Za slova o „normálním světě“ jí sprostě nadávali. Jenže pak dodala zdroj: Řekl Petr Fiala! Kovářová napálila odpůrce

05.02.2023 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Co to je dezinformace? Jiné přesvědčení? Fáma? Omyl? Zkreslení? Jen část pravdy? Budeme posílat do vězení kartářky, věštce, numerology? Nebo pozavíráme všechny katolíky za přesvědčení, že svět stvořil Bůh za šest dní?“ ptá se nezávislá senátorka a advokátka Daniela Kovářová. Bývalá ministryně spravedlnosti navíc udělala test na sociálních sítích. Zveřejnila slova premiéra o normálním světě, jako by byla její vlastní. A začaly se dít věci.

Za slova o „normálním světě“ jí sprostě nadávali. Jenže pak dodala zdroj: Řekl Petr Fiala! Kovářová napálila odpůrce
Foto: archiv D. Kovářová
Popisek: Senátorka Daniela Kovářová

Ze strašení válkou byl obviněn během volební kampaně na prezidenta expremiér Andrej Babiš (ANO) za to, že na billboardy nechal napsat: Nezatáhnu zemi do války. Jsem diplomat, ne voják. Oproti tomu už dávno český premiér Petr Fiala oznámil, že Česká republika je ve válce a náčelník generálního štábu Karel Řehka pro ČTK mluvil o případné mobilizaci, pokud by došlo ke střetu Severoatlantické aliance a Ruska. Jak to vnímáte?

Období před volbami bylo plné politického marketingu na všech stranách. Po volbách jsem čekala zklidnění. Ukazuje se, co nám spisovatelům nemusí říkat nikdo: totiž, že slovo je nejmocnější zbraň. Proto by si měl každý dát záležet na slovech, která říká či pouští do veřejného prostoru. A bohužel je vidět, že nezáleží jen na tom, co se říká, ale i kdo to říká. Někomu se jeho silná slova promíjejí, jiný za ta stejná zaplatí. Prostě se neměří stejným metrem.

Na premiérovo vyjádření, že se Česko nachází ve válce, reagoval advokát Jindřich Rajchl s tím, že se oficiální cestou dožadoval vysvětlení, zda má Fialovo tvrzení chápat tak, že se Česká republika nachází ve válečném stavu. „K otázce č. 5 vaší žádosti si dovoluji uvést, že výše uvedené vyjádření předsedy vlády České republiky je třeba brát jako jedno z metaforických vyjádření, jež jsou užívána veřejnými osobnostmi při různých krizových momentech, nikoliv jako sdělení o tom, že by se Česká republika nacházela ve válečném stavu,“ odvětil Úřad vlády. Rajchl se rozhořčuje, protože pro někoho takové prohlášení znamená obvinění z dezinformací, pro jiného metaforu. Je podle vás vysvětlení premiérových slov dostatečné?

Vaše slova jen potvrzují mou odpověď na předchozí otázku. Když mediální oblíbenec pronese myšlenku, lhostejno zda a jak pitomou či nepravdivou, média a jeho hlasití příznivci mu zatleskají. Jakmile ale tutéž myšlenku pronese příslušník jiného tábora, hned se na něj snesou jako supi. Sama jsem to vyzkoušela. Uveřejnila jsem před nedávnem věty o normálním světě na svém Facebooku a na Twitteru, dosti úderné a jednoznačné a od kritiků normálního světa schytala pěknou dávku nenávistných a sprostých komentářů a odsudků. O den později jsem k těm větám přidala zdroj – byla to totiž slova Petra Fialy na sjezdu ODS. Když je tehdy vyslovil on, bylo vše v pořádku. Jakmile tytéž věty říkám jakoby já, tak ten, kdo mě nemá rád, ten se na mě vrhne ne kvůli mým slovům, ale kvůli své nenávisti. A to titíž lidé chtějí nenávist potírat, zatímco ji sami vyvolávají.

Také vývojář počítačových her a zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra připomněl, jak politik STAN Matěj Hlavatý z volebního teamu Petra Pavla zveřejnil SMS zprávu, která jménem generála Pavla vyzývá lidi k mobilizaci. Ukázalo se, že žádná zpráva neexistuje. Vávra připomněl i další přešlapy s ohledem na dezinformace z vládního tábora a vadí mu, že v takových případech je to v pořádku, zatímco jiní čelí útokům a obviněním. Panuje zde tedy zmíněný dvojí metr?

Naprosto a úplně. Nůžky dvojího metru se bleskurychle rozvírají. Ti, kdo třímají v ruce pravdu a otěže, mohou cokoliv. To samo o sobě není udivující, protože tak tomu je po celé dějiny lidstva. Co je dnes ale kvalitativně nové, je současné naprosté potlačování jakéhokoliv odlišného názoru. Demokracie má být diskuse, v níž pak nakonec obvykle většina přehlasuje menšinu. To, co dnes sledujeme v přímém přenosu, už ale taková demokracie není. Je to trvání na stoprocentním a bezvýhradném souhlasu. Nemám problém s tím, když mě v debatě přehlasují, ale dnes vás urážejí jen proto, že máte osamocena jiný názor. Bylo to vidět i v prezidentské volbě mezi prvním a druhým kolem. Marketéři přesvědčili lid, že jde o boj dobra se zlem, ale tak to v politice ani v životě není. Dobro bojuje se zlem jen v pohádkách. V demokracii mají bojovat různé legitimní ideje a myšlenky a v životě plnokrevní lidé. Zabývám se jako advokátka lidmi, jejich vztahy a lidskými dušemi celý svůj profesní život, 35 let, a vím, že žádný člověk není jenom zlo a žádný není jenom dobro. Dokonce ani u pachatelů nejpřísnějších zločinů tomu tak není. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…