Vladimír Derner: Nedopustím, aby se peníze z daní staly kořistí zlatokopů

29.07.2016 8:56 | Zprávy

I přestože ČSSD před 4 roky vyměnila lidovce za komunisty, Vladimír Derner (KDU-ČSL) na spolupráci se sociální demokracií nezanevřel. Koalici s komunisty ale vylučuje a nit suchou nenechal ani na fungování krajské koalice. V rozhovoru, který poskytl naší pro ParlamentníListy.cz, nám představil nejen volební program koalice KDU-ČSL+HDK+VPM, ale i konkrétní návrhy řešení problémů kraje. Zhodnotil také přechod k demokracii v Česku: ,,V naší společnosti ještě z doby totality doznívá způsob přežívání bez vědomí vlastní odpovědnosti za věci kolem nás. Tato transformace bude ještě nějakou dobu trvat.“

Vladimír Derner: Nedopustím, aby se peníze z daní staly kořistí zlatokopů
Foto: derner.cz
Popisek: Vladimír Derner

V předchozím volebním období byla KDU-ČSL součástí rady. Po volbách 2012 ale sociální demokraté upřednostnili KSČM. Vy jste nedávno koalici popsal jako stav únavy a myšlenkového vyčerpání, ve kterém už mnozí aktéři toužebně vyhlíží cílovou pásku krajských voleb. ,,Této koalici se skutečně nedaří.“ Můžete být konkrétnější?

Už 4 roky se stávající koalice ČSSD a KSČM marně snaží zahájit přestavbu náchodské nemocnice. Ve velmi špatném stavu je i zdravotnictví, kde zejména opět na Náchodsku je z důvodu špatného materiálně-technického zázemí i nedostatku personálu velký problém s poskytováním zdravotní péče. Nepodařilo se výběrové řízení na veřejnou autobusovou dopravu a na nové krajské zastupitelstvo bude přesunut problém majetkového vypořádání polosoukromé Královéhradecké lékárny. Koncepce školství byla sice formálně schválena, ale byla vytvořena na základě zcela nedostatečných podkladů, kdy kraj neměl a nemá k dispozici údaje o počtech, výsledcích a uplatnění absolventů středních škol, kteří dále pokračují ve vysokoškolském studiu.

Dokážete si představit, že byste poté, co vás ČSSD vyměnila, po letošních volbách znovu navázali spolupráci?

Po každých volbách se začíná s čistým stolem a bylo by nezodpovědné vylučovat spolupráci s jakoukoliv demokratickou stranou. Občané chtějí vidět výsledky a ty se mohou dostavit jen na základě spolupráce. Osobní animozity či uražená gesta tu nemají místo. Kromě toho pozoruji, že současná koalice socialistů s komunisty není ani pro obě dotčené strany žádnou idylou. I z mnoha dalších důvodů považuji opakování scénáře právě končícího volebního období za velmi nepravděpodobné.

Nabízí se také otázka, s kým byste chtěli po volbách spolupracovat a s kým to naopak partnerství odmítáte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …