Internet se hemží novou dávkou zesměšňujících videí na prezidenta, jak o tom informovaly ParlamentníListy.cz. Považujete tyto legrácky na prezidenta za snesitelnou politickou satiru v rámci svobody slova, nebo je v tom skryto jakési nebezpečí?
Četl jsem ten titulek, vím, o co jde. V případě urážek veřejných činitelů nepovažuji za správné, že jsou vůbec povolené. Myslím, že by to mělo být klasifikováno jako urážka hlavy státu, která bude nějakým způsobem postižitelná. Měla by být možnost to zakázat a například i z internetu vymazat. Přirozená autorita je jedna věc. Druhá věc je, že je to úřad hlavy státu, nejde jen o osobu Miloše Zemana. Hlava státu má vážnost sama o sobě, danou už samotnou Ústavou. Začne-li někdo urážet, zesměšňovat, snižovat autoritu, tak tím napadá celý systém. Když si to srovnáte například s policií, co se dnes děje - jakým způsobem se lidé chovají k policistům, to je velmi podobné.
Urážka úřední osoby je jako urážka u soudu. Tam si také nikdo nedovolí říct soudci, co si o něm myslí, když to není lichotivé. Ale je to o tom, že u soudu by za to napařili pokutu za pohrdání soudem. Podobně by právním způsobem měly být ošetřeny i verbální vztahy ve volném prostoru, nikoli jen v soudní síni. Prostě představitelé státu, bavíme-li se o politice a prezidentovi státu, by měli být chráněni podobně jako soudci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Bartoš