Vlasta Ransdorfová pro PL: Žádám pravdu

13.05.2016 9:15

ROZHOVOR I manžel věděl, že ta bublina splaskne. Nevěřím, že novináři prozradí, na čí příkaz jednali. Švýcarsko pro něho znamenalo psychický šok. Nepustili ho na jednání EP, přitom vyšetřování ještě ani nezačalo. Tak bezbřehé nenávisti čelil poprvé. Manželův případ šetří kriminální policie bez výsledku. Neznám ještě ani výsledek pitvy. Pro politiku byla manžela věčná škoda. To vše nám řekla Vlasta Ransdorfová.

Vlasta Ransdorfová pro PL: Žádám pravdu
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

Slovenská média ve čtvrtek uvedla, že Švýcaři stáhli obvinění z podvodu u třech Slováků, kteří se loni v prosinci s vaším zesnulým manželem v jedné bance měli dopustit protiprávního jednání. Jedna mediální hysterie splaskla. Co tomu říkáte?

Co tomu říkám? Že mi je strašně smutno. Že hysterická mediální bublina splaskne, říkal manžel od začátku, ale bohužel splaskla příliš pozdě. Manželovi to život nevrátí. Vím, že ti, kteří proti němu rozpoutali šílenou mediální štvanici, nebudou nikdy potrestáni, a ani neočekávám, že by nějaký novinář někdy v budoucnu prozradil, na čí příkaz jednal, nebo že by se aspoň omluvil.

Miloslav Ransdorf po návratu ze Švýcarska tvrdil, že mu byly odpírány při zadržení léky – mimo jiné noční inzulín. Vzhledem k tomu, že pak v následujících týdnech nastala mediální štvanice na jeho osobu, myslíte si, že tento fakt mohl vést k fatálnímu zhoršení jeho zdravotního stavu?

Já si to nemyslím, já to vím. Je pravda, že manžel nebyl stoprocentně zdráv (kdo z šedesátníků taky je?), ale byl v dobré kondici a jeho stav byl naprosto stabilizovaný. Psychický šok, který utrpěl z neopodstatněného zadržení, vynechání životně důležitých léků a odepření kontaktu s kýmkoli včetně nejbližší rodiny jeho zdravotní stav podlomily. Ale zničila ho neskutečná novinářská špína, která se na něj vylila po jeho návratu. Mainstreamová média ho vláčela, ostouzela a zesměšňovala jako žádného politika v dějinách České republiky. Jeho obhajobu novináři zpochybňovali, nebo rovnou ignorovali. Manžela se nesmírně dotklo, když nebyl vpuštěn na jednání v EP, přestože vyšetřování ani nezačalo; velmi ho zasáhlo, když si ho vedení strany pozvalo na kobereček. Míla byl na jednostrannost a nemilost médií zvyklý a ve svém životě stál „proti všem“ víckrát, ale tak intenzivní, organizované, bezbřehé nenávisti čelil poprvé. Mediální štvanice a marný boj za očištění svého jména ho vystresovaly a vyčerpaly natolik, že jeho organismus nevydržel. Nečestnému, nerovnému boji vzdoroval víc než měsíc. Přestože v tom boji prohrál, nijak to nesnižuje jeho statečnost, a má můj obdiv a úctu. Tvrdím, že jeho smrt je nesmazatelnou skvrnou na naší údajné demokracii.

Konala jste od ledna sama nějaké kroky ohledně švýcarské kauzy a vašeho manžela?

Po manželově smrti jsem napsala dopis předsedovi vlády Sobotkovi, ministru zahraničí, ministru vnitra a předsedovi Poslanecké sněmovny, v němž je žádám, aby iniciovali důkladné prošetření jak „švýcarské kauzy“, tak její dohry v ČR (text je k dispozici na manželově profilu na PL nebo na www.ransdorfmiloslav.cz). Okolnosti manželovy smrti šetří kriminální policie, ale zatím s nulovým výsledkem. Švýcarská strana zatím nezareagovala, česká rovněž ne. Dokonce jsem se kvůli průtahům ještě nedozvěděla ani tak triviální věc, jako je výsledek manželovy pitvy. 

Spisovatel Milan Macák s přáteli navrhl vašeho zesnulého manžela Miloši Zemanovi na státní vyznamenání? Jak vnímáte takový počin?

Jsem ráda, že je někdo schopen – navzdory dlouholetému intenzivnímu špinění manželovy pověsti – ocenit jeho výjimečné kvality. Škoda, že nebyly víc oceňovány za jeho života. Moje dcera a já ale nežádáme žádné vyznamenání, my žádáme informace, pravdu, a pokud byl to bylo možné, tak i spravedlnost.

Dokážete zatím s malým odstupem od odchodu Miloslava Ransdorfa říci, v čem české politice nejvíc chybí a bude chybět?

Míla byl absolutním protikladem politiky vedené jako byznys. Své angažmá v politice vnímal jako službu lidem, jako své poslání a svůj život tomu plně podřídil. Bořil předsudky a mýty o komunistech. Byl výjimečně vzdělaný, do úmoru pracovitý a naprosto neúplatný. Byl opozičním politikem, obtížným opozičním politikem, se kterým se muselo chtě nechtě počítat, a který bránil těm u vesla, aby si volně mohli dělat, co se jim zlíbí. Kdyby měl alespoň minimální podporu u vedení své vlastní strany, mohl toho dokázat mnohem, mnohem víc. Pro vysokou politiku neměl správné předpoklady, neměl ostré lokty, neměl osobní ambice, nebyl hamižný, byl charakterní, otevřený, čestný a velkorysý. Do politiky se nehodil a pro politiku ho byla věčná škoda. Ale tu cestu si vybral sám a obstál na ní.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Petrů

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Většina lidí to chce. Okamura na tom posílil. Expremiér radí Babišovi: Přitvrďte!

14:58 Většina lidí to chce. Okamura na tom posílil. Expremiér radí Babišovi: Přitvrďte!

„Vedení strany by mělo odstoupit. Měli by být navoleni noví delegáti sjezdu,“ vzkazuje ČSSD po nepří…