„Jsme ve válce.“ Jak to Fiala myslel? Oficiální odpověď. Překvapivá

02.02.2023 10:45 | Ze sítí

Úřad vlády České republiky obdržel dotazy na to, zda je Česká republika ve válečném stavu, o jakou válku se jedná, proti komu je vedena a podobně. Odpověd zmíněného úřadu překvapila nejen politiky. Píše s v ní, že vyjádření předsedy vlády Petra Fialy ohledně toho, že ČR je ve válce, bylo pouze metaforické. Navíc z odpovědi plyne, že můžeme v krizových momentech naší země podobná metaforická vyjádření očekávat i nadále.

„Jsme ve válce.“ Jak to Fiala myslel? Oficiální odpověď. Překvapivá
Foto: Vláda ČR
Popisek: Premiér Fiala při novoročním projevu

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30584 lidí

Jindřich Rajchl se na úřadu vlády v souvislosti s tím, že předseda vlády Petr Fiala opakovaně tvrdí, že jsme ve válce, dotazoval na to, o jakou válku se jedná, kdo tuto válku vyhlásil, proti komu je válka vedena, jaké subjekty jsou ve zmíněné válce účastny a také zda má Fialovo tvrzení chápat tak, že se ČR nachází ve válečném stavu.

Odpovědi na první čtyři otázky budou Rajchlovi zaslány na jeho adresu, až k nim úřad vlády vypracuje samostatné stanovisko.

Odpovědi na poslední otázku se však předseda PRO dočkal a podle jeho vyjádření mu radost neudělala.

„K otázce č. 5 vaší žádosti si dovoluji uvést, že výše uvedené vyjádření předsedy vlády České republiky je třeba brát jako jedno z metaforických vyjádření, jež jsou užívána veřejnými osobnostmi při různých krizových momentech,“ naznačil ředitel odboru právního a kontrolního ve své odpovědi, že i v jiných krizových momentech, do kterých se naše republika může dostat, lze od vládních představitelů očekávat metaforická vyjádření a dodal, že to neznamená, že by se Česká republika nacházela ve válečném stavu.

„Tak tohle je absolutní skandál,“ pohoršuje se předseda strany PRO Jindřich Rajchl nad odpovědí, která mu dorazila z úřadu vlády a své rozhořčení následně vysvětluje.

„Níže naleznete odpověď Úřadu vlády ČR na dotaz zaslaný tomuto orgánu veřejné správy na základě zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím,“ upřesnil s tím, že si musel dopis přečíst asi třikrát, neboť si poprvé myslel, že je to špatný vtip a podruhé, že snad není možné, že by měli tak neskutečnou drzost, aby vyplodili takový nesmysl.

Pak se už Rajchl (PRO) pustil do samotného rozboru faktů, která podle něj dopis obsahuje.

„V tuto chvíli je tedy zřejmé, že:

1. mluví-li o hrozbě války Andrej Babiš, je to odporná štvavá kampaň, za kterou je třeba Marka Prchala vyloučit z profesního sdružení,

2. mluví-li o hrozbě války kdokoliv na FB, jedná se o dezinformaci a trestný čin šíření poplašné zprávy,

3. pokud však předseda vlády opakovaně uvádí, že už ve válce jsme, jedná se dle úřadu vlády o ,metaforické vyjádření, jež je užíváno veřejnými osobnostmi při různých krizových momentech, nikoli jako sdělení, že by se Česká republika nacházela ve válečném stavu‘.

Aneb už zase jsme si všichni rovní, ale někteří jsme si rovnější,“ zmínil známé úsloví z dob komunistické totality vycházející z Orwellovy knihy Farma zvířat.

Podle Jindřicha Rajchla je tedy vyjádření, za které hrozí normálnímu člověku kriminál, u předsedy vlády pouhou metaforou.

„Jejich vysmívání se občanům této země skutečně nemá žádných hranic a v tuto chvíli dosáhlo již zcela absurdních rozměrů,“ je si Rajchl jistý a svoje vyjádření doplňuje o dva závěry, které pro něj z obdrženého dopisu plynou.

Jako první doporučuje všem, na které si zaklekne Rakušanův KRIT, aby si tuto odpověď úřadu vlády vzali s sebou a argumentovali tím, že jejich vyjádření bylo pouhou metaforou a že tím neměli na mysli nic konkrétního.

Jeho druhé doporučení se týká samotného premiéra.

„Fiala by měl vyhodit celý právní odbor úřadu vlády a pak sám podat demisi,“ je Rajchl v tomto případě nekompromisní a má pro to své důvody.

„V zemi, která se považuje za právní stát, nelze připustit situaci, kdy za totožný skutek je obyčejný občan dehonestován coby dezinformátor a často i vyšetřován a následně trestně stíhán, zatímco u předsedy vlády se nad takovým výrokem blahosklonně mávne rukou s tím, že pan premiér to tak nemyslel a že to byla jen taková drobná metaforka,“ naráží opět na sdělení, které je v uvedeném dopisu skutečně obsaženo.

Dopis ale podle Rajchla akcentuje i současnou situaci, kdy probíhají některá trestní řízení právě z důvodu šíření poplašné zprávy či dezinformací.

„Z trestněprávního úhlu pohledu pak vidím v tuto chvíli pouze dvě možná řešení – buď státní zástupce neprodleně zahájí trestní stíhání Petra Fialy za přečin šíření poplašné zprávy dle § 357 tr. zákoníku, nebo musí policie bezodkladně zastavit trestní řízení ve všech obdobných případech,“ nezapře v sobě Jindřich Rajchl právníka.

Jakýkoliv jiný postup podle něj znamená to, že Česká republika už se nadále nemůže nazývat právním státem.

„Jsem přesvědčen, že mnoha dalším našim občanům to otevře oči, neboť konečně pochopí, že politici pětikoalice definitivně převzali manýry bolševických papalášů a nabyli přesvědčení, že si mohou vůči nám dovolit cokoliv. Míra jejich drzosti totiž dneškem dosáhla zcela nové dimenze,“ uzavírá Rajchl svůj příspěvek společně s výzvou k jeho šíření.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

to, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseobčantl , 02.02.2023 10:58:13
asi vedou válku proti vlastnímu obyvatelsvu?????co

|  11 |  0

Další články z rubriky

Pražský výzkumník míru: Ukrajina díky dodávkám může držet linie a páchat útočníkovi ztráty

20:16 Pražský výzkumník míru: Ukrajina díky dodávkám může držet linie a páchat útočníkovi ztráty

Volání o pomoc ze strany Ukrajiny a odpověď Západu. V příštích hodinách by měly americký Senát a nás…