mně se vždy líbil bullterier... Bohužel toho ministerského psa provází od začátku hodně výjimek, úprav a nejasností. Místo aby byl „PES“ hlídačem zdraví a chránil občany, je zesměšňován anebo naopak vnímán jako nástroj buzerace. Vládě se nepodařilo přesvědčit občany o seriózním a vědeckém přístupu k nutnosti přijmout navržená omezení, která plošně uplatňuje. Tím bohužel i znedůvěryhodňuje základní principy karanténních opatření a krizových plánů jako celku. 
 
Vláda je hodně kritizována ze všech stran za časté změny svých rozhodnutí v této naprosto nestandardní době. Ale zvládala by to jiná vláda v jiném složení nějak výrazně lépe? Neboli, jak obstála v tomto covidovém roce vláda, a jak opozice?
 
Podíváme-li se po Evropě, najdeme velmi málo vlád, kde bychom mohli říci, že to zvládají. Mohu zde i poukázat na chyby mnou preferovaného Švédska, ale je to spíše daň aplikováním přílišných liberálních přístupů vlád, které zcela očekávaně selhávají. V krizových situacích se totiž vyžaduje spíše autoritářský styl vlády. A jen tak pro zajímavost, jak jsme informováni veřejnoprávními médii o vývoji onemocnění v Bělorusku? Přitom se nabízí otázka směřující k nutnému exponenciálnímu šíření, když slyšíme, že skoro každý den tam probíhají desetitisícové demonstrace a tvrdě zasahují bezpečnostní sbory. 
 
Nyní se hodně diskutuje o rozpočtu, ale předcházelo mu schválení daňového balíčku. Co mu říkáte?
 
Daňový balíček je dle mě velký problém, kdy pod dojmem „plnění“ slibu je zaseknuta sekera, která porcuje státní rozpočet. Bohužel nejostřeji seká malou porci pro ty s nižšími příjmy a představuje nemorálně velké přilepšení pro vysokopříjmové. Proto KSČM navrhla tři pásma zdanění 15 %, 23 %, 32 %, které by aspoň trochu finančně zreálnilo zrušení superhrubé mzdy. 
 
V balíčku jsou i věci, které zaslouží podporu a i my je rádi podpoříme. Naším hlasováním se tam podařilo přidat výrazné zvýšení odpočitatelné položky z daně, která pomůže hlavně pracujícím s nízkými příjmy. To se nelíbilo panu premiérovi, a tak Senát přesvědčil ke změnám. Bohužel opět se zásekem do rozpočtu, a to nově v oblasti RUD (rozpočtové určení daní). Osobně si myslím, že prosazovat daňové změny balíčkovou formou skýtá i záludné problémy při schvalování.  
 
 
Mnozí lidé se budou v příštím roce patrně potýkat s propadem příjmů, někteří nebudou moci vykonávat dosavadní práci. Může nastat něco jako celonárodní společenská deprese?
 
Toto je velmi vážná otázka, kterou bych nerad zlehčoval. Mnoho lidí se dostane do velkých problémů. Zaměstnavatelé jsou nyní napájení státními prostředky, ale až dojdou dotace a dary, nastane doba reorganizací. Moderní podnikatelé totiž znají jediné řešení – personální audit. Snahou KSČM je podmínit podporu podnikání s ohledem na udržení zaměstnanosti i v budoucnu. Náš program byl vždy zaměřen na pracující a i v nadcházejících obávaných pocovidových událostech mohou naši voliči očekávat zastání u KSČM. 
 
Je možné, že venkov se skromnějším způsobem života přežije rok 2021 lépe, než lidé ve městech nabalení různými hypotékami a leasingy? 
 
V dobách globálního kapitalismu není rozdíl mezi vykořisťováním ve městech a na venkově. Možná na první pohled to rozdílně vypadá, ale důsledky na občany žijící z poctivé práce budou stejné. Dostupnost potravin a jejich ceny jsou dnes paradoxně na venkově více problémové než ve městech. Najít dobře placenou práci je taky problémové a snad jen životní prostředí je jasnou dominantou venkova.  
 
Dostavba Jaderné elektrárny Dukovany se komplikuje. Proč? 
 
Proč? To se zeptejte u Pirátů, TOP 09, ODS, ČSSD, ale i velké části ANO 2011, proč si myslí, že Čína nebo Rusko jsou fuj, fuj – a USA nebo Francie je huj, huj. Nebo asi nechtějí, aby rozhodovala výhodnost technologie a ekonomická konkurence. Prostě nejdříve mají plné ústa transparentního výběrového řízení, aby následně jeho omezování vyžadovaly zákonem. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv, vlasovci. A to chceme od Rusů vakcínu? Západ Putina neporazí. Plyn teče z východu na západ, připomíná Kotrba

14:32 Koněv, vlasovci. A to chceme od Rusů vakcínu? Západ Putina neporazí. Plyn teče z východu na západ, připomíná Kotrba

ROZHOVOR Budou si Češi moci k očkování vybrat i ruskou nebo čínskou vakcínu? Usiluje o to vedení stá…