Zabetonovat se. Nikdo ven a nikdo sem. Překvapuje mě, že i po odchodu Klause je tato myšlenka stále živá, říká po výroku Zemana muž z TOP 09

27.07.2015 16:45

ROZHOVOR Nemohou slova Miloše Zemana namířená proti Islámskému státu vyvolat nebezpečné kroky vůči naší republice? A nevrací se doba ostnatých drátů na hranicích? I o tom byla řeč s poslancem a místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také okomentoval prezidentovo odhodlání bránit zemi před islamisty se zbraní v ruce.

Zabetonovat se. Nikdo ven a nikdo sem. Překvapuje mě, že i po odchodu Klause je tato myšlenka stále živá, říká po výroku Zemana muž z TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Ženíšek

V Maďarsku se uplynulý víkend konaly velké manifestace proti utečencům. Na hranicích se staví ploty a zdi. Není čas, jak vyzývá prezident Zeman, přemýšlet nad rozmístěním naší armády na hranicích?

Myslím, že ne. Česká republika nemá vnější hranici EU a v EU platí, díky Bohu, stále ještě schengenský režim. Pak si také neumím představit, co by tomu řekli naši spojenci, Slováci či Poláci, kdyby na ně na hranicích čekala naše armáda.

Anketa

Jste pro znovuzavedení kontrol na hranicích? Přímočaře řečeno, pro zrušení Schengenu?

96%
4%
hlasovalo: 57061 lidí

A co zevrubné kontroly na hraničních přechodech? Nebudeme oživovat pohraniční stráž? Není toto všechno návrat do doby zdí, ostnatého drátu a minových polí?

Pevně věřím, že ne, to by byl opravdu krok zpět, a to si většina lidí nepřeje, doufám. Občas se ale najdou tací, kteří by nejraději tu naši českou kotlinku zabetonovali, aby nikdo nemohl ven a nikdo sem, a myslí si, že tak se přede vším a přede všemi nejlépe ochrání. A překvapuje mě, že i po odchodu Václava Klause z české politiky je tato myšlenka stále živá, a to nejenom u politiků typu Okamury.

Co říkáte prohlášení prezidenta, že by šel se zbraní v ruce bránit zem před islamisty?

Je to od prezidenta úctyhodné, ale nevěřím, že by to naší armádě v boji nějak pomohlo. Ledaže by se protivník tak lekl, že by hned utekl.

Nepřivádějí tato, pro někoho až silácká prohlášení pozornost různých islamistických buněk nebo i jiných extrémistů? Nezhoršuje tím prezident nevědomky bezpečnostní riziko?

Prezident republiky se naopak domnívá, že se tím bezpečnostní riziko zmenšuje. Domnívá se, že když to nějaký bojovník Islámského státu zaslechne a ještě si k tomu vybaví dnes již světoznámou fotku prezidenta republiky v bojovém člunu s pádly na rybníku, tak ho to určitě odradí. Pan prezident hlavně velmi dobře zná film Vrtěti psem. Umí velmi dobře a cíleně odvádět pozornost stejně jako ve zmíněném filmu. Všimněte si, že pokaždé, když je nějaký problém s jeho kancléřem a jeho majetkovými přiznáním nebo s virózou prezidenta, objeví se například nesmyslná kauza Peroutka či pro média ohromující výrok prezidenta o tom, že by šel jako první v řadě s puškou v ruce bojovat.

Pojďme na Ukrajinu. Po událostech v Mukačevu a Zakarpatí stále trváte na vašem názoru, že tam není občanská válka, jak často a ráda prohlašuje naše hlava státu?

Pokud je mi známo, tak na západě Ukrajiny šlo o vyřizování si účtů mezi skupinami ovládajícími obchod s cigaretami; a ukrajinské bezpečnostní složky zasáhly.

Jaký máte názor na to, že Polsko ustupuje od vojenské pomoci Ukrajině? Je to způsobeno jejich novým prezidentem?

Myslím si, že ne. Polsko pořád patří k nejaktivnějším směrem k Ukrajině v rámci Visegrádské skupiny států. V tomto směru jsem doufal, že naše vláda, především pak ministerstvo zahraničních věcí, budou mnohem aktivnější. Bohužel jsem se mýlil.

Rusko se zdá být oázou klidu a míru. Je to podle vás realita nebo určitá proputinovská rétorika ruských médií? Taková pěkná mýdlová bublina?

Oáza klidu a míru? Vždyť je to země, která útočí na několik zemí najednou. Má svoji armádu na zabraném Krymu, v Abcházii, Jižní Osetii či v Podněstří. Podle mezinárodního práva má tedy svoji armádu na území Ukrajiny, Gruzie a Moldavska, a to bez souhlasu tamních vlád. A při vzpomínce na události v Čečně je spojení Ruska a oázy míru vůbec absurdní.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav FialaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když ajťáka zaměstná stát, jak to může dopadnout? Šichtařová o pokřivené logice, která nás brzdí

15:27 Když ajťáka zaměstná stát, jak to může dopadnout? Šichtařová o pokřivené logice, která nás brzdí

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle údajů Eurostatu došlo v lednu 2024 k poklesu cen potravin v Česku…