Za totáče...Ivan Vyskočil napřímo o tom, čeho se najíme a nenajíme

11.06.2020 9:24

POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Herec Ivan Vyskočil se pozastavuje nad tím, že dovážíme brambory, když jsme dříve bývali bramborová velmoc. „Chceme-li české zemědělství oživit, musí mít také zemědělci jistotu odbytu pro své výrobky,“ tvrdí v rozhovoru o potravinové soběstačnosti Ivan Vyskočil.

Za totáče...Ivan Vyskočil napřímo o tom, čeho se najíme a nenajíme
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herec Ivan Vyskočil

V parlamentu se nyní živě diskutuje o povinném poměru českých potravin v obchodech. Proč by měl dávat český zákazník přednost českým potravinám?

Jsem přesvědčen, že nařízení o procentním podílu českých potravin je potřebná a záslužná věc. O potravinové nesoběstačnosti zemědělci hovoří již dlouhou dobu a upozorňují na nebezpečí, které toto s sebou přináší. Nyní se to naplno projevilo při koronavirové krizi, kdy přestal fungovat trh s ochrannými prostředky. 

Anketa

Měl by být odvolán radní ČT Zdeněk Šarapatka?

97%
3%
hlasovalo: 10006 lidí

V souvislosti s debatami na téma potravinové soběstačnosti souhlasíte více s názory, že vše lze koupit a tedy i potraviny, a nebo s tím, že bychom si měli sami vyrobit maximum a nebyli závislí na dovozu?

Ceny dovážených potravin letěly strmě vzhůru. Přitom se jednalo o potraviny, zejména zeleninu, která se u nás běžně pěstovala, a kterou vůbec není třeba dovážet. Dokonce například brambory. Kdysi, a to ještě za opovrhovaného totáče, jsme bývali bramborová velmoc. Chceme-li české zemědělství oživit, musí mít také zemědělci jistotu odbytu pro své výrobky. 

Co říkáte na to, že ve výrobě vepřového masa nejsme zdaleka soběstační, maso dovážíme z celého světa, přitom do zahraničí vyvážíme krmivo?

Vyvážet obilí jako krmivo a dovážet draze maso je něco, co si dřívější hospodář neuměl představit ani ve špatných snech. Snížení chovu hospodářských zvířat s sebou nese nedostatek přirozeného hnojiva do půdy a další nedostatky.

Jedním z největších problémů současnosti je nedostatek vody v krajině a hlavně špatné hospodaření se zemědělskou půdou. Vnímáte to tak? 

Voda, přirozená bioflóra v půdě atd. Zemědělská půda zastavěná sklady a fotoelektrárnami? Tak toho se doopravdy nenajíme. 

Kritici povinného poměru českých potravin v českých obchodech argumentují hlavně tím, že se zmenší pestrost nabídky potravin v obchodech. Souhlasíte s tím?

Kdo chce, tak jistě najde v obchodech nějaké potraviny z dovozu, ale v základních potravinách musíme být co nejvíce soběstační! 

Materiál je publikován pod patronací prezidenta Agrární komory ČR Ing. Zdeňka Jandejska, CSc.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Richter

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Doktorka Krátká: Vakcína zachraňuje životy, přesto očkovaní umírat budou. Protilátky? Výzkumy z terénu

15:07 Doktorka Krátká: Vakcína zachraňuje životy, přesto očkovaní umírat budou. Protilátky? Výzkumy z terénu

V důsledku infekce koronavirem se bude umírat stejně, jako se bude umírat při infekci virem chřipky.…