Většinu tvoří muži, chtějí do Británie a jedna dosud nezveřejněná informace. Zdechovský se znovu vydal mezi uprchlíky na Sicílii a popsal, co se tam skutečně děje

08.08.2016 18:10

ROZHOVOR „Zázemí pro uprchlíky nejen na Sicílii je oproti tomu v České republice mnohem horší,“ řekl ParlamentnímListům.cz z Malty europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Popsal zážitky uprchlíků cestujících na přeplněných gumových člunech. Na cestu jich vyplouvá několik, ke břehům Itálie dorazí třeba jediná. O cestujících nejsou žádné zprávy. Podle Zdechovského se uprchlíci chtějí dostat hlavně do Velké Británie, protože někteří pašeráci jim tvrdí, že po Brexitu tam nebudou platit tak tvrdé migrační podmínky. Zároveň zdůraznil, že afričtí žadatelé o azyl nyní na Sicílii převažují.

Většinu tvoří muži, chtějí do Británie a jedna dosud nezveřejněná informace. Zdechovský se znovu vydal mezi uprchlíky na Sicílii a popsal, co se tam skutečně děje
Foto: Archiv TZ
Popisek: Uprchlický tábor na Sicílii
reklama

Právě v zahraničí navštěvujete uprchlické tábory. Konkrétně na Sicílii. Na sociální síti jste zveřejnil fotografie s tím, že oproti ubytováním u nás nebo v Německu je zázemí pro uprchlíky nesrovnatelně horší. Jaké podmínky tam tedy panují?

Jsou používány různé funkční stavby, funkční boudy, zařízení, která se ve velkém vyrábějí v České republice a dodávají do celého světa. Nejsou to zděné budovy, jaké známe u nás. Není zde zařízení na nějaké hraní, jsou to multifunkční budky, jež se dají využít v případě krizových situací. Viděl jsem je nejen na Maltě, ale i jinde v Itálii, ve francouzském Calais nebo v Německu.

Fotogalerie: - V calaiské "džungli"

V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli

Fotogalerie: - V Calais, za Calais

Mezi uprchlíky v calaiské "džungli" jsou i invalid...
Cesta uprchlíků do Anglie
Radnice v Calais
Obydlí uprchlíků v "džungli"
Hlavně mír
Uprchlíci na cestě k tunelu pod kanálem La Manche

V uprchlických táborech na stejném místě jste už byl. Jak je to dlouho a můžete srovnávat?

Vrátil jsem se po roce do stejných míst a mohu srovnávat. Zatímco před rokem nám často na různých místech tvrdili, že mezi uprchlíky dominují především ženy i muži, teď už otevřeně přiznali, že většina příchozích jsou muži. Co se týká středozemní cesty, tak se často v České republice opakují nesmysly, že po zastavení dohody s Tureckem začali lidé chodit přes Libyi, to není pravda. Přes Libyi chodí minimum Pákistánců, Bangladéšánů, Indů a dalších, kteří byli v hlavním proudu migrantů přes Turecko. Současně jsou na cestě z Libye obyvatelé afrických států. Ti migrantskému proudu dominují a včera jsem byl na Sicílii, kde tvrdili, že je to hlavní procento těch, jež přicházejí na Sicílii žádat o azyl. 

Zmínil jste, že rozdíl v podmínkách ubytování je velký. Mohl byste je čtenářům popsat?

Rozdíl je obrovský. V českých zařízeních jsou často místa vybavena pro sport a ten je organizovaný. Fungují tělocvičny, fitcentra jsou vybavena poměrně novou technikou a pro migranty je připravena spousta programů, mohou například vyrábět výrobky. Zatímco na jihu, kde je samozřejmě lidí výrazně více, je možností, jak všechny zabavit, méně. Kdo viděl česká centra, viděl nové sprchy, nové záchody, školky pro děti, které jsou nadstandardně vybavené, mají prostorné kuchyně… Opravdu české uprchlické tábory mi ve srovnání s dalšími státy Evropy připadají na vysoké úrovni.

Mluvil jste s tamními uprchlíky?

Ano.

Co jste se dozvěděl a jaký je jejich plán, co dál?

Takovou jednu informaci, kterou jsem zatím nikde nezveřejňoval. Řada z nich mluví o tom, že dnes v Libyi pokračují tažení proti Islámskému státu, který zabírá jednu ze tří částí Libye. Je proti němu vedena silná ofenziva, kterou zahájili Američané. Islámští převaděči se snaží dostat na vodu co nejvíce lidí a dostat z nich peníze. Teď se tento byznys snaží co nejvíce akcelerovat, ale protože nemají už příliš mnoho lodí, používají i sedmdesát a více let staré. Lidé se prostě chtějí dostat od libyjských hranic a na vodě se snaží volat SOS nebo jiným způsobem přivolat pomoc.

Často také cestují na gumových člunech pro patnáct až dvacet osob, kam se pod pohrůžkou zastřelení narve čtyřicet až čtyřicet pět lidí, a pošlou je na vodu. Řada uprchlíků tvrdí, že s nimi vyjelo několik dalších lodí, ale do Itálie se dopravila pouze jedna a o těch lidech nemají žádné zprávy. To znamená, že se buď vrátili do Libye, nebo zemřeli. Počet lidí, kteří zemřeli na gumových člunech nevhodných pro plavbu z Afriky do Evropy, je hodně. Sám jsem na různých hlídkových člunech strávil několik hodin, počasí je náročné, hodně větrné, a pokud byly dvoumetrové vlny, s gumovým člunem nejsou schopni moře překonat.

O jakých cílech uprchlíci mluvili? Co chtějí dělat dál, jaké jsou jejich plány?

Většina na prvním místě zmiňuje dostat se do Velké Británie. Minulý rok mluvili o Německu, Švédsku a dalších, teď jsem hovořil s asi třiceti lidmi a všichni potvrdili, že chtějí do Velké Británie. 

Zmínili se proč?

Většinou tvrdili, že tam mají příbuzné nebo známé, kamarády, kteří tam žijí. Řada pašeráků jim nakecala, že po referendu o vystoupení z Evropské unie bude Velká Británie přijímat více migrantů a nebudou tolik respektovány tvrdé migrační podmínky jako v Evropské unii. A oni tomu většinou věří.

Mluvil jste i s místními obyvateli nebo politiky? Jak oni sami vnímají celou situaci?

Na Sicílii jsem měl možnost hovořit s místními politiky. Část svého programu jsem strávil se sicilským europoslancem a migrační vlna není tak silná jako před rokem. Zároveň cítí, že se mnoho věcí posunulo dopředu. To zdůraznil jak on, tak místní policisté i starostové. Poměrně dost se daří trestně stíhat pašeráky. Počet vyšetřovaných a odsouzených pašeráků oproti minulému roku vzrostl, a to je velmi dobrý signál, že tito lidé budou v Evropské unii tvrdě stíháni. Také to výrazně pomáhá osvětě proti převaděčství. Samozřejmě několikrát zdůraznili, že je opravdu důležité evropské řešení. Množství příchozích je obrovské a uvítali by, kdyby se Česká republika snažila pomoci konkrétně. Kdyby bylo opravdu více nasazených lidí, aby dělali otisky prstů, kdyby napomáhali spolupráci s dalšími zeměmi. Bylo by potřeba, aby Česká republika některé lidi do Itálie uvolnila.

Zmínil jste evropské řešení. Jak by mělo vypadat?

Italové zdůrazňují, že jsou skutečně solidární a snaží se lidem pomáhat. Ne všichni uprchlíci jsou ekonomičtí migranti. A s těmi, kteří azyl dostanou, je třeba pracovat poměrně dost. Potřebovali by nejen více finančních, ale i lidských kapacit. Více lidí, kteří mají zkušenosti, dokáží pracovat se znásilněnými, svědky různých trestných činností, ať už vyvraždění rodiny a podobně. Jde o něco, co středoevropské státy mohou nabídnout. Samy vědí, že Česká republika nikdy nebude místem, kam uprchlíci budou chtít, kam budou směřovat. I kdyby, tak vědí, že v České republice nezůstanou. Nejsou naivní.

Je důležité maximálně pomoci ke stabilizaci Libye, kde v současné době aktivně působí Američané, Francouzi, Britové… Mají zde speciální síly, které nasazují v boji proti Islámskému státu. Minulý víkend Američané nasadili svá letadla a bombardovali pozice Islámského státu v Libyi. Přivítali by, kdybychom byli více aktivní a více se zapojili, aby se situace konečně vyřešila. Mluvil jsem s uprchlíky z Libye a říkají, že čtyři roky války je strašně moc. Chtějí stabilitu, Libye dříve byla bohatá a prosperující země. Chtějí, aby státy neprodávaly své zbraně a nebohatly na prodeji, abychom se snažili najít mírová řešení. A platí to i o Sýrii, Iráku a dalších zemích.

Cítí se tamní obyvatelé bezpečně? Mají problémy s kriminalitou? 

Víceméně řekli, že na Sicílii žádný problém v současné době nezaznamenali. Totéž by se dalo obecně říci o Maltě. Občas dochází ke rvačkám uvnitř uprchlických zařízení, naposledy to bylo v sobotu v jednom z center, ale takové situace jsou řešeny pořádkovými policisty. Obecně se dá říci, že nárůst kriminality nezaznamenali. Existuje nárůst organizované kriminality jako pašeráctví s tím, že řada pašeráků pašuje s lidmi zároveň i zbraně, drogy a další věci. Ale kriminalita se nezvýšila, všichni vědí, že v případě některého z kriminálních činů budou vyhoštěni nebo si stíží možnost získání azylu. Dávají si velký pozor.

Jakou známku byste udělil Evropské unii za postup při migrační krizi? Jak její kroky hodnotíte?

Evropské unii bych dal tři minus, protože na spoustě věcí musí ještě pracovat. Na spoustě věcí pracuje za známku dostatečnou, i když za poslední rok musím říci, že se řada věcí zrychlila, spolupráce se změnila a viděl jsem i válečné lodě nabírající materiál v přístavech. Ale pracovní kapacity nejsou dostatečné, státy by si neměly hrát na vlastním písečku. Řecko a Itálie začínají střízlivět. Dohoda s Tureckem není špatná, ale je mnoho kroků, které právě členské státy v čele s Angelou Merkelovou přestřelily a nebudou schopny realizovat. Viz liberalizace víz s Tureckem. Turecko nejen nepotřebuje víza, ale oni nesplňují mnoho bezpečnostních kritérií. Musejí zrušit některé předpisy, některé dohody s Marokem, protože maročtí obyvatelé by často přes Turecko do Evropské unie cestovali, poněvadž nemají s Tureckem víza. Diskuse s Tureckem musí být jasným dialogem včetně boje proti Islámskému státu. Turecká hranice je průchodná. Nejsem si jistý, že by to nemělo bezpečnostní rizika. Turkům můžeme nabídnout zrychlené procedury získávání víz, ale s jejich úplným zrušením bych byl opatrný. 

Václav Klaus mladší se nechal slyšet, že nevidí jinou cestu, než odejít z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice. Co si o tom myslíte?

Já myslím, že tento výrok byl hodně neuvážený. Václav Klaus mladší je výborný expert na školství, ale tohle je nesmysl. Pašerák odveze lidi na hranice a přežene je přes hraniční linii. Tak je to dělané v celé Evropě a nechápu, co by se na tom změnilo. Česká republika není cílová země a dlouhá léta nebude. Měli bychom se spíše efektivně zamýšlet nad namátkovými kontrolami na hranicích a ukázat sílu jak policie, tak celní správy a dalších složek. Důsledně trestat pašeráky, aby jakmile je dopadneme, neodcházeli s podmínkou, ale byl jim zabaven majetek a dostali osm let natvrdo. Zákony k tomu máme, tak proč je netrestáme tvrdě? Václav Klaus by měl hledat efektivní řešení místo efektních. 

Co si s sebou letos ze Sicílie odnesete?

Vystřízlivěl jsem, opět vidím věci o něco reálněji a opravdu jsem rád, že jsem tyto věci viděl, setkal se s nimi a měl možnost o nich diskutovat. V České republice se často přebírají zahraniční informace, které zahrnují řadu nepřesností, nepravd a lží. Myslím si, že politici, kteří chtějí hovořit o migrační krizi, by měli strávit čas studiem přímo na místě, aby mohli o situaci reálně diskutovat. V České republice se velmi nálepkuje. Jeden je sluníčkář, druhý xenofob. Jednoduché rozdělení lidí je špatné pro Českou republiku i pro diskusi. Každému europoslanci mohu ukázat fotky, poznámky a odargumentovat své postoje. Je obrovský rozdíl mezi mnou a devadesáti devíti procenty europoslanců, kteří migraci viděli akorát z vlaku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto musí vidět i Drahoš skrze své falešné brýle. Zlatá žíla pana Prymuly. Vyoral odhaluje, co na nás kují pod rouškou nouzového stavu

15:57 Toto musí vidět i Drahoš skrze své falešné brýle. Zlatá žíla pana Prymuly. Vyoral odhaluje, co na nás kují pod rouškou nouzového stavu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Všichni po tom voláme, obhajoval ministr Blatný další posílení prav…