Začněte se starat! Generál Šedivý dal jasné slovo k migraci a k Zemanovi s Drahošem

23.01.2018 10:08 | Zprávy

ROZHOVOR „Je to únik z reality a snaha najít řešení, které nemůže fungovat. Platí pořád, že Evropa nemůže akceptovat z Afriky desítky milionů lidí. To se potom musíme smířit s tím, že Evropa bude rozšířeným teritoriem Afriky. Dublin IV na tento problém nereaguje,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR a nyní pedagog vysoké školy CEVRO Institut generál Jiří Šedivý. „Silně kritizuji rozhodnutí Evropské komise, která má hodně másla na hlavě. Zároveň je bohužel dlouhodobě evidentní, že státy s velkým politickým vlivem tuto pozici zneužívají a nutí menší státy, aby akceptovaly jejich rozhodnutí. To je něco, co Evropskou unii rozbíjí,“ domnívá se.

Začněte se starat! Generál Šedivý dal jasné slovo k migraci a k Zemanovi s Drahošem
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Důležitým tématem druhého kola prezidentské volby může být migrace. Jak to s ní vlastně v tomto období vypadá – myslím ilegální migraci do Evropy? Nastal nějaký výrazný pokrok v ochraně vnější schengenské hranice, či v boji proti pašerákům lidí oproti situaci před rokem či dvěma?

Nějaké kroky se udělaly. Dříve nejvytíženější cestu, balkánskou přes Turecko, se podařilo zastavit, i když ne stoprocentně. Což je pozitivní. Bohužel tam existuje jeden velký budoucí problém, a to je Turecko. Teď se komplikuje vztah mezi Sýrií a Tureckem. Turci provedli útok na kurdskou oblast Sýrie. Ostatně situace kolem Íránu, ale i Iráku není úplně vyřešená. Může tam dojít k dalším konfliktům, které vytvoří další vlnu migrace. Ale dejme tomu, že se povedlo udělat zásadní kroky, které tuto cestu přivřely. Velkým problémem je Afrika. Pravdou je, že pod velkým tlakem v Evropě a nesouhlasem, aby se přijímalo stále neomezené množství migrantů – což je debata nejen V4, ale i v Rakousku, v Německu, ve Velké Británii – začíná Evropa dělat některé kroky. Posiluje se spolupráce s legální libyjskou vládou, aby nedocházelo k pašování lidí přes libyjské území a potom jejich odesílání přes Středozemní moře směrem na Itálii. Dochází k debatě o tom, že Italové a Francouzi budou poskytovat své síly k ochraně hranic, které jsou uvnitř Afriky. To znamená jižní hranice Libye, mluví se i o Nigérii. Evropská unie tedy dělá něco proto, aby se proud uprchlíků z Afriky omezil, což se v poslední době také daří. Je tam ale mnohem větší až nebezpečný potenciál. Myslím, že v budoucnu začne být migrační vlna v Africe znovu hlavním tématem.

Dá se říci, že je už ochrana vnější hranice EU dostatečná, nebo se alespoň jde správným směrem k tomu, aby dostatečnou byla?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …