Všechno jinak? Jiří Zimola se pro PL vyjádřil k referendu i možným ministrům z ČSSD. Zahraničí by mohl vést někdo jiný

22.05.2018 18:54

ROZHOVOR Předčasné volby by nic nevyřešily a vláda s podporou Okamurovy SPD by Česko uvrhla do politické a ekonomické nestability. ParlamentnímListům.cz to řekl statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Připustil, že nominace sociální demokracie na post ministra zahraničí se může změnit. “Pan Poche není jediný možný kandidát, máme řadu dalších kvalitních lidí,” uvedl Zimola.

Všechno jinak? Jiří Zimola se pro PL vyjádřil k referendu i možným ministrům z ČSSD. Zahraničí by mohl vést někdo jiný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola

Pane místopředsedo, v pondělí začalo vaše vnitrostranické referendum. Podle médií se z několika krajů již ozvalo, že menšinovou vládu nepodpoří. Jak to vidíte? Dá se něco z názorů, které slyšíte mezi straníky, odhadovat?

Nedá se to odhadovat, protože vedle slyšitelných odpůrců vstupu ČSSD do vlády je řada těch méně slyšitelných a ti lidé mi píší nebo při našich výjezdech do regionů se s námi baví a říkají, že názor, který je mediálně vyjadřován jejich představiteli a činovníky, zkrátka není názorem celé dané organizace. To se konec konců potvrdilo například v pondělí v Písku, kde místní organizace tak, jak za ni mluví pan poslanec Veselý, se tváří jako jednoznačně proti vládě. Konečný výsledek byl dvě třetiny pro opozici a třetina pro vstup do vlády. Jasně, prohráli to zastánci koalice s ANO, ale ukazuje to, že rozhodně není jen názor slyšitelných představitelů automaticky názorem všech ostatních.

Napsal jste, že není dobré se rozhodovat jen podle předloženého personálního obsazení ministerstev. Znamená to, že ČSSD může některé kandidáty přehodnotit?

Anketa

Jak odhadujete výsledek referenda o vstupu do vlády, které se koná v ČSSD?

hlasovalo: 5301 lidí

Víte, mě hlavně štve, že odpůrci našeho vstupu do vlády na předsednictvu ČSSD prosadili usnesení, které je nevídané. Zatím se nikdy nestalo, ani při vládách Miloše Zemana, Standy Grosse, Jiřího Paroubka nebo Bohuslava Sobotky, že by se tato jména sdělovala dopředu a upřela se na ně mediální pozornost. Štve mě to proto, že v tom vidím záměr odpůrců koalice prostřednictvím některých jmen, která nemusí třeba budit úplně nadšení v řadách sociální demokracie, vyjádřit se proti vstupu do vlády. Tohle mě hrozně štve.

Z druhé strany členům říkám, protože mi telefonují a píší, že život může přinést různé věci. Nejdříve se v referendu musíme vyjádřit pro vstup do vlády. Teprve poté se budou na úrovni předsedů Jana Hamáčka, Andreje Babiše a samozřejmě i Vojtěcha Filipa coby strany tolerující všichni vzájemně vyjadřovat k navrhovaným jménům. Neříkám, že si je budeme navzájem škrtat a bojkotovat, ale že může proběhnout i docela ostrá diskuse. Až poté, co se tato diskuse vypořádá, půjde se s tím na Hrad a pan prezident je přece tím, kdo ministry jmenuje. A nikde není psáno, že musí jmenovat. 

Doufám, že co se pana Pocheho týká, pan europoslanec si s panem prezidentem sednou, věci si vyříkají a nebude to rozbuškou pro to, aby naše vnitrostranické referendum zkrachovalo.

Ze strany pana prezidenta ale odmítnutí pana Pocheho znělo dost nekompromisně… Umíte si představit, že pokud by toto byla jediná překážka k úspěchu, kandidáta na zahraničí byste změnili?

Znovu říkám, že život může přinést různá překvapení. Stejně jako je možné, že nezmění názor pan prezident, je přece teoreticky možné, že názor může změnit kterýkoli z potenciálních kandidátů. Tohle je potřeba připustit. Dojít k tomu může třeba jenom proto, že mu bude vadit současný mediální tlak, který na některé je zaměřen. 

Pak je potřeba si říct, jestli máme v sociální demokracii jenom jednoho jediného možného kandidáta na ministra zahraničních věcí a to pana Pocheho. Skutečně si myslím, že nemáme. Vedle něj může být další řada kvalitních kandidátů.

Je to záležitost pouze jmen, které byste na dohodnuté posty nominovali, anebo se může ještě změnit složení resortů, které by soc. dem. obsadila? Případně že by se změnil i počet resortů pro ČSSD?

My jsme v poněkud nekomfortní situaci s ohledem na to, že se nám k podmínkám vstupu vyjadřují právě členové ve vnitrostranickém hlasování. Museli bychom pak opravdu členům vysvětlit, proč měníme podmínky a pokud by taková změna byla, vždy by muselo jít pouze o změnu k lepšímu tak, aby ji nikdo nemohl zpochybnit. Zkrátka by muselo jít pouze o případné vylepšení pozice sociální demokracie.

Proti tomu byste předpokládám nic nenamítali, třeba dostat jeden resort navíc.

Proti tomu by asi nikdo nic neměl. Nepředpokládám to ale. Myslím, že změny se nejspíš neodehrají.

Odmítavě se k vládní spolupráci s Andrejem Babišem vyslovili někteří představitelé v Plzeňském kraji. Novinář Erik Best napsal, že za tím je pouze vliv Milana Chovance.

Pochopitelně, že Milan Chovanec má ve svém kraji, kde má konec konců silné zázemí, logicky vliv. Lidé slyší jeho názor. Na tom ale není nic špatného. Stejně tak slyší lidé názor u mě v Jihočeském kraji a někdo by mohl říct, že Zimola svým názorem spolustraníky ovlivňuje. Anebo Hamáček ve středních Čechách. To je prostě normální. Pouze říkám, že ani Zimola v jižních Čechách, ani Hamáček ve středních Čechách a ani Chovanec v Plzeňském kraji nikdy nemohou říct, že daný názor je stoprocentní. Přesvědčil jsem se o tom právě na setkání v neděli v Plzni, kde řada lidí, a nebyli to jednotlivci, bylo jich víc, řada lidí vyjadřovala svůj názor, proč jít do vlády a dokonce říkali: tak vidíte, že Plzeňský kraj není krajem Milana Chovance a jeho názorů.

Pokud by nakonec členové koalici v referendu zarazili, jaký další scénář by podle vás byl nejlepší? Předčasné volby na jaře zároveň s těmi evropskými?

Stejně jako pan prezident i já říkám, že předčasné volby by naši zemi stály zhruba 800 milionů korun a nelze se oprávněně domnívat, že by jejich výsledek znamenal zásadní přepsání současné politické mapy. Ano, možná by některé strany získaly o pár mandátů méně, možná o pár procent méně, čímž by se třeba do sněmovny nedostaly. Některé by třeba posílily. Zřejmě by všechny strany setrvávaly na svých dosavadních názorech. Třeba ty strany, které se dnes vymezují vůči Andreji Babišovi, by se vůči němu vymezovaly i nadále, protože by to pokládali za slib daný voličům, ze kterého nelze ustoupit.

Zůstává teda otázka, zda by předčasné volby něco vyřešily krom toho, že by se vyhodilo mnoho set milionů korun, které by se daly vložit do prospěšnějších věcí. Jestli vládu odmítne sociální demokracie, zbývá jen varianta, může vznikout vláda opřená o komunisty a SPD Tomio Okamury, což je varianta, která je podle mého soudu špatná pro Českou republiku a uvrhne nás to do mnoha let politické i ekonomické nestability. Nepřeji si to, i proto říkám a apeluji na naše členy, aby v referendu hlasovali pro vstup do vlády, byť s tím, že to není ideální řešení a rozhodně nás nečeká nic lehkého.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

4:43 A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

Proč jsou lidé v Gruzii či na Ukrajině šťastnější než tady? Bloger a spisovatel Ladislav Větvička si…