Vyvadil, který fandí Putinovi: Rusko míří k vítězství a našim bolševickým médiím lidé nevěří. V Kyjevě brzy vypukne něco strašného…

13.07.2014 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Advokát Jiří Vyvadil, který se po zostření ukrajinské krize začal výrazně angažovat na podporu Ruska a prezidenta Putina, v obsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ostře komentuje nejen poslední dění, ale i česká média, širší geopolitické souvislosti i nedávnou smrt českých vojáků v Afghánistánu.

Vyvadil, který fandí Putinovi: Rusko míří k vítězství a našim bolševickým médiím lidé nevěří. V Kyjevě brzy vypukne něco strašného…
Foto: hns
Popisek: Jiří Vyvadil v půlnočním rozhovoru
reklama

Anketa

Hrozí v příštích 10 letech vypuknutí opravdu velké války v Evropě nebo západní Asii, která drsně zasáhne i nás?

hlasovalo: 23466 lidí

Jaký je váš obvyklý program o půlnoci ze soboty na neděli?

Asi jsem ostuda. Ale pokud zrovna neoslavujeme s přáteli či negrilujeme, už jsem v posteli. Dnes dělám k vůli Vám výjimku, a navíc zítra ráno odjíždím na týden do Špindlu s vnučkou, psem, manželkou a dcerou. A fakt už se těším… Já hory miluji v zimě i v létě. A je to vždycky fajn relax.

Situaci na jihovýchodě Ukrajiny jistě sledujete. Co říkáte na vývoj v posledních dvou, třech týdnech? Bylo něco, o čem by lidé měli vědět, ale média to opomenula?

Naše média prakticky trvale věci filtrují v neprospěch Ruska, povstalců na jihovýchodě, ale stejně tak v otázkách izraelsko-palestinského konfliktu, Sýrie atd., atd. Takže hysterčí, je-li zabito 30 ukrajinských vojáků, ale prakticky ignorují stovky civilních obětí, humanitární katastrofu, která se tam odvíjí a desetitisíce uprchlíků. Pláčou nad jedním sestřeleným vojenským letadlem, ale naprosto je jim jedno, že byl rozbombardován Slavjansk, tedy město velikosti a významu naší Plzně. Je to neuvěřitelné. Svoboda tisku vede k nové totalitě.

Petro Porošenko už je zhruba měsíc v úřadu ukrajinského prezidenta. Jak vnímáte jeho dosavadní kroky? Proč podle vás jednou mluví o nutnosti mírových rozhovorů a později řekne, že „protiteroristická operace" na jihovýchodě musí pokračovat až do úplného potlačení tzv. separatistů?

I korektní komentáře jej označovaly za chameleona. Podle mne je to příliš korektní. Já bych jej označil za hochštaplera nejhrubšího zrna. Jeho bezpáteřní přebíhání od jednoho protivníka k druhému, od Juščenka k Janukovičovi a od něho zase k polofašistickým majdanistům je útrpné a cosi vypovídá o ukrajinském národě, že si takovou kreaturu mohl zvolit prezidentem. Tomu odpovídá i jeho jednání. Vlastně mu čím dál vice zbývá jen ten Obama a spol. Ten je schopen ve svém cynismu schvalovat všechna zvěrstva, která se na jihovýchodě Ukrajiny dějí. Ale doplatí na to oba… Porošenko, ale i Obama. Už dnes začínají v Evropě růst silné protiamerické tóny.    

O Porošenkovi se objevují různé informace, ale stejně tak není tajemstvím, že má významnou část svého majetku v Rusku. Dovedete si představit, že to v budoucnu bude mít vliv na jeho politická rozhodnutí?

Už jsem řekl, že je hochštaplerem a jistě v každém okamžiku zvažuje, co je pro něho výhodné. Otázku jeho majetku v Rusku bych ale nepřeceňoval… Tato zjednodušení moc neuznávám.  Ale až nastane situace, kdy se Porošenko ocitne v úzkých, například, kdy Evropu jeho vydírání prostě přestane bavit a USA budou mít stale větší problémy, protože dnes jejich zahraniční politika ztroskotala po všech stránkách, pak je určitě schopen otočit o 180 stupňů a začít velmi vstřícně s vědomím slabostí Ukrajiny spolupracovat s Ruskem. A to je kladná stránka jeho jinak odpudivé povahy.

Fotogalerie: - Proti masakru ukrajinských civilistů

Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...
Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...
Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...
Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...
Tichý protest před budovou vlády, který chce upozo...

Myslíte si, že to souvisí i s tzv. Majdanem? V médiích se objevují informace, že aktivisté „pečlivě sledují kroky Porošenka" apod. Řídí tedy Ukrajinu, kyjevskou vládu stále demonstranti z Majdanu?

Přesně jste to odhadl. Toto je Porošenkův klíčový problém. Jsem si jist, že věci dopadnou jako v Egyptě. Tam egyptské jaro, nad kterým roztékali ve svatém nadšení média a politici celého tzv. demokratického světa, začalo na Tagridu a skončilo na Tagridu. Demonstrace proti Mubarakovi, násilí, mrtví, demonstrace proti armádě, nárůst islamistického Muslimského bratrstva, dočasně „demokratické” vítězství těchto islamistických teroristů, demonstrace proti nim a svržení Muslimského bratrstva a návrat k nejrozumnější variantě vládnutí v islámském světě, tj. autoritativní  sekulární vládě opírající se o armádu. To byl sled událostí.

Teď jste ale trochu odbočil…

Neodbočil. Je to jednoduché. Každá násilná revoluce končím tím, že na konci požírá své děti. To známe přece z Evropy a není důvod, aby byl jinde rozdíl. Zákonité procesy nelze zastavit. V Egyptě násilná revoluce začala na Tagridu a skončila na Tagridu a vše nasvědčuje tomu, že na Ukrajině podobná revoluce přibližně se stejným množstvím obětí, které prakticky s jistotou účelově zavraždili členové Pravého sektoru, začala na Majdanu a skončí také tam. A mám-li být upřímný, fakt se těším na Tvarůžkovou, Palatu a z našich politiků především na Schwarzenberga a Zaorálka, zkrátka na celý ten náš hlavní novinářský havlistický proud, jak budou komentovat, až násilí znovu v Kyjevě vypukne… Budou opět hovořit o pokojných demonstrantech a boji za demokracii? Opak bude pravdou: takřka titíž majdanisté budou náhle teroristy, které je třeba rozdrtit vojenskou silou… Kdyby to nebylo tak tragické, tak bych si to labužnicky vychutnával.

Nedávno jste v nevelkém počtu demonstrovali před ukrajinskou ambasádou v Praze. Jak reagovali? Byli nějaké konflikty?

Asi tak… Já sám již si uvědomuji, že pro naši skupinu Přátel Ruska v České republice je otázka Ukrajiny v podstatě důležitá jen z hlediska lidského a občanského. Je třeba stále všude na světě připomínat, že zvěrstva na jihovýchodě Ukrajiny páchaná polofašistickou vládou v Kyjevě jsou zjevně válečnými zločiny a zločiny proti lidskosti a musí okamžitě ustat. Takže část našich aktivistů, kteří chtějí na tyto problémy upozorňovat, plně podporuji, a i kdyby se jich sešlo 5 – 10, má to význam. Ti ukrajinští pracovníci ambasády reagovali na naši přítomnost až hystericky. Dokonce bych řekl, že to mělo na ně ten rozhodující význam. Mimochodem doufám, že jednoho dne Porošenko, Jaceňuk a další skončí u Mezinárodního soudu v Haagu.

Zároveň pro nás platí, že úlohou Ruska nemůže být utápět se v jednom regionálním sporu, který mu byl vnucen zejména ze strany USA. Potřebujeme Rusko silné a ono je silné, protože je inteligentní. A není důvod, aby si nechalo vnutit z hlediska zahraniční politiky v podstatě bankrotujícími USA jejich hru. Prostě Rusko už chce jít dál a je to v našem zájmu. Ukrajina skončí velmi zle a bude se z toho možná v tom nejlepším případě 10 let vzpamatovávat. Ale bylo to jejich rozhodnutí a jejich fatální chyba. Jestli ještě někdy před půl rokem mohlo mít Rusko velmi eminentní zájem o spolupráci s Ukrajinou, dnes má pro něj Ukrajina už minimální význam. Říkal jsem to už, tuším, u Tvarůžkové v Interview ČT24, ale Rusko získalo vše, co ve vynucené situaci bylo potřebné politicky, vojensky strategicky i historicky - významný Krym. Ukrajina, která měla být korunou, kterou chce pojmout Evropská unie, se stane stonásobně horším snem než třeba Řecko. Za mého života zcela jistě do EU přijata nebude. A navíc si dokonce myslím, že po příštích volbách do Evropského parlamentu už to voliči EU tak sečtou, že v této podobě skončí.

A proč podle vás Rusko mlčí? Nezajímá ho už Ukrajina?

Kdybys byl mlčel, zůstal bys filosofem, říkají latiníci a je to moudré… Rusko mlčí, Putin mlčí, protože ví, protože na jedné straně chápou procesy, které nastaly a které jsou jednoznačně v jejich prospěch, a protože zároveň ví, že ani náhodou nesmí vzniknout dojem, že to je v jejich prospěch, a že dokonce o tom ví. Rusko ví, že nezadržitelně zvítězí.

Rusko nezadržitelně vítězí? Šlo by to trochu konkrétněji?

Dobře, pojďme spekulovat, ale na základě faktů… V ekonomickém zájmu mnoha skupin Evropy rozhodně není ekonomická izolace Ruska… Nad tím ani nechci ztrácet čas dlouhým vysvětlováním. Zatímco USA jsou tisíce kilometrů od Evropy na druhé zeměkouli, Evropa a Rusko jsou bezprostřední sousedi. Evropa a Ruskou jsou vzájemně na sobě závislé. A s tím nikdo nic neudělá. Ale nejen to. Možná podstatnější bylo a je, že Rusko vždy bylo součástí Evropy a velmi často, téměř vždy, jedním z rozhodujících činitelů. Snad poprvé v dějinách nastalo oslabení Ruska za doby Jelcina, ale teď se chce vrátit, a vlastně už vrátilo, právě díky Ukrajině ke své pozici evropské, a navíc světové velmoci.

A k tomu Putinovu mlčení?

Dobře, Ukrajinu jsme si probrali. Putin mlčí proto, že v Evropě, ale i ve světě se postupně dostávají k životu obranné reakce proti nesmyslné protiruské jednostrannosti.  V Evropě prakticky byli zlikvidováni největší a nejsilnější odpůrci Ruska. Cameron v Británii se zcela odrovnal jednak fiaskem ve volbách do Evropského parlamentu a svou oprávněnou zkázu dovršil svými jinak vlastně bezvýznamnými tanečky kolem budoucího šéfa komise Junckera. Stal se trapným a jednak je velká pravděpodobnost, že Velká Británie se v referendu vysloví pro vystoupení z EU, a jednak konzervativci utrpí obrovskou ztrátu.

Británie je prodlouženou rukou USA, v podstatě takovým mopslíkem, který štěká, jak se v USA pískne. Možná odejde i celá Velká Británie z EU. To je velmi dobrá zpráva pro Rusko. Nejfanatičtějším a v podstatě mimořádně nebezpečným bojovníkem proti Rusku bylo Tuskovo Polsko. Mohlo se stát hegemonem středovýchodní Evropy v boji proti němu. Naši novináři pěli chválu, mobilizovali, patolízalsky – což je pro naše tzv. elity typické – volali po polské hegemonii.  Ovšem jako na zavolanou přišly odposlechy a ukázalo se, že polští politici, zejména milovaný Sikorský, jsou nechutnou chátrou. V zásadě politicky na čas skončili. Najednou nejsou Poláci, kteří navíc získali dočasně v EU velmi silné slovo už nic moc… Kdepak hegemonem. A snad ještě lepším výsledkem bude, že zvítězí Kaczynski v příštích volbách. Je samozřejmě až fanaticky protiruský, ale téměř stejně protiněmecký. Osobně jeho styl i obsah politiky neberu. Ovšem pro Rusko bude darem. Proti EU zaujímá silné, pomalu klausovské pozice, a navíc nenávidí Němce. V EU bude ideálně izolován a rozhodně se nemůže stát hegemonem boje proti Rusku. A snad ještě dokonalejší situace nastala v Německu…

Narážíte na odhalené americké špiony?

Přesně tak. V okamžiku, kdy byl zatčen první, zdá se že lehce psychicky labilní americký agent CIA, bezprostředně zareagovali prakticky nejvyšší představitelé Německa tvrdě odmítavým postojem, bylo okamžitě jasné, že účel je jiný.  O agentech se buď mlčí, nebo mluví. Ovšem pokud ministr v úřadu kancléřky (CDU-CSU), ministr zahraničních věcí (SPD), prezident Německa (SPD), a nakonec sama kancléřka (CDU-CSU) v podstatě unisono říkají „…a dost USA“, bylo to na 70 %, že je to jasné… Když následně bylo ihned jako by náhodou provedeno šetření ohledně dalšího možného špióna, bylo to na 80 %, když byl vyzván poprvé od skončení 2. světové války k opuštění SRN rezident USA krytý diplomatickým krytím, bylo to na 90 %, a když dnes jsem zaznamenal, že USA prosí, aby tyto otázky nebyly šířeny médii, bylo to na 100%. Udál se strategický poloúkrok od USA. Německo se potřebuje emancipovat. U 69 % Němců poklesla důvěra v USA v posledním roce. A nejen to. Sociální demokraté trvale dávají najevo sympatie k Rusku a jsou proti jeho izolaci. To je jejich strategie od velikánů této strany Willyho Brandta či Helmuta Schmidta. A i ta Merkelová chápe, že prostě tahle administrativa USA, zejména v zahraniční politice, nikomu bezpečnost nezajistí, a navíc… ta země je tak předlužená vůči Číně a i Němci dávají spolupráci s Čínou na prvé místo… A to všechno Rusko a jeho Putin ví. A jistě dokonale, přes oficiální kontakty i přes své tajné služby. A to vůbec nevylučuji, že je i součástí těchto akcí. Jeho mlčení je součástí taktiky. Prostě mlčení k vítězství.

Ostatně, co vás vůbec vedlo k tomu postavit se tak výrazně na stranu Ruské federace a prezidenta Vladimira Putina? 

Už jsem to několikrát řekl: Tolik nespravedlivých válek s desetitisíci mrtvých bez nejmenšího legitimního důvodu, které vyvolaly USA a jejich prodloužená ruka NATO  po roce 1989 už nesmí pokračovat. A tomu může zabránit především silné a odhodlané Rusko. Tečka.

Fotogalerie: - Za Rusko a proti fašismu na Ukrajině

Ruská vlajka
Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ru...
Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ru...
Miloslav Ransdorf
Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ru...
Na Václavském náměstí proběhl mítink na podporu Ru...

Novinář a spisovatel Karel Hvížďala nedávno v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluvil o cenzuře v Rusku a řekl, že Putin má pod kontrolou všechna významná média v zemi. Sledujete to? Co si o tom myslíte?

Karla Hvížďalu nelze brát vůbec vážně. Zabývat se jím je téměř nevhodné. Člověk, který řekne, že Rusko nemělo nikdy žádnou ideu, je prostě totální hlupák. Rusko naopak vždy potřebovalo v něco silně věřit, ať to byl marxismus-leninismus či pravoslaví… To naopak Češi tuto potřebu absolutně nemají. Koneckonců… Vždyť je to havlista.

Od doby, kdy jste vystoupil v pořadu Interview ČT24, pozvali vás do nějakého pořadu? Změnilo se něco v referování o Ukrajině a Rusku ze strany České televize? 

Pozvali mě ještě jednou do Českého rozhlasu. Zvolili jinou metodu: rozhovor byl předtáčený. Cíl byl jasný, vystříhat mé dobré reakce a udělat ze mě idiota… Když týden nic nevysílali, volal jsem, co s tím je. Odpověď zněla: Pracuje se na tom. Rozhovor samozřejmě nebyl. Jsem si prostě jist, že nikdy mne nepozvou. Vědí, že nemají naději se mnou zamést. Nikdo. Na korektní otázky rád a zodpovědně odpovím. Na otázky které mě mají za úkol zničit, odpovídám naprosto brutálně. Ale to je zcela legitimní. Jinak naše veřejná média se nezmění. Jejich lež je taková bolševická, jsou to polopravdy, občasné zamlžení a vše směřující jedním směrem. Obrovskou výhodou je, že dnes prostě normální lidé ani televizi, ani rozhlasu, ani tištěným deníkům a časopisům nevěří. Je to snad horší než za komunistů. I tehdy jejich propagandě věřilo či s ní bylo smířeno cca 55- 65 % obyvatelstva. Dnes to odhaduji maximálně na 30 %. V tomto ohledu sehrávají obrovskou roli nezávislá média, servery, sociální sítě…Ty vlastně šíří pravdu. A silně ovlivňují občany.

Fotogalerie: - Zaorálku, nechcem válku

Na Hradčanském náměstí u příležitosti výročí napad...
Na Hradčanském náměstí u příležitosti výročí napad...
Na Hradčanském náměstí u příležitosti výročí napad...
Na Hradčanském náměstí u příležitosti výročí napad...
Jana Volfová
Na Hradčanském náměstí u příležitosti výročí napad...

V souvislosti se smrtí čtyř českých vojáků jsem zaregistroval vaši kritiku zahraničních vojenských misí. Co máte proti? A co vůbec soudíte o politice hlavních velmocí Západu, a především USA?                               

Tak tato otázka, pane redaktore, je už trochu nadbytečná. Fakt se domnívám, že například lidé, ke kterým jsem měl i jako bývalý sociální demokrat vztah, tj. Miloš Zeman či Bohuslav Sobotka, jsou snad nesvéprávní. Tanečky kolem Afghánistánu byly naprosto nenormální. Nechme ty kluky. Nikdy jsem je neoznačil za žoldnéře , a dokonce ani za okupanty a jistě jako vojáci mají pocit, že dělají správnou věc. To se od vojáka očekává. Že ovšem v Afghánistánu, stejně jako předtím v Iráku,  jde od počátku o válku, která musí zákonitě skončit porážkou interventů, je jasné. Velká Británie tam pohořela třikrát, Sověti, a právem, tam dostali neskutečně na prdel a stejně tak poražené odejdou USA.

Kdykoliv se ohledně Afghánistánu mluví o obraně svobody či demokracie, mám stejné pocity jako ten generál v Černých baronech – chce se mi zvracet. To jsou tak nestoudné lži, že je nelze ani poslouchat. Karzáí byl organizátorem korupce, za jeho éry se podle expertů stal Afghánistán největším producentem heroinu. A když v den, kdy zřejmě odstartovala budoucí občanská válka mezi oběma vítězi prezidentských voleb, a kdy všichni víme, že Talibán tuto zemi opět převezme, a proto je USA s cynismem svým vlastním vyškrtli ze seznamu teroristických organizací, náš prezident a náš premiér uvádí, že mise budou pokračovat v zájmu demokracie a našich hodnot… To se omlouvám, ale oba dva by měli být přijati do Bohnic. Něco tak šíleného normální člověk přece říci nemůže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslanec SPD jen zírá, co se odehrávalo kolem americké vojenské mise. Žádná pomoc, spíše sběr dat

21:18 Poslanec SPD jen zírá, co se odehrávalo kolem americké vojenské mise. Žádná pomoc, spíše sběr dat

ROZHOVOR „V první řadě bychom přivítali pomoc civilní. Nejdříve se mluvilo o zdravotnících, pak to b…