Vletět na ministerstva a najít špínu. Pak se všichni budou divit! Drsný scénář, jak by Andrej Babiš mohl „vyjednat“ podporu

25.10.2017 14:01

ROZHOVOR Buď půjdou politické strany s Andrejem Babišem do vlády, nebo se budou podle bývalého politika, advokáta Jaroslava Ortmana divit, až ANO obsadí všechna ministerstva a bude si dělat, co chce. „Na jeho místě bych v prvním kole šel do menšinové vlády, obsadil si všechna ministerstva, vytáhnul si na své předchůdce všechno, co bude v archivu. Dnes všichni kritizují, že je Babiš trestně stíhaný. Až budou stíhaní jiní, tak se budou divit,“ varuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz právník, že se otevře OKD a padne policejní prezident.

Vletět na ministerstva a najít špínu. Pak se všichni budou divit! Drsný scénář, jak by Andrej Babiš mohl „vyjednat“ podporu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie
reklama

Objevily se úvahy, že pro hnutí ANO je volební výhra Pyrrhovým vítězstvím, protože pro jeho předsedu Andreje Babiše nebude snadné, jak se ukazuje po prvních schůzkách s lídry politických stran, sestavit většinovou vládu. Souhlasíte s tímto názorem? 

Pro Babiše je absolutní vítězství, když získá takový počet – sedmdesát osm – mandátů ve Sněmovně. Tomu nevěřil nikdo a všechny předvolební průzkumy tvrdily, že jeho obliba klesá na dvaadvacet procent. ČSSD v nich byla asi na dvaceti procentech, KSČM na čtrnácti – a podívejte se, jak to dopadlo. Prostě voliči rozdali karty a tím to skončilo. 

Anketa

Chcete, aby Škromach, Zimola a další lidé blízcí Zemanovi převzali a obrodili ČSSD?

74%
26%
hlasovalo: 6661 lidí

Jak si to vysvětlujete? 

V Anglii je oblíbený hon na lišku. To znamená, že padesát psů štve ubohou lišku, a když ji dostihnou, tak troubí glorioly a prostě se to slaví. V Čechách hon na lišku není populární. Liška je chytrá. Tady padesát psů honilo jednu lišku. Ale v situaci, kdy se spojuje ODS, TOP 09, ČSSD, lidovci a komunisté proti jednomu, nahrává mu to. Liška nemůže přemoci padesát psů, a tady se to stalo. Tím, kdo stvořil fenomén Babiš, jsou ti hlupáci z politických stran, kteří si teď drbou hlavu. A jestli v tom budou postupovat, nemá Babiš jinou možnost než říci voličům, že mu nestačí ani těch třicet procent, že potřebuje padesát procent, a oni mu to naházejí. 

Ale nemyslíte si, že Andrej Babiš není tak ubohou liškou? Má přece silného zastánce na Hradě, který hrozil premiérovi holí, když chtěl Babiše odvolat z kabinetu, hájí ho a dopředu řekl, že ho navzdory trestnímu stíhání jmenuje premiérem. A sám Babiš má v ruce silné zbraně v podobě dostatku peněz a médií. Kdo jiný má k dispozici dva nejčtenější deníky, nejposlouchanější rádio? Na ruku mu šly i soukromé televize. 

Já jen říkám, že pokud v tom politici ostatních partají budou pokračovat, jen budou pozici Babiše posilovat. Vadí mi, když o sobě tvrdí, že jsou demokratické strany. Kdo to řekl? To říkají o sobě Kalousek, Fiala, Chovanec. Jakým právem známkují strany jako demokratické a nedemokratické? Kdyby nebyla strana demokratická, tak je zakázaná. Všechny strany, které prošly do Sněmovny, včetně Pirátů, jsou strany, které mají punc demokratičnosti. A pokud někdo nabubřele bude tvrdit, že on jediný je ten demokratický, kope si hrob. 

Ale politické strany neodmítají vstup do koalice s hnutím ANO s odůvodněním, že je nedemokratické, ale proto, že Andrej Babiš byl – než znovu získal imunitu – trestně stíhán kvůli podezření z dotačního podvodu. Není to rozdíl? 

Já vám řeknu, co se stane. Babiš bude pověřen sestavením vlády, a když ty tzv. demokratické strany, které se samy pasují na demokratické, budou vzdorovat tomu, aby uznaly vítěze voleb, jako to udělaly ve volbách do krajů, kdy Babišovi vyfoukly volební vítězství, tak Babiš jako premiér si sestaví jednobarevnou vládu. Až sestaví jednobarevnou vládu, půjde požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry. Když mu ji nevysloví, bude vládnout v demisi, a to několik měsíců. Za tu dobu padne policejní prezident. Budou se dít změny na ministerstvech. Nevylučuji, že se otevře OKD. Dnes všichni kritizují, že je stíhaný Babiš. Až budou stíhaní jiní, tak se budou divit. Ale to mu umožní oni. Já téhle politice vůbec nerozumím. Až bude požádán prezidentem Zemanem Babiš o sestavení vlády ve druhém kole, tak bude zase případně vládnout v demisi. A nedej Bože, aby se konaly předčasné volby. To už voliči nespolknou a politické strany pošlou k ledu. Všechny. Já jsem vůbec nepochopil počínání sociální demokracie, která stvořila fenomén Babiš, vzala si ho do vlády a pak se zbláznil Sobotka a podával vlastní demisi. A od té doby to šlo z kopce. Babiš umně využil fatálních chyb svých soupeřů. A jestli si lidovci myslí, že v příští Sněmovně s odřenýma ušima budou, tak se šíleně pletou. Lidovci mají cenu jako vládní strana. Jako opoziční strana mají hodnotu nula. 

A co by tedy podle vás měly strany udělat? Měly by jít do koalice s hnutím ANO? Vždyť viděly, jak dopadla sociální demokracie. Prosadila zvýšení platů ve veřejné sféře, zvýšení důchodů, často navzdory Babišovi, ale on to nakonec prodal jako svoji zásluhu. Všechno dobré, co vláda udělala, si přivlastnil a díky tomu vyhrál. 

To jo. Jsou to hlupáci, to je jejich problém. Ale výhru Babiše ostatní musí uznat. Ve Francii vyhrál Macron a všichni jeho výhru uznali. V Řecku vyhrála Syriza a všichni uznali její volbu. Na Slovensku vyhrál Fico, populista jako hrom, ale všichni uznali jeho volbu. Ale jestli to bude v Čechách tak, že pomazané české politické strany tu volbu neuznají, tak plivou na ty voliče, říkají, že jsou hloupí, že se nechají opít rohlíkem. A voliči jim to spočítají. 

Ale oni přece uznávají jeho vítězství, jen odmítají s ním jít do vládní koalice. Není to jejich právo? 

Já jsem se díval na volební mapu. V Ústí nad Labem Babiš získal třicet sedm procent. Co se tam stalo? Komunisti mu ukradli volební vítězství v krajských volbách. Podívejte se, jak dopadli. Sociální demokrati mu ukradli volební vítězství, a podívejte se, jak dopadli. Pardubický kraj: ukradli mu hejtmana. Stejně tak v Hradeckém kraji. Jen v Praze, kde má ANO Krnáčovou, má ANO pětadvacet procent, a podobně je to ve Středočeském kraji, kde má hejtmanku Jermanovou. V krajích, kde Babišovi ukradli volební vítězství, se hejtmani budou třást hrůzou, protože na to dojeli. Český volič křivost nesnáší. Když v krajích vyhrálo ANO, měly jim ostatní strany dát šanci sestavit krajské vlády. Až kdyby je nesestavilo, přišli by na řadu oni. Ale oni se během noci spikli, někde se ožrali a udělali si svoje koalice. A tady mají výsledky, tady je ta příčina. Ať tedy poděkují do krajů, co tam mají za blázny. 

Ale nezavinil si to Andrej Babiš sám? Vždyť před krajskými volbami tvrdil, že všichni v krajích kradou. Pak se přece nemůže divit, že s ním někde do koalice nechtěli jít. Ale ANO má hejtmany celkem v šesti krajích, nejen v Praze a středních Čechách, a také tam vyhrálo sněmovní volby. Ale po sněmovních volbách to probíhá jinak. ANO si zve jednotlivé strany, ony to respektují a přicházejí jednat s vítězem voleb. Jen dávají najevo, že s ním nechtějí jít do vlád, jak ostatně slíbili předem svým voličům. 

Ale říkají, že jsou demokratičtí a ANO není. To je špatně. Já tvrdím, dokud neřekne Nejvyšší správní soud, že ta strana je nedemokratická, nemůže nějaký Kalousek hulákat do mikrofonu, že Babiš je nedemokratický. To je jeho soud, Babiš zase může říci, že nedemokratický je Kalousek. A takhle se mohou dohadovat, to je prostě špatně. 

A co by bylo tedy podle vás dobře? 

Umožnit menšinovou vládu. Tečka. 

Ale na to Andrej Babiš přece ostatní nepotřebuje. Na sestavení menšinové vlády, což je scénář, o kterém jste mluvil, mu stačí prezident, který ji jmenuje. Ale nikdo přece nemůže chtít, aby mu ostatní politické strany daly ve Sněmovně důvěru, to by převzaly za Babišovu vládu spoluodpovědnost. 

Myslím, že bude vládnout a parlament mu občas přistřihne krovky. Ale když mu ostatní zmaří možnost vládnout a poženou občany znovu k volbám, tak jim to lidi nezapomenou. Když zvolí taktiku, že zboří všechno, příští volby vyhraje Babiš. ČSSD nemá ani korunu, ODS je zadlužená, komunisti taky a lidovci na to nemají. 

Není to pádný důvod, že předčasné volby nikdo nechce? 

Ale Babiš to klidně požene na předčasné volby. Ten se tomu může smát. 

Ale to bude trvat nějaký čas, než se dojde k předčasným volbám, jinak by potřeboval souhlas ostatních stran. 

Když se potřetí nesestaví vláda, tak jsou předčasné volby. Nikoho dalšího k tomu nepotřebuje. Jestli chtějí politici takhle napínat národ, tak ať to dělají. Ale pak pojedou z kopce. Měli by respektovat výsledky voleb. Většina lidí si přála Babiše, já ho nemusím, ale popírat výsledky voleb může jen blázen. Když se sám znemožní, je to jeho problém, ale když budou ostatní parlamentní strany dělat šprajcy, tak jim to národ prostě neodpustí. 

Necelých třicet procent hlasů přece není většina. Andrej Babiš sice vyhrál, ale to přece neznamená, že ho chce většina? 

A kdo je proti němu ta většina? TOPka s komunisty, lidovci s Piráty? Jejich hlasy mám sčítat? Babiš prostě získal nejvíc hlasů. Když zvítězilo po listopadu 89 Občanské fórum, také nemělo většinu. Ale většina si ho přála a všichni to respektovali. Politické strany se musí zamyslet nad tím, co bude v budoucnu. Ony už projely všechno, co mohly. Ale jestli chtějí projet ještě víc, ať v tom pokračují. Tady se ODS opájí, že má jedenáct procent, Kalousek jásá, že prolezl do parlamentu. Bělobrádek tvrdí, že položí hlavu na špalek, a nakonec ji nepoloží. To jsou morální kredity lidí? Když Babišovi nedají důvěru, bude vládnout v demisi, bude mít jednobarevný kabinet, udělá si, co bude chtít, a oni se budou jen divit. Mohou si vybrat, buď do toho budou vidět, řeknou si, že chtějí Ministerstvo vnitra, Ministerstvo spravedlnosti, do smlouvy dají nějaké pojistky, nebo mu nechají všechna silová ministerstva, ale ať se pak nediví. 

A vy opravdu věříte tomu, že by si Andrej Babiš nedělal, co chce, i kdyby vládl třeba s ODS? Vždyť každá strana, která má jedenáct procent hlasů, by byla jen bezmocným přívěskem. Když ANO má téměř třikrát tolik, mělo by značnou přesilu. 

Politické strany si mohou vybrat. Klidně ať jsou mimo vládu, ale pak ať se nediví, co se děje na ministerstvech. Ať potom neřvou, že se dělají nějaké změny. Mohou si udělat koaliční smlouvu, která to bude blokovat, ale když se toho vzdají, ať nebrečí. Babiš si bude dělat úplně, co chce. Na jeho místě bych v prvním kole šel do menšinové vlády, obsadil si všechna ministerstva a vytáhnul si na své předchůdce všechno, co bude v archivu. 

Nebyla by to pro stranu, která by na podobnou spolupráci kývla kvůli omezení moci Babiše, oběť položená na oltář vlasti? Protože většina politiků slibovala svým voličům, že do koalice s hnutím ANO nepůjde, takže by se zpronevěřila svému slibu, což by jí v příštích volbách voliči určitě spočítali. ODS už s tím má ostatně zkušenost z dob opoziční smlouvy. 

To neříkají voliči, ale představitelé těch stran, které se samy zahnaly do kouta. Ať se zeptají voličů. Ti nechtějí předčasné volby, voliči chtějí klid. A jestli je k předčasným volbám nakonec naženou, tak se budou divit. Nebudou mít sedm procent, budou na čtyřech. Politici přece mají zodpovědnost, máme zastupitelskou demokracii, dali jsme jim hlasy, aby tady nebyly žádné krize. Když k dohodě nedospějí, ať jdou pryč. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

270 tisíc za migranta. EU kupčí s bílým masem, říká Tomáš Vyoral. A Prymula? Ten ať raději nečte

16:30 270 tisíc za migranta. EU kupčí s bílým masem, říká Tomáš Vyoral. A Prymula? Ten ať raději nečte

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Trafikant, kádr globálních struktur, zelený mozek, loutka, zkorumpo…