Vítězslav Jandák přísně zúčtoval: Většina z těch, kteří křičí na Zemana, jsou pitomci. Nemají na to, nemají úroveň, nemají nic!

03.07.2017 4:42

ROZHOVOR „Většina těch, kteří křičí, jak by se prezident měl, nebo neměl chovat, no tak tihle lidé by nemohli dělat ani komorníka u dveří do Hradu,“ říká Vítězslav Jandák. Promluvil i o sklenici od okurek a o novém vedení sociální demokracie. „Nejsem si jistý, jestli Zaorálek je ten pravý ořechový, možná že jo, to ukážou volby,“ míní Slávek Jandák.

Vítězslav Jandák přísně zúčtoval: Většina z těch, kteří křičí na Zemana, jsou pitomci. Nemají na to, nemají úroveň, nemají nic!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr kultury a exposlanec ČSSD Vítězslav Jandák

Prezident Miloš Zeman opět přitvrzuje; chování premiéra Sobotky vůči Andreji Babišovi označil nepřímo za chování „svině“ a premiéra samotného označil za osobu „charismatu láhve od okurek“. Má Zeman věcně pravdu?

No to je otázka úhlu pohledu. Někomu ta sklenice od okurek může připadat báječná, protože předtím obsahovala okurky, a někomu to může připadat, že to je špatné přirovnání… Jak říkám, je to všechno otázka úhlu pohledu. Ale ukazuje to na jednu věc. Že jsou názory ve společnosti velmi vyhraněné. A to si myslím, že je škoda. Protože vždy, když se začne něco takto vyhrocovat, tak to nemusí dopadnout dobře.

Samozřejmě se snesla vlna kritiky, že takto by se prezident chovat neměl. Co si o tom myslíte?

Většina těch, kteří křičí, jak by se prezident měl chovat, nebo neměl chovat, no tak tihle lidé by nemohli dělat ani komorníka u dveří do Hradu. Vždyť to jsou všechno většinou pitomci, kteří ho kritizují. Nemají na to, nemají úroveň, nemají nic. A jednou byl zvolen, tak byl zvolen. Příští volby rozhodnou, zda to národ akceptoval, nebo neakceptoval. Ale kdyby prezident řekl, že v úterý bude pršet, tak ho takovým způsobem sprdnou, protože oni budou říkat, že bude nádherný den. To nejde, tyhle lidi, ty kritiky, oni si to bohužel neuvědomují, ale už nikdo nebere vůbec vážně.

Ale i tak, nedomníváte se, že to prezidentovi může u voličů nějak uškodit?

Při té mediální masáži, která je každodenní, proti prezidentovi, mu to samozřejmě nějaký hlas může ubrat.

Poté, co se Miloš Zeman takto projevil vůči panu premiérovi, objevily se i názory, že prezident stárne, že jde o rozpad osobnosti, jak reagoval sám Sobotka. Nebo novinářka Sabina Slonková cituje anonymního Zemanova přítele, který mluví o vážném zhoršení stavu prezidenta a jistotě, že ho čeká invalidní vozík. Jak to tedy je?

No já jsem s prezidentem mluvil asi před dvěma týdny a mohu říci, že byl v nebývalé kondici. Určitě ho nečeká vozík, a i kdyby ho čekal, tak se podívejme do historie, kolik velkých mužů jezdilo na vozíku. V politice nejsou důležité nohy, ale hlava. To si musejí všichni uvědomit. A to má Miloš Zeman v absolutním pořádku. A víte, to jsou ty podpásové údery, kdy už někteří lidé nevědí, co na něj vymyslet, protože pořád ho mají lidi rádi. Tak na něj samozřejmě vymyslí to, že není zdravý a že se rozpadá, a já nevím co všechno. To je míra nechutnosti, hrůzy. A vyplývá to z jedné věci. Z toho, že tady už volby dnes nemají smysl. Proto když nevyhraje ten těch, kteří křičí nejvíc a je jich nejmíň, tak jsou volby špatné a ten kandidát, který vyhrál, tak je špatný. Takže já už to neberu samozřejmě vůbec vážně, tyto věci.

Jak vidíte současnou situaci v ČSSD a jakou má strana šanci v blížících se volbách? Co říkáte na nové vedení strany a na odstoupení Sobotky?

Anketa

Kam Zaorálek ve volbách vytáhne ČSSD?

4%
2%
10%
51%
33%
hlasovalo: 9742 lidí

Samozřejmě jednou jsi dole, jednou nahoře. A sociální demokracie je teď momentálně dole. Ale to neznamená, že bude vymazána z povrchu, že zmizne. Myslím si, že takové věci, jako jsou lidská solidarita, slušnost a jaksi trošku akcentace toho sociálna, to abychom se všichni nějakým způsobem neměli úplně špatně a někteří úplně báječně, to si myslím, že o to pořád spousta lidí stojí. To znamená, že sociální demokracie je nelikvidovatelná. Ona si prožívá teď určitý propad, ale dostane se, věřím tomu, časem zase nahoru. Pořád máme demokracii, to znamená, že jednou jsou víc nahoře jedni, pak zase jiní. Jen si vzpomeňte na ODS, kdy byla doba, že kdyby byla modrá tenisová raketa, tak by lidi volili tenisovou raketu, protože je modrá. Pak se to zase obrátilo. Takže ono to všechno je normální, přirozený, demokratický.
No a nové vedení, si myslím, že je docela zajímavá taktika rozdělit ten útok, aby nešel na jednu bytost, na tři bytosti. To bylo podle mého názoru docela chytré. Nejsem si jistý, jestli Zaorálek je ten pravý ořechový, možná, že jo, to ukážou volby. Ale nevím… Víte, on za všechno nemůže Sobotka. To je takové jednoduché, že se to svádí, že Sobotka je lotr a Sobotka je špatnej a Sobotka je… Já myslím, že ne. Že na tom má každý nějakou míru své viny. I ten Zaorálek.

A jak hodnotíte zpětně to, co se stalo mezi Sobotkou a Babišem. Kdo z těchto dvou pánů je podle vás nakonec vítězem?

Já si myslím, že vítězem toho je budoucnost. Nikdo jiný než budoucnost. Samozřejmě tečou nervy, a tím pádem se zvyšuje hlas, zvyšuje se obsah slov, která nejsou zrovna hezká… Je to normální předvolební horečka. Nic jiného se neděje. A ona celá situace v Evropě je taková divná. Protože Evropa přichází o svou míru vlivu v celém světě. Dnes už skutečně takové ty řeči těch pitomců a hlupáků, kteří nám vykládají o tom, jak se na nás řítí ruské hordy, na tu Evropu… Co by tu dělaly, prokristapána? Evropa je vybrakovaná. Evropa je stará dáma, nechci být vulgární… A nikoho moc už nezajímá. Dnes máme jiné kusy světa. Dnes hrajeme úplně jiný druh politiky, jiné zájmové sféry… Tohle už nikoho nezajímá. A ta nervozita potom se dostává i do naší drobné malinké politiky, která dokonce naštve takového člověka, který se jmenuje Micron, promiňte – Macron. Tak tenhle pán nás sprdne na tři doby, co si to vůbec dovolujeme protestovat. A člověk zavzpomíná, jak bylo humánní RVHP.

A když se víc podíváme na Babiše, jak si vysvětlujete, že spousta lidí v podstatě vůbec nebere v potaz ty „kauzy“, které kolem něho byly, a naopak jeho podpora neustále sílí?

Ale můžete mi říct jaké kauzy? Já jsem zatím neviděl důkazy těch kauz. Já jsem slyšel, že mu nadávají za korunové dluhopisy. No tak tady samozřejmě je to problém Mirka Kalouska, který to vymyslel. Proč se nehoní pan ministr? Proč se honí Babiš? Babiš byl v té době podnikatel a normálně využil toho, co se děje a co udělalo dalších 551 podniků v této zemi. Takže Babiš neudělal nic špatného. A pokud vím, tak tady byl v České republice OLAF, vyšetřovali Čapí hnízdo a zatím nevíme nic. Takže všechno jsou to jenom urážky a nadávky na Babiše a nikdo zatím nic nedokázal. Zatím to kvalifikuji jenom jako předvolební rvačku.

Když jste zmínil Macrona, ten se vyjádřil, že mu vadí, že Evropa je supermarket, ze kterého si lze jen brát. Narážel tím například na kvóty.  Zrazujeme tedy opravdu my, Poláci, Maďaři či Slováci evropskou jednotu, když jsme se při vstupu zavázali dodržovat pravidla, dostali jsme dotace, a teď se „cukáme“? Anebo jsme vstupovali do jiné EU, než je dnes?

Ano, my jsme vstupovali do absolutně jiné Evropské unie. A nikdo nám při vstupu neřekl, že budeme podporovat kluky a holky z Eritreje a odevšad, kteří se sem poženou do Evropy. I když bychom měli vzpomínat a měli bychom mít v paměti, že pan Coudenhove byl jeden z lidí, který v roce 1924 vymyslel, že Evropa bude jednou v budoucnu potřebovat přes sto milionů migrantů z Afriky. Mimo jiné, ten člověk umírá v roce 1954, kdy se podepisuje evropská smlouva. A došlo na jeho slova. Takže prosím vás, celá migrace není nic nového. To je věc, která byla připravovaná velice dlouho.

A jak vůbec vidíte budoucnost Evropské unie a co si myslíte o slovech Miloše Zemana ohledně vyhlášení referenda o setrvání v Evropské unii?

Já si myslím, že o zásadních věcech by lidé měli prostřednictvím referenda rozhodovat. Já samozřejmě jsem pro to, aby Evropa držela pohromadě. Nejsem pro to, aby se Evropa rozpadla, vůbec ne. Ale musíme dát lidem šanci, aby znovu prověřili, jestli tam chtějí být, nebo nechtějí. A Evropa nám také musí říct, jestli chce být Evropou spojených států evropských, jestli chce být německá, jestli chce být francouzská, nebo vlastně jaká… Evropa musí vůbec říct, co chce. A ne aby tam bylo toto představenstvo, toto šéfstvo Evropské unie, které je katastrofální. Já když vidím pana Junckera, tak si vzpomínám na pana Jelcina. Takže s prominutím, to se mi nelíbí. A hlavně se mi nelíbí to, na co historicky vždycky doplácíme, a to je, že nám neustále někdo říká – jste mrňaví, buďte zticha, zalezte a podobně. A ono se to najednou vrací a opět nám někdo říká – vy jste malinký… To ne, to prosím opravdu ne!

A jak vidíte otázku toho, zda přijmout, nebo nepřijmout euro v České republice?

No já myslím, že zatím vůbec ne. Protože nikdo neví, jestli bude Evropská unie. Znovu říkám, já tomu projektu fandím, ale nevím, jestli bude. A tím pádem i ohledně s ním spojené měny bych počkal, až se situace vykrystalizuje. Určitě bych nepřijímal euro teď, to ne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a nepřizpůsobiví. Bílý feťák, co zevluje v paneláku. V SPD nerozlišujeme lidi podle etnika, vzkazuje Okamura

19:16 Piráti a nepřizpůsobiví. Bílý feťák, co zevluje v paneláku. V SPD nerozlišujeme lidi podle etnika, vzkazuje Okamura

„Koalice SPOLU oblepila republiku billboardy, na kterých mě vyobrazuje jako hrozbu. A svým způsobem …