Za Zemana se z tajné služby stala skoro zločinecká organizace, vzpomíná bývalý rozvědčík Hučín. A prezident podle něj trochu může i za rozmach islamismu

29.07.2017 14:47 | Zprávy

ROZHOVOR „Po nástupu Miloše Zemana do postu premiéra se z tajné služby stalo něco ne nepodobného zločinecké organizaci. V té době jsme museli ukončit operativní činnost o vlivu ruských tajných služeb a vlivu Ruska na naše politické strany a seskupení krajně levicových organizací a pracovat jen na Markétě Regecové. Museli jsme ukončit i sledování činnosti KSČM, a naopak skupovat knihy o Janu Kavanovi, aby veřejnost nevěděla, co je zač,“ vysvětluje bývalý důstojník BIS a politický vězeň Vladimír Hučín k tomu, proč je on vůči Miloši Zemanovi podjatý. Podobně jako na Zemana ale nahlíží i na Andreje Babiše. „Babiš není řadovým občanem. Je to člověk, který má za sebou zpravodajskou činnost v StB a je dobře vyškolen a vybaven nejen rétoricky, ale i jinak. Samozřejmě, že lže, že nevypovídá pravdu!“ tvrdí o jeho výpovědi před poslanci z vyšetřovací komise.

Za Zemana se z tajné služby stala skoro zločinecká organizace, vzpomíná bývalý rozvědčík Hučín. A prezident podle něj trochu může i za rozmach islamismu
Foto: Archiv VH
Popisek: Vladimír Hučín

Před časem jste pro ParlamentníListy.cz naznačil, že Miloš Zeman rozhodně není vaším kandidátem na Pražský hrad a také jste se rozpovídal o jeho „nekalých“ praktikách. Od té doby se toho událo poměrně dost – Zeman třeba chování premiéra Sobotky označil slovy, že má „charisma lahve od okurek“ a vyslovil i další slovní perly. Nestojí ale celá věc tak, že už prezident významně stárne?

Podívejte, já jsem vůči němu do jisté míry podjatý. Když Miloš Zeman nastoupil do funkce premiéra ve druhé polovině devadesátých let, tak já jsem byl tehdy důstojníkem BIS a měl jsem jisté vedoucí postavení u tajné služby na problematice extremismu, subverze, dysfunkce a bezpečnostních prověrek. A řeknu vám, že po nástupu tohoto člověka do postu premiéra se z tajné služby stalo něco ne nepodobného zločinecké organizaci. Uvedu příklad. Tehdy jsme dostávali kupříkladu pokyny k tomu, že musíme přinutit Markétu Regecovou (Kadeřnice Markéta Regecová z Drahotuš u Hranic na Moravě se postavila proti vládě Miloše Zemana, protože odmítla prodat pozemek, který vede napříč staveništěm, kde měla stát továrna Philips. Vláda údajně vyslala agenty tajné služby, aby zjistili co nejvíc podrobností o minulosti Regecové. Osobně na ni prý tlačil i policejní náměstek Václav Jakubík, pozn. red.), aby své pozemky státu konečně prodala.

Také jsme v té době měli řadu důkazů a podkladů vyplývajících z operativní činnosti o vlivu ruských tajných služeb a vlivu Ruska na naše politické strany a seskupení krajně levicových organizací, ovšem to všechno jsme muselli skartovat, zrušit a pracovalo se jen na Markétě Regecové. Nebo se třeba musely skupovat knihy o Janu Kavanovi, které tehdy vyšly ve Votobii. To ale tajná služba neměla v popisu práce, byla k takové činnosti zneužita a to jen proto, aby se veřejnost nedozvěděla, kdo Jan Kavan vlastně je. Dělo se toho ještě mnoho dalšího. Jenže toto, co jsem uvedl, se mne přímo týká, neboť jsem v té době byl odposloucháván kvůli dosud neobjasněným výbuchům na Přerovsku a Olomoucku...

A tohle zneužití tajné služby k politickým cílům, které potřeboval právě Miloš Zeman, bylo pro mne něco hrozného! Říkal jsem si, že jsme snad ani nemuseli rušit StB. Jenže v té době lidé typu Langa či Růžka byli schopní podstoupit cokoliv a to jenom proto, aby se na svých místech udrželi. Bohužel se k tomu zneužití přidala i celá řada vlivných disidentů, jako byl třeba Franta Stárek. (František „Čuňas“ Stárek je český publicista, bývalý šéfredaktor časopisu Vokno, disident, vězeň totality odsouzený na pět let odnětí svobody, bývalý zaměstnanec BIS a politik, pozn. red.) Ten hned po mém zatčení dostal medaili a pak ho bylo možno spatřit u společného stolu s bývalými důstojníky StB, kteří vystudovali v Sovětském svazu.

Jenom na dovysvětlenou – protože jsem kvůli zneužívání BIS nemlčel, byl jsem nakonec zatčen a obviněn z bombových útoků. (Vladimír Hučín v letech 1998 až 2001 vyšetřoval dosud neobjasněné výbuchy na Přerovsku a Olomoucku, na veřejnost ale začaly pronikat v té době informace, že na výbuších měl sám podíl. V březnu roku 2001 byl zatčen zásahovou jednotkou a téměř rok vazebně uvězněn. V roce 2006 byl ale zproštěn obžaloby ve všech bodech.).Takže já jsem vůči Zemanovi podjatý, neboť s jeho nástupem se začala instituce, v níž jsem pracoval téměř deset let, rozpadat. Miloš Zeman byl velkým nebezpečím, a tato kryptokomunistická figura je pro mne nebezpečná i nadále. Proto mu přeji – jak jsem nedávno uvedl – hodně tučného jídla, co nejvíce nejtvrdšího alkoholu a kvalitní, ale silný tabák, neboť toto by mohlo zastavit jeho politickou činnost.

Pokud jste nastiňoval, co Zeman udělal z BIS, tak co udělal z Pražského hradu?

Politika na Hradě zhrubla. On přitáhl čtvrtou cenovou skupinu, vyvolal nacionalistické vášně a podpořil strany, které pracují ze strachu z islámu. Islám jako takový je samozřejmě nebezpečný. Jenže Zeman, jelikož byl jako mladý členem komunistické strany – a dokonce seděl i v nějakém jejím předsednictvu – tak je zodpovědný i za to, když jsme teroristům dodávali semtex, zbraně a cvičili jsme jim zabijáky. Tehdy mu to nějak nevadilo, ale dnes, když je tady plno islamofobistů, Okamurů, kteří na tom stavějí strach, tak on používá podobnou mluvu jako oni. Takže tvrdí, že se musíme bránit vůči těmto vlivům, což na veřejnost dost působí. To ale těmto jeho fanouškům nevadil někdejší výcvik arabských teroristů, dodávky semtexu a munice národním osvobozeneckým hnutím? Miloš Zeman pro mne představuje hrubost a vadí mi, když dává šanci lidem kolem nacionalistů, či Klubu českého pohraničí, což je krajně levicová organizace. Sice chápu, že tito bývalí komunisté drží při sobě, ale já bych od nich nečekal nic dobrého.

S jakým pocitem sledujete, že Miloš Zeman jezdí do Ruska a do Číny? Co tento jeho provýchodní příklon znamená?

Už jsem říkal, že když Zeman nastoupil do křesla premiéra, tak se rázem skoro všechny aktivity, které monitorovaly činnost ruských tajných služeb, rušily, anebo se převáděly na úplně jinou činnost. Myslím si, že jistým klíčem k tomu by byl Zemanův skartovaný svazek s krycím jménem „Man“. Kdo by ho měl, tak by měl v rukách zároveň i odpověď na to, kam nyní směřuje jako prezident. Mně se ale ten člověk zdál už podezřelý v momentě, když vystoupil veřejně a napsal článek Prognostika a přestavba. On vždy říkal, že byl poté pracovně postižen, přesto pak měl možnost vycestovat do Anglie na různé stáže. Tady bych viděl nějakou stopu toho, proč se šprajcnul, ale bylo to uměle vytvořené.

Navíc má kolem sebe zločince. Podívejte se třeba na Mynáře! Prostě sdružují se kolem něj lidé bez bezpečnostních prověrek a i lidé velmi podezřelí. Nebo když doporučoval jmenovat Karla Srpa z Jazzové sekce členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu! Při tom jsem trpěl, neboť o Srpovi je jednoznačně prokázáno, že byl spolupracovníkem StB. A navíc i celá Jazzová sekce byla už od počátku prolezlá lidmi, kteří měli taktéž velmi blízko k StB. Chápu však, že dnešní generace má už jiné starosti, takže to nesleduje. Mě ale zaráží, že si Zeman vůbec dovolí takovéto lidi vyznamenávat. Proto jsem někde řekl, že by ho Andrej Babiš nezaměstnal ani jako hlídače drůbežárny, ale jako prezidenta ho může potřebovat.

Trošku jste odbočil, takže se vrátím k Zemanově příklonu k Rusku. Myslíte, že mnohým lidem ty jeho cesty nevadí, neboť je dnešní Rusko úplně jinou zemí, než jak jsme ji znali kdysi?

Rusko je poněkud jinou zemí, to je pravda. Už po roce 1989 se u nás vytvořily mechanismy, kdy pragmatická část StB vedená generálem Lorencem věděla, že si musí zajistit beztrestnost. Rusko v té době totiž už u nás nemohlo použít nějaké tankové nájezdy podobně jako tomu bylo v roce 1968. Rusové už měli starosti sami se sebou. Ta pragmatická část komunistů si svou beztrestnost zajišťovala za pomocí takových lidí jako je Miloš Zeman a mnoho dalších. Bohužel jim to umožnil i Václav Havel svým všeobjímajícím liberalismem. Havel totiž měl být vůči těmto lidem obezřetnější. Když jsem byl důstojníkem StB, tak se po Zemanově nástupu do role premiéra v tajné službě zakázalo dokonce pracovat i na trestné činnosti současné KSCM.

Jejich členové totiž i po listopadu páchali věci, kterým by se veřejnost velmi divila! Hraničilo to totiž s trestnou činností a té se dopouštěli lidé, kteří byli v rámci KSČM na okresních a krajských úrovních ve významných pozicích. Kdyby se KSČM tehdy dostala před Správní soud, podobně jako Dělnická strana, tak by byl klid, protože by činnost KSČM byla přinejmenším pozastavena, a definována jako extremistická strana s vysokým bezpečnostním rizikem pro stát. Jenže to se nepodařilo, neboť nastoupil Zeman a jeho lidé... Dám příklad. Třeba bombové útoky na Přerovsku, kterých bylo několik a přitom ani jeden nebyl odhalen. Proč si myslíte, že tomu tak bylo?

Jenže komunisté zase tvrdí – a prý na to mají i důkazy – že ony bombové útoky jste dělal přímo vy a že je jen těžko představitelná situace, že by mohl nějaký dědeček propašovat bombu do křoví...

Jenže tam nefigurovali nějací staříci, ale lidé z Komunistického svazu mládeže. Například takový David Pěcha, který spáchal sebevraždu krátce poté, co jsem byl propuštěn z vazebního vyšetřování, nejméně dvakrát u takových výbuchů prokazatelně byl. I bývalý důstojník StB Ludvík Zifčák byl viděn těsně před jedním místem, kde pak explodovala nálož semtexu. Stalo se to před budovou Konfederace politických vězňů. Ano, oni to měli promyšlené velmi rafinovaným způsobem. Jako když si Němci zapálili Říšský sněm. U těch výbuchů už jenom chyběla položená má občanka a mé boty a byl bych jasný! Jenže veřejnost byla masírovaná kampaní proti mně, protože já jsem prokazoval, že je KSČM velké nebezpečí a že by se s tím mělo pracovat. Dnešní KSČM je ale dál složená z nomenklaturních kádrů a z různých RSDr. Jenže nebezpečí vidím hlavně v Andreji Babišovi...

Jaké? Pokud už jste Babiše zmínil, tak se sluší připomenout, že odešel sám z postu ministra financí, a teď v Poslanecké sněmovně začala pracovat vyšetřovací komise k nahrávkám s novinářem Přibilem. Co si o Andreji Babišovi myslíte?

Snad náš národ ještě nezhloupnul tak, aby si neuvědomil, že je tady jakási generace, která něco pamatuje. Já si pořád myslím, že by Babiš mohl u Ústavního soudu v Bratislavě prohrát. Soud má totiž k ruce hodně svazků, které do sebe zapadají. No a pokud vyhraje, tak pak už musíme říct, že tady žádná KSČ nebyla a že estébáci byli vlastně takoví hodní strejcové, kteří si jen něco malovali do papírů.

Andrej Babiš ale před sněmovní komisí k únikům z vyšetřovacích spisů popřel, že by někdy měl k dispozici takzvaný živý policejní spis a zopakoval, že pokládá komisi za pokračování politického boje. Myslíte si, že poslanci k tomu vůbec něco vyšetří?

Musíte si uvědomit, že Andrej Babiš není žádným řadovým občanem. Je to člověk, který má za sebou zpravodajskou činnost v řadách agentury Státní bezpečnosti a za ty roky je dobře vyškolen a vybaven nejen rétoricky, ale i jinak a proto ví, jak se k čemu má postavit. Samozřejmě, že lže, že nevypovídá pravdu! Pro něho to je ale normální, on takto koná, protože je k tomu přizpůsoben. Dar jeho přesvědčivosti může být velký a navíc jej dovede spojit s nespokojeností občanů. Víte, demokracie má svoje úskalí, kdy můžete i uměle vyvolávat nespokojenost a stavět na tom politický kapitál. No a Babiš jen vyčkal do doby, než nějaké napětí nestane. A teď zjistil, že to funguje a myslím, že byl i on sám překvapený z toho, jak mu to snadno jde. Tento člověk je pro tohle dokonale vyškolený, umí to – je to ostatně jeho specializace, kdy byl StB vysílán i do nejcitlivějších oblastí do zahraničí, o čemž svědči příslušné materiály, které ale bohužel nejsou kompletní. Miloš Zeman toto vše samozřejmě ví a ještě mu pomohl, takže je mezi nimi vzájemná symbióza.

Myslíte si, že Babiš světa politiky jen využívá ku prospěchu svého podnikání?

Ano. Jednoznačně! On je tím postižen a přímo ho to baví. Je to jeho filozofie. Jak s vámi hovořím, tak se zrovna z okna dívám na komíny, kde je napsáno Agrofert. A řeknu vám, že to není dvakrát příjemný pohled...

Nedávno jsme byli svědky masových násilných protestů proti summitu G20 v Hamburku. Mnozí tvrdí, že podobné bitky se budou opakovat častěji, neboť je to vzpoura proti kapitalismu. Jak to vidíte vy?

Pamatujete, jaké byly antiglobalizační protesty v Praze roku 2000 v souvislosti se zasedáním Mezinárodního měnového fondu, kdy levicoví anarchisté napadali za pomocí výbušnin a zápalných lahví a došlo tam k velkému střetu? No a já jsem tehdy po několik měsíců předtím varoval, že k tomu dojde, ale bylo mi řečeno, že jde o šíření poplašné zprávy. Vycházeli z toho, že jsem postižen režimem. Když ale k tomu nakonec fakticky došlo, tak jsem si pomyslel, zda nemám mít radost, že jsem měl pravdu. Podle mne v tom mohou mít prsty i ruské tajné služby. Jsou velmi šikovné a dokáží se iniciovat i infiltrovat i do nejrůznějších levicových až anarchistických spolků a různých organizací a vyvolat tam masovou nespokojenost. To se dá a je to velmi snadné. Strhne to lidi s adrenalinem, kteří mají potřebu se takto vybouřit. Ale kdo tahá za nitky v pozadí? Podle mne to směřuje k Rusku!

Myslíte si, že Rusko chce ovládnout Evropu, že chce nabourat jednotu, integritu EU? 

Jednoznačně! A navíc v Česku mají ohromné možnosti. Ale Zeman, jak už jsem říkal, monitoring jejich aktivit zastavil...

Jenže Rusko také přece buduje kapitalismus!

Jenže když se podíváte na to, kdo ho buduje, tak zjistíte, že to jsou převážně elitní důstojníci bývalé KGB a podobná „elita“. Oni ale nejdou v tom duchu „všem rovno“, systém boje je dnes jiný. Ale Rusko má své mocenské ambice a potřebuje za jakýchkoliv okolností drtit své protivníky, kteří by jim ekonomicky či jinak mohli škodit. Mají to v sobě. Musí se ale uznat, že jejich zpravodajská činnost byla vždy dobrá, jejich agenti se pohybují šikovně a jejich operativní akce byly vždy perfektní. S velkou rafinovanosti dokáží využít lidí, kteří jsou stále ještě přesvědčeni o tom, že se k Rusku musíme připojit. Takových lidí je pořád dost. Jdou přes slovanství a přes řečičky, že musíme držet při sobě. Na tuhle strunu pak Rusové brnkají dobře a na hudbu jimi vyluzovanou slyší nejen staří lidé, ale hlavně lidé z levicově extremistických organizací, jako je třeba Klub českého pohraničí či Svaz přátel národů východů, Antifa apod. Já jsem přímo na těchto aktivitách pracoval a dokladoval je, takže to vím.

Co by se asi stalo, pokud by se takto začaly organizovat například nespokojené skupiny migrantů nebo národnostních menšin?

Určitě by to problém byl. Ale já spoléhám na to, že tajné služby mají infiltrované svoje lidi uvnitř těchto organizací, takže by signál o nebezpečí včas zachytily a bezpečnostní složky by mohly zasáhnout dopředu. Masovost přílivu imigrantů je veliká, ale oni jsou mnohdy zoufalí, protože odešli z domovského prostředí, které je pro ně nebezpečné. My jsme ovšem u nich de facto to násilí v době normalizace podporovali, neboť jsme cvičili jejich národní osvobozenecké hnutí, takže jsme sémě zla u nich pomáhali zasít. Miloš Zeman jako bývalý člen komunistické strany to vlastně kdysi podporoval také!

Jsou imigranti v Evropě hrozbou?

Je to hrozba, ale musíme se na to dívat trošku jinou optikou, nežli všichni ti Okamurové, kteří na tom chtějí stavět svůj kapitál.

Co si pomyslíte, když slyšíte zmínku o dalším teroristickém útoku v Evropě? Jsou to podle vás jednotlivé činy fanatiků, nebo to je odraz jejich komplexnějšího smýšlení?

Myslím si, že jde o jednotlivé činy fanatiků. Když se to stane, tak toho pak Islámský stát (IS) jen využije ve svůj prospěch. Prostě vždy řeknou, že se k tomu IS hlásí. Určitě se mezi imigranty najde poměrně dost fanatiků, jsou to ale lidé zoufalí, v těžké sociální situaci, žijí v sociálním napětí a pak jsou snadno náchylní věřit něčemu, co by je mohlo spasit či zachránit. No tak dělají toto. Ale od toho si platíme tajné služby, které mají útokům či hrozbám předcházet.

Domníváte se, že Donald Trump v USA činil dobře, když omezil americký imigrační program a zakázal občanům sedmi zemí vstup do USA jako opatření proti terorismu?

Já nejsem kdovíjaký příznivec Donalda Trumpa, jenže pravdou je, že byl těžký výběr mezi kandidáty. Kdybych však v USA volil, tak bych zřejmě volil McCaina, který je také republikán a přitom velkým kritikem Trumpa. Trumpovo rozhodnutí vůči imigrantům ale není úplně dobrým rozhodnutím. Jsem rád, že už sešlo ze stavění zdi na hranici s Mexikem. Podle mne zřejmě chtěl Trump ukázat rázně světu, jak dokáže všechno hezky napravit. Ovšem muslimové jsou leckdy pro zem přínosem. V Přerově znám jednoho chirurga-ortopeda, který je nesmírně šikovný a kdekdo se k němu tlačí.

Viděl jste dokument od režiséra Olivera Stonea Svět podle Putina?

Ne, viděl jsem jen ukázky, ale slyšel jsem o něm vyprávět.

Putin při rozhovorech se Stonem vyzníval dost pozitivně...

Tomu se ani nedivím, ale musím vám říct, že Putin je velké nebezpečí. Pro mne je velkým varováním už jen to, na základě čeho udělal kariéru. A Olivera Stonea vnímám jako člověka, který se snaží vytvářet různé konspirační teorie ve prospěch těchto lidí.

Uměl v odpovědích vybruslit z mnohého...

Putin je prostě lišák! On ale pracoval na expozituře KGB, kde se odehrávaly dezinformace. Dezinformační odbor ve zpravodajských službách přitom představuje elitu. Tam se musíte umět pohybovat v kalných vodách a hrát všema barvama, když je potřeba. A to Putinovi jde.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

11:12 Co řekne „Ursula“, na tom tak moc nezáleží. Ivan David o Bruselu po volbách

Od eurokomisaře se žádá, aby nehájil zájmy své domovské země, připomíná Ivan David. Proto by podle n…