Vlastimil Tlustý je zděšený, zoufalý a vyskakuje z kůže: Češi, ošklivě naletíte

08.10.2013 4:41

ROZHOVOR Bývalý významný politik ODS Vlastimil Tlustý se nepřipojí k výzvě Václava Klause, aby voliči nedali hlas ODS, byť se s bývalými kolegy nerozešel v dobrém. Naopak radí i těm „nejotrávenějším voličům ODS“, aby šli k volbám a někoho zvolili. Nebýt špatných zkušeností s Věcmi veřejnými, mohlo získat podle Tlustého hnutí Andreje Babiše přes dvacet procent hlasů. Ovšem nevěří průzkumům veřejného mínění, pokud jde o podporu SPOZ, kde je čestným předsedou prezident Miloš Zeman.

Vlastimil Tlustý je zděšený, zoufalý a vyskakuje z kůže: Češi, ošklivě naletíte
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

Co říkáte na to, že se politické hnutí miliardáře Andreje Babiše vyšplhalo ve volebních preferencích na druhé místo za ČSSD?

Musím přiznat, že si to umím vysvětlit jedinou věcí, a to je touhou voličů najít něco jiného, a přitom se trochu poučit z minulých voleb a neúspěchu Věcí veřejných.

Mně připadá, že se voliči spíš moc nepoučili, když volí zase novou, programově málo čitelnou stranu, podobnou, jako byly v minulých volbách Věci veřejné.

Já právě myslím, že se střetly dva faktory, z nichž jeden je plus a druhý minus. Voliči chtějí zásadně měnit politickou scénu, ale zároveň to ovlivnil neúspěch Věcí veřejných. Tím chci říci, že nebýt Věcí veřejných, měla by taková nová formace přes dvacet procent. To je vidět na pozicích ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, které jsou považované za absolutní zklamání, a to právem. Proto mají tyto strany, které měly v minulých volbách dohromady podporu 55 procent voličů, teď dohromady méně než dvacet procent.Proč si myslíte, že nebýt špatné zkušenosti s Věcmi veřejnými, byl by Andrej Babiš ještě úspěšnější?

Protože lidé chtějí vidět jiný Parlament. Tito voliči vycházejí z hesla, že nemůže být hůř. Sice jim už jednou Věci veřejné a TOP 09, protože já nevidím mezi nimi žádný podstatný rozdíl, ukázaly, že může. A třetím faktorem úspěchu ANO je, že se Babišovi podařilo získat velmi známé osobnosti ze světa kultury, umění a dokonce i novináře. Tyhle faktory – touha po změně, absolutní selhání VV a TOP 09, touha vidět novou politickou scénu, ale neopakovat tu samou chybu jako minule, což ten úspěch naopak snižuje, do toho nové tváře, které dávají naději, že by to mohlo být tentokrát jinak. Ovšem otázka je, do jaké míry je toto očekávání reálné. Tam bych udělal tři vykřičníky.

Ale nabídka různých nových politických uskupení je v letošních předčasných volbách poměrně široká, kandiduje nejen ANO, ale i Okamurův Úsvit, hnutí Hlavu vzhůru!, nakonec i zemanovci. Proč podle vás boduje zrovna Babiš?

Mě napadá ještě jedna okolnost, která mimochodem zafungovala u TOP 09, slyšel jsem to hodně od lidí v obchodech a na ulici, vyskakoval jsem přitom z kůže, ale marně. Ta okolnost zní: Ti jsou bohatí, ti už peníze nepotřebují.Tento argument jsem také mnohokrát slyšela. Ale nemusí být jediným cílem touha se v politice obohatit, ale důležitějším motivem je často touha po moci, touha rozhodovat nejen o stovkách nebo pár tisícovkách zaměstnanců, ale o milionech občanů. Myslíte si, že to může být i silnější motivace, i když mnozí často tvrdí, že jim o moc vlastně tolik nejde?

Jsem zděšen a zoufalý z toho, jak lidé naslouchají větám: my kandidujeme proto, abychom udělali pořádek. My nechceme vládnout, nám nejde o moc. To je strašné. Kdyby voliči jen trochu přemýšleli, tak politická strana, která to říká, nemůže dostat ani hlas. To je stejné, jako kdyby nastoupilo hokejové mužstvo a říkalo: Diváci, nebojte, my vůbec nebudeme útočit, góly, to je fuj, ty my vůbec dávat nechceme. Protože politika, Parlament a volby jsou pouze a jedině soutěž o moc. Tak jako je hokej soutěž o góly. To ukazuje, že lidé v dnešní zoufalé politické situaci jsou ochotni naslouchat téměř čemukoli, i absurdním nesmyslům, popírání podstaty politiky. Ať se to komukoli líbí nebo nelíbí, politika je soutěž ve volbách, soutěž o to, kdo bude vládnout, neboli soutěž o moc. A jakmile někdo říká, že o tohle mu nejde, je to lež jako věž.

Ke snaze vládnout může vést mnoho důvodů, ale hlavně by to měla být snaha prosadit nějaké ideály, vize o budoucí podobě společnosti. Pravice usiluje o vytvoření malého, silného státu, nízké daně a posílení svobody jednotlivce, levice o solidaritu bohatých s chudými, zelení o udržitelný rozvoj. Ale zdá se, že cílem některých, jako třeba šéfa Věcí veřejných Víta Bárty, je získat moc pro osobní prospěch. Nevytratila se už motivace prosadit ideály a vize?

Správně musí být na prvním místě každého politika soutěžícího o moc snaha předvést, že jeho představa o uspořádání společnosti je ta správná. Že on ví, jak tu společnost řídit, protože jen to, že to předvede, by mu mělo dávat naději na pokračování. Problém je ale v českém politickém systému, kdy někdo dvacet let prohrával volby, a vždycky nakonec tu vládu vedl. Nejlépe srozumitelný příklad je případ Miroslava Kalouska. V žádných volbách nevyhrál a vždycky vládnul. To je chybný systém, který se nepovedlo napravit, systém, ve kterém rozhoduje jazýček na vahách, to znamená, kdo dá poslední procento k těm padesáti, je vlastně nejmocnější. To, že někdo jiný má čtyřicet osm, nehraje roli, protože ten, kdo dodá dvě a jedno procento, má potom v rukou veškeré rozhodování, protože on říká, ke kterým čtyřiceti osmi se přidá.

Ale ten, kdo má těch čtyřicet osm procent, nese pak za vládnutí veškerou zodpovědnost. Neukázalo se to teď i v případě ODS?

Proto také všechny velké politické strany se po období vládnutí s Kalouskem propadly na určitou dobu do nicoty, protože prostě nedokázaly svým voličům, co jsem popsal, vysvětlit. Nedokázaly voličům říci: Nám je volební vítězství úplně k ničemu, protože Kalousek říká, co se bude dělat, a s kým to bude dělat. To je vada politického systému. A když tohle nefunguje, když není korektní soutěž, začnou se prosazovat ty další cíle, už nikoli veřejně prospěšné, ale individuálně prospěšné. To znamená, že někdo si tím uspokojuje svou osobní touhu po moci, někdo se stará o osobní majetek.

Komu myslíte, že Andrej Babiš nejvíc odebírá hlasy? Na jedné straně ho podporují někteří podnikatelé, kteří v minulosti volili ODS, na druhé straně přicházejí mírně o podporu komunisté, podle posledního průzkumu je ANO dokonce přeskočilo a je v žebříčku volebních preferencí na druhém místě za ČSSD.

To je strašně jednoduché. Hlasy pro Babiše jsou určitě hlasy voličů, kteří volili původně ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Úplně bych nepředpokládal, že ANO odebírá hlasy komunistům, ale okrajově i to je možné.

ODS naprosto vědomě opustila své voliče, její lídři se před takovými sedmi lety rozhodli pro tak zvané rozkročení. Zapomněli řícï, že rozkročení znamená opuštění jakéhokoli programu. Tomu, který dnes hlásali, z něhož jste uvedla úryvky, nikdo nevěří, prostě proto, že od roku 2006 to, co hlásali, nikdy nedělali. Oni sedm let prokazovali, že jsou to jen prázdná slova, na která chtějí nalákat voliče, a pak se na ně vykašlou.

Na začátku byl tedy odchod ODS z pravicových pozic. A TOP 09 nikdy pravicová nebyla. Nedávno jsem ocenil komentář pana Schwarzenberga, který říkal: Ale TOP 09 nikdy nebyla pravicová strana, my jsme konzervativci. Sice nechápu, co je nepravicový konzervativec, ale zdá se, že to je dnes nepodstatné. Já za podstatnou považuji první část komentáře, kdy říká, že TOP 09 nikdy nebyla pravicová strana. Což podtrhuji, to je strašně důležité sdělení. Všichni, kteří doufali, že TOP 09 je nová, silná pravicová strana, si musí uvědomit, že to může být nová, silná politická strana, ale v žádném případě ne pravicová. Systematicky vynikala v návrzích na zvyšování daní, a to je dokonalý důkaz pravdivosti Schwarzenbergova výroku, že nejsou pravicoví.

Může být důvodem úspěchu miliardáře Babiše, který působí jako rázný a autoritativní muž, že společnost volá po vládě silné ruky? Projevilo se to zřejmě i ve zvolení Miloše Zemana prezidentem.

Určitě ano. Kdykoli se ve společnosti začne prohlubovat chaos, lidé mají pocit, že demokracie není nakonec nic jiného než nepořádek, v takových situacích se pak vždy prosazují autoritativní politici, jak na levici, tak na pravici. Dokonce bych řekl, že poptávka je ještě po autoritativnější osobnosti, než zatím vidíme. Byť myslím, že na straně Miloše Zemana je ta poptávka dneska už v plné míře uspokojována.

Co říkáte tomu, že jeho obliba mírně stoupá?

Je to důsledek toho, že veřejnosti předvádí, že když něco řekno, tak se to stane. To, že mu vývoj událostí a bývalá vládní koalice naservírovala příležitost sestavit vlastní vládu, mu v tom vydatně pomáhá.Myslíte si, že popularita prezidenta, který nepokrytě kope za stranu, v níž je čestným předsedou, pomůže SPOZ ve volbách? Zatím to tak nevypadá, strana se potácí kolem pětiprocentní hranice potřebné ke vstupu do sněmovny.

Já si to neumím vysvětlit, myslím, že ty průzkumy jsou nějak cinknuté. Myslím si, že není možné, aby po několika měsících jeho vlády byla SPOZ pod pěti procenty. Tomu nevěřím.

Budou tedy podle vás zemanovci nakonec ve volbách úspěšnější a do Parlamentu se dostanou?

Kdyby mne někdo nutil, abych si vsadil na jednu z těchto dvou variant, tak bych sázel, že ano.

Naposledy jste říkal, že byste si vsadil na to, že Václav Klaus bude kandidovat v evropských volbách. On tuto možnost ale zatím vyloučil. Jak si to vysvětlujete, myslíte, že ještě změní své rozhodnutí?

Já si to vysvětluji tím slovem zatím. Myslím, že v tuto chvíli se to opravdu nedá předvídat. Na druhou stranu si neumím představit, že by Václav Klaus zůstal mimo politiku. A protože není žádná bližší příležitost než evropské volby, tak bych stále předpokládal, že se jich zúčastní.

Překvapilo vás, že Václav Klaus vyzval, aby lidé nevolili ODS, tedy stranu, kterou zakládal a kterou dlouho vedl? Vy, i když ODS také kritizujete, byl jste z ní dokonce vyloučen, když jste přispěl k pádu Topolánkova kabinetu, jste k ničemu takovému veřejně nevyzýval.

Vždycky, když Václav Klaus říká nějaký výrok, objeví se mi před tváří nějaký představitel ODS, pokaždé jiný, kterému jsou tyto, jak říká pan prezident, větičky adresovány. On tak reaguje na jednotlivé výroky vysokých představitelů ODS. Je možné to shrnout do jednoduché věty: Myslím, že jsou lidé, s kterými si Václav Klaus dovede představit spolupráci, a to velmi těsnou, a jsou lidé, se kterými si spolupráci představit neumí. Mimochodem já jsem na tom přesně stejně, pro mne vážné úvahy, do jaké míry se mám angažovat v hnutí Hlavu vzhůru!, skončily ve chvíli, kdy se objevily intenzivní námluvy s pány Topolánkem a Tluchořem. Já nemůžu vytvářet politický subjekt s lidmi, kteří ten předchozí, který jsem vytvářel, zlikvidovali. Myslím, že když je někdo odborník na boření, nemá se plést do konstrukce. A to uvádím jako příklad, který podle mne platí i pro Václava Klause. Jeho výroky jsou podle mne směřovány k jednotlivým představitelům ODS.Ale on přece neřekl: Nevolte toho a toho, doporučil nevolit ODS. Připojil byste se vy osobně k jeho výzvě?

Já žádné takové rady a doporučení, navíc negativního typu, nikomu dávat nebudu. Vycházím totiž z toho, že zejména bývalí voliči ODS jsou samostatně myslící, inteligentní lidé, kterým nic radit nemusíte. Názor mají a rozhodnou se podle vlastního přesvědčení, a jestli jim já nebo někdo jiný radí, nehraje žádnou významnou roli. Já se nenechávám vtáhnout do takových doporučení.

Ale mají bývalí voliči ODS nějakou alternativu, pokud nechtějí volit občanské demokraty?

Myslím, že spousta z nich to řeší tím, že k volbám nejde. Když po mně chcete nějakou výzvu, tak bych řekl: I vy, nejotrávenější voliči ODS, proboha běžte k volbám a někoho zvolte.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokátka na straně neočkovaných: Zfanatizovaní věřící naočkovaní. Myslí, že jsou bezinfekční. Pravda je jinde

0:01 Advokátka na straně neočkovaných: Zfanatizovaní věřící naočkovaní. Myslí, že jsou bezinfekční. Pravda je jinde

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Neočkovaní i očkovaní mohou přenášet vir a představují hrozbu pro ochranu veřejné…