Významný TOPkař z jihu Čech: Závěrečná fáze kampaně „Dost Zemanovi a Babišovi“ mi vadila. To lidi nezajímá. A Kalousek by neměl být ani šéf poslaneckého klubu

29.10.2017 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Pokud bych se na TOP 09 díval jako burzovní analytik, pak bych si asi akcie TOPky před volbami rozhodně nekoupil,“ říká jihočeský vicehejtman a místostarosta Písku Josef Knot. Odchod Miroslava Kalouska z vedení strany schvaluje. „Na post předsedy a místopředsedů je třeba najít nové tváře řekněme s určitým ‚příběhem‘,“ vysvětluje vicehejtman.

Významný TOPkař z jihu Čech: Závěrečná fáze kampaně „Dost Zemanovi a Babišovi“ mi vadila. To lidi nezajímá. A Kalousek by neměl být ani šéf poslaneckého klubu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahájení horké fáze kampaně TOP 09 pro krajské a senátní volby. TOP 09 představila témata kampaně a billboardy, které ji budou doprovázet
reklama

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek tento týden řekl, že se nebude ucházet o žádnou funkci ve straně. V médiích uvedl, že se z vedení partaje chce stáhnout, aby otevřel cestu k propojení nelevicových politických subjektů. Co si o tom myslíte?

Rád bych zdůraznil, že jsem členem TOP 09 od roku 2010, tedy prakticky od jejího založení, dvakrát jsem byl zvolen místostarostou města Písku a v letošním roce i 1. náměstkem hejtmanky pro oblast investic a rozvoje. Říkám to proto, že mi není lhostejný vývoj této strany a byl bych rád, aby i ona byla nadále stranou parlamentní a byla zastoupena v obecních i krajských zastupitelstvech. Z tohoto důvodu rozhodnutí pana předsedy pokládám za správné, ale dával bych ho spíše do vzájemné interakce s výsledky v krajských volbách v loňském roce a ve volbách do Poslanecké sněmovny, než jako překážku pro otevření cesty k propojení středopravicových subjektů.

Téměř každého asi napadne, že je to reakce na špatný výsledek ve volbách. Kalousek ale tvrdí, že se rozhodl už před volbami. Pokud je to opravdu tak, co ho podle vás k tomu vedlo?

Co k tomuto rozhodnutí pana Kalouska vedlo, je spíše otázka pro něj. Pokud bych se na TOP 09 díval jako burzovní analytik, pak bych si asi akcie TOPky před volbami rozhodně nekoupil. Pokládal bych si tedy spíš otázku, jestli neměl být v případě takových úvah odchod pana Kalouska aktuální už v době, kdy o něm tedy začal reálně uvažovat, tedy před volbami. Je třeba říci, že teď stojíme před něčím, co lze definovat jako možný „odraz ode dna“. Jsme před klíčovým rozhodnutím, kdo stranu povede dál a pokud se volba vydaří, můžeme vesele směřovat k desetiprocentní hranici, ale když ne... pak je to asi jasné.

Co vůbec říkáte na výsledky voleb pro TOP 09? Čekal jste, že to tak dopadne?

Již v lednu letošního roku jsem svým kolegům říkal, že s odřenýma ušima překročíme onu magickou hranici 5 %. Nálada ve společnosti nám totiž příliš nakloněna nebyla. To nám mimopražským komunálním politikům bylo zřejmé. Byl jsem tehdy ale považován za skeptika. Někdy mi přišlo, jako by vedení žilo v nějaké skleněné kouli jménem Praha a nevidělo náladu ve zbytku republiky.

Spisovatel Ondřej Neff řekl v rozhovoru po ParlamentníListy.cz hned po volbách: „Jsem upřímně rád, že se do Sněmovny dostala i TOP 09. A myslím si, že jí uškodila ta výrazně negativistická kampaň. Protože tam jsme neslyšeli nic jiného, než že je Andrej Babiš Belzebub. To je sice hezké a možná je to i pravda, ale jako politický program mi to přijde chudé.“ Má pravdu?

Částečně. Podle mě třeba klipy s panem Čtvrtníčkem byly super. Pan předseda si dokázal dělat tak trochu i legraci sám ze sebe... to bylo fajn. Co i mně osobně velice vadilo, byla závěrečná fáze kampaně, kde bylo opět akcentováno „Dost Zemanovi a Babišovi“. To lidi nezajímá. Občané chtějí slyšet, co pro ně uděláte, a ne koho si pan Kalousek ve vládě nepřeje. Další věcí, kterou vnímám negativně, je skutečnost, že jsme kampaň nepropojili s konkrétními politiky v regionech a propagovali jsme pouze logo strany nebo její vedení. Strana přeci nemá jen pár lidí v Praze, ale také osobnosti v regionech, kteří jsou lidem blíže.

Na to, že TOP 09 tak trochu „rezignovala“ na svůj vlastní program a hlavní náplní jejího programu byl vlastně boj proti Babišovi, upozorňovala řada lidí ať z řad politiků nebo běžných voličů už dlouho. V tomto směru se mluvilo hlavně o chování Miroslava Kalouska. Co si o tom myslíte?

Částečně souhlasím. Téma Antibabiš bylo bouřlivě diskutováno již na výkonném výboru strany po neúspěšných krajských volbách. Tam pan předseda Kalousek slíbil, že se tomuto tématu bude snažit vyhýbat. Máme kvalitní program a ten si myslím, že byl propagován... bohužel až na finále kampaně, kde jsme z něho jaksi znovu trochu uhnuli.

Pomůže podle vás straně, když nebude Kalousek ve vedení? A co musí dle vašeho názoru TOP 09 udělat, aby voliče zase získala?

Dle mého názoru je to jediná šance a myslím, že to pan předseda ví. Podle mě by neměl figurovat ve vedení strany a dát tím příležitost straně se nadechnout a jít dál. Jsem ale i toho názoru, že i přes jeho zkušenosti a skvělé rétorické schopnosti by neměl být předsedou poslaneckého klubu, neboť i to je významná funkce, která bude i nadále přes jeho osobu zásadně vytvářet mediální obraz celé TOP 09. Na post předsedy a místopředsedů je třeba najít nové tváře, řekněme s určitým „příběhem“.

Mluví se o tom, že novým lídrem strany by mohl být europoslanec Pospíšil, který si po volbách dal do TOP 09 přihlášku. Co si o tomto kroku myslíte, a souhlasil byste s tím, aby právě Jiří Pospíšil vystřídal Miroslava Kalouska?

Pan europoslanec Pospíšil je jistě ve veřejnosti oblíbená tvář s dobrým mediálním obrazem, ale jeho předchozí působení v ODS nebudou podle mě vnímat někteří voliči dobře, uvidí v něm znovu podobnost s panem Kalouskem. Myslím, že bychom měli hledat nové tváře řekněme z „vlastních zdrojů“ a pana Jiřího Pospíšila jmenovat jedním z místopředsedů. Mám trochu obavu, zda bychom jeho volbou sice nevytvořili lepší obraz směrem na veřejnost, ale zároveň neštěpili stranu směrem dovnitř.

Babiš už s TOPkou vyjednávat nebude. Tuto informaci, která se objevila v médiích, jste komentoval na svém FB s tím, že se vám ulevilo. Neumíte si vůbec představit takovou variantu?

Umím si představit tvoření koalic s hnutím ANO v obcích a krajích, ale nikoli na parlamentní úrovni.

A co vůbec říkáte na tak velký úspěch hnutí ANO ve volbách? A naopak na tak velký propad ČSSD?

Obojí mě překvapilo. Myslím, že pro ČSSD byla poslední kapkou kauza lithium.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvrácenost! Novotný a plesnivá tykev? Tomáš Vyoral řekl věci, ze kterých v ODS zmodrají. Ale nejen oni. I Nora Fridrichová a Mikuláš Minář

16:06 Zvrácenost! Novotný a plesnivá tykev? Tomáš Vyoral řekl věci, ze kterých v ODS zmodrají. Ale nejen oni. I Nora Fridrichová a Mikuláš Minář

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Kauza Foldyna? To spíše ČSSD, stejně jako ODS, opustila své voliče,…