Začíná opět platit, že kdo nekrade, okrádá rodinu, stýská si Rath

06.11.2011 17:57

NA HRANĚ S XAVEREM Hejtman Středočeského kraje a stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath komentuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, jaké jsou motivace a naděje opozice v právě probíhající parlamentní obstrukci, a dotýká se i tématu korupce a pochybného vyvádění veřejných prostředků, především kauzy IZIP.

Začíná opět platit, že kdo nekrade, okrádá rodinu, stýská si Rath
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Rozhovor s Davidem Rathem vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý. 

Co si myslíte o obstrukci, kterou teď tady v Poslanecké sněmovně provádíte?

Je to příklad parlamentní demokracie. V praxi, v reálném životě.

Jak to může dopadnout? Co tím sledujete?

Bohužel to dopadne pro většinu občanů této země špatně. Vládní koalice to totiž tou svou silnou většinou 114 hlasů, nebo kolik jich momentálně má, nakonec proválcuje. Takže řekl bych padneme na barikádách.

Jaký to má potom význam, že se tady tak trápíte, když výsledek je už předem jasný?

Má to dva významy. První je symbolický - přitáhnout pozornost veřejnosti a médií a poukázat na to, že se tady děje něco skutečně nepěkného, co může výrazně ohrozit většinu českých občanů, hodit je někam zpět do minulosti, že se tady chystá jakýsi atentát na jejich životní úroveň.

Druhá věc je snaha řekněme techničtější a praktičtější, prodloužit to hlasování tak, aby se nestihl termín 1. ledna, od kterého by tato vládní opatření měla začít platit.

SLEDUJEME TÉMA Sněmovna

Která z nich vidíte jako nejkrvavější?

Těžko říct, pro každého něco jiného. Například to, že vláda zvyšuje DPH na tak citlivé věci, jako jsou  potraviny, léky či energie, dopadne prakticky na každého. Nejvíc se to však samozřejmě dotkne středních a nižších ekonomických skupin obyvatel, protože pro ně tyto věci představují poměrně významnou část jejich rodinných rozpočtů.  Jednoduše, zvýšení DPH, tedy zdražení základních komodit, sníží životní úroveň v této zemi.

Nepříjemná je jistě i redukce příspěvku na stavební spoření. Byť ho nemá každý, má ho okolo poloviny občanů a vláda jim tady mění pravidla v průběhu hry. Když občany do tohoto spoření vlády lákaly, říkaly jim, jak je to výhodné, a najednou uprostřed hry vláda přichází a škrtá polovinu, takže už to vůbec není tak výhodné, a namístě je i debata, zda je to vůbec výhodné. Lidé do toho dávali své peníze a nemůžou z toho jen tak jednoduše vystoupit. Nynější vláda je prostě podrazila. Čili spousta lidí zase přijde o velké peníze a naprosto nečekaně.Dále tu jsou sociální zákony, které jsou velmi problematické, a je tady i důchodový zákon, což je tedy velká lumpárna, protože ten v podstatě prohloubí dluh České republiky, a to velmi významně. Ročně to může být nějakých 20 až 30 miliard, což nejsou malé peníze. Už takhle máme ten dluh poměrně vysoký, navíc nám každý rok dost rychle roste, a tato důchodová reforma vlastně nedělá nic jiného, než že vytáhne peníze ze státního důchodového účtu, kde budou chybět, a pošle je soukromým investičním fondům s jakousi blahou nadějí, že třeba za třicet či čtyřicet let se tyto peníze vrátí. Já se obávám, že to bude jako v té říkance: Kde jsou ti voli, páni je snědli, kde jsou ti páni, na hřbitově zakopáni. Až se za nějakých třicet čtyřicet let budou někteří z nás, kteří na to naletí, ptát, kde jsou ty mé úspory, tak jim bude řečeno, že jim je páni snědli, a když se budou dále ptát, kde jsou ti páni, tedy Nečas s Kalouskem, tak se s velkou pravděpodobností za těch čtyřicet let dozví, že jsou již na hřbitově zakopáni.

Kde se v Čechách nejvíc krade?    

No přece všude.

Ve zdravotnictví?

Ne, zdravotnictví není podle mě určitě to nejhorší. Myslím, že je to tady už od nepaměti. Nepamatuji se, že bych za celý svůj život žil jinde než v Čechách, kde kradení patřilo k jakémusi národnímu folklóru. Vždyť přece za minulého režimu se říkalo, kdo nekrade, okrádá svoji rodinu. Kolem listopadu 89 lidé sice na chvilku propadli jakémusi správnému nadšení, že teď to bude jinak a krást se přestane. To se na chvíli v těch malých věcech skutečně i podařilo. Zedníci přestali krást cihly a cement, zdravotní sestry fáče a učitelky papíry a tužky. Jenže parta kolem Václava Klause nám mezitím ukradla většinu republiky. To byli ti páni Kožení a Saudkové, ti nám ukradli podniky, banky, prostě skoro všechno. Lidé pak otevřeli oči a zjistili, že se nechali napálit, respektive že se nechali hodně  napálit. A v důsledku toho začala čím dál tím víc růst nechuť společnosti k vládnoucí elitě a ono heslo, že kdo nekrade, okrádá rodinu, začíná platit znovu, což je samozřejmě strašné. Je to do jisté míry i reakce na frustraci z toho, co dělají takzvaně ti nahoře, když to mám shrnout do jedné osoby. A potencují to vlastně i média. Pokud se dozvídáme, že kradou všichni, přičemž ti nahoře ve velkém, tak proč by pak ti dole nekradli v malém. Je to podle mě strašný problém a lék na to moc není. Představa, že se to změní a objeví se zde lidé, kteří se budou chovat mravně, to je těžký úkol.

Co soudíte o akci IZIP?

Tak to je právě jedna z takových těch příhod, kdy lidé, když to vidí, musí kroutit hlavou a ptát se sami sebe, aspoň tedy ti poctiví, jestli někde neudělali chybu, když si sami z toho veřejného něco taky neodnesli. Jde totiž o tunel na peníze z veřejného zdravotního pojištění. Zahučely tam už dvě miliardy, které jsme zaplatili všichni pojištěnci VZP včetně mě, a v podstatě tyto peníze putovaly do kapes dvou poslanců Cabrnocha a Ouzkého. Ti za tyto finance ale neposkytují pojišťovně, pacientům a lékařům vůbec nic. Je to krám, který k ničemu neslouží, je nanic, stál nás dvě miliardy a bohužel nás bude ještě další miliardy stát.

Když jste byl ale ministrem zdravotnictví, IZIP už existoval. Co jste na to říkal tenkrát?

Byl to také jeden z důvodů, proč byla vyhlášena nucená správa nad VZP a odvolána ředitelka Musílková. Provedli jsme tehdy kontrolu a zřízena na to byla i parlamentní vyšetřovací komise, která zjednodušeně řečeno potvrdila to, co jsem před chvílí popsal, že jde o tunelování VZP.

Nešlo to zastavit, zabránit tomu?

Samozřejmě jsme z daných, již uzavřených smluv IZIPu dali výpovědi, jenže tyto smlouvy měly  také své výpovědní lhůty, třeba rok. Já jsem byl ministrem devět měsíců a výpovědi jsme podali. Pak ale po volbách přišli pánové Julínek a Šnajdr, výpovědi stáhli a IZIP mohl nerušeně běžet dál. Navíc jako ministr jsem i přes ony platné smlouvy zastavil platby mezi VZP a firmou pánů Cabrnocha a Ouzkého. Za dobu nucené správy tam nešla ani koruna. Platby potom obnovili zase až Julínek se Šnajdrem.

Kde si myslíte, že skončily ty dvě miliardy?

Různě (úsměv). Teď to vypadá, že možná část leží někde ve Švýcarsku.

A jak si to vysvětlujete? Když tohle slyší normální člověk, běhá mu mráz po zádech.  Můžete s tím jako poslanec něco dělat?

Jako ministr jsem podal trestní oznámení na celou tuto věc. Jenže ne každá lumpárna je trestným činem. To možná veřejnosti uniká, že pokud tu lumpárnu děláte přesně podle platných zákonů, tak to nemůže být trestný čin. A to je právě věc těchto dvou poslanců, kteří vymysleli lumpárnu, v souladu s platnými zákony, vytáhli peníze z VZP, ale policie konstatovala, že tam trestný čin nevidí.

SLEDUJEME TÉMA IZIP

Další rozhovory z rubriky Na hraně s Xaverem čtěte ZDE  

Dále čtěte:
Bárta je jednička. Vztyčil prostředník. Jako opilec, nechápe Dolejš 
Sobotka: Nespravedlivé reformy nelze respektovat. Obstrukce je naší povinností 
Hubu nám nezacpete, hřímal Zaorálek. Šikanujete sněmovnu, vrátil Nečas 

Foto: Hans Štembera

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Luboš Xaver Veselý
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Film Havel? Předvolební agitka, zhnusil se senátní kandidát a bývalý rektor. Rozdrtil Istanbulskou smlouvu a popsal, jak vyhrožují dnešní neziskovky

19:44 Film Havel? Předvolební agitka, zhnusil se senátní kandidát a bývalý rektor. Rozdrtil Istanbulskou smlouvu a popsal, jak vyhrožují dnešní neziskovky

ROZHOVOR „Dnes se dělá politika na základě emocí a ne faktů. Což dělají dnešní mainstream i neziskov…