Wagnerová vážně: Soudci chtěli žalobu na Klause rychle sprovodit ze světa

30.03.2013 10:39 | Zprávy

ROZHOVOR Ústavní soud zastavil řízení ve věci žaloby vůči prezidentu republiky, kterou schválila většina Senátu, a na jejímž základě měl být nyní už bývalý prezident Václav Klaus obžalován z velezrady. ParlamentníListy.cz se proto zeptaly bývalé ústavní soudkyně, nyní senátorky a signatářky návrhu této žaloby, Elišky Wagnerové, jak vnímá vynesený verdikt a jeho zdůvodnění.

Wagnerová vážně: Soudci chtěli žalobu na Klause rychle sprovodit ze světa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Wagnerová hlasovala pro

Řízení bylo oficiálně zastaveno z důvodu, že uplynutím funkčního období prezidenta republiky zaniká i jeho způsobilost být předmětem tohoto řízení.

Očekávala jste podobný verdikt?

Nemohu říct, že bych podobný výrok očekávala. Byla jsem si ale vědoma toho, že možné je úplně všechno. Variant rozhodnutí bylo několik, mezi jinými i tato. Ostatně, toho si musel být vědom každý, kdo věděl o této ústavní záležitosti. Takže i tuto variantu jsem předpokládala. Jen mě trochu zamrzelo, že to byla vlastně taková ta nejjednodušší cesta, kterou Ústavní soud použil. Na druhou stranu se mu ale nedivím, protože to je také nejjednodušší cesta, jak se této věci zbavit. Myslím si, že ta věc by si zasloužila poněkud hlubší zamyšlení, protože v tomto rozhodnutí žádné hlubokomyslné úvahy zrovna neshledávám.

S čím vlastně nesouhlasíte v rozhodnutí Ústavního soudu?

Nesouhlasím s odůvodněním rozhodnutí, že se tak jednostranně akcentoval kvazitrestní charakter toho řízení. Soud ale nevzal vůbec v úvahu kontext důvodové zprávy, která hovoří o nutnosti pokračovat i po skončení mandátu prezidenta. Ta zpráva naznačuje, že účel není primárně trestní či kvazitrestní ve smyslu – odstranění prezidenta z úřadu, ale že jde o účel ochrany právního státu, demokracie a demokratického řádu. Myslím si, že právě tento aspekt soudci hodně odbyli a pominuli. Moc si s tím nehráli. Ústavní soud konstruuje, že v právu je jakási mezera ve smyslu, že ten zákon nestanovil výslovně, zda pokračovat nebo nepokračovat v té věci, když prezidentova funkce skončí. Já to za mezeru nepovažuji. Jsem přesvědčena, že toto ustanovení bylo schopné výkladu a bylo ho třeba vyložit. Ale pokud to bylo vyloženo izolovaně, dospělo to tam, kam to dospělo. Pokud by se ustanovení vykládalo trochu šířeji a v kontextu oné nové úpravy, mohlo to dopadnout třeba jinak. Ta úprava ale podle mého nic nového nepřináší. Jen implicitně říká to, co plynulo už z té staré úpravy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …