Zástupce soukromníků Baránek: Rusové jsou největší lháři na světě, naši politici se chovají jako Švejci. Zeman si nejspíš v Moskvě odskočí políbit Vladimíra Iljiče

27.03.2015 15:40 | Zprávy

ROZHOVOR. Zakladatel Strany soukromníků České republiky Rudolf Baránek má strach z ostudy, kterou v příštích dnech způsobí demonstranti při průjezdu konvoje amerických vojáků přes naše území. Českou zahraniční politiku považuje za stejně falešnou jako v dobách prezidenta Edvarda Beneše, ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova označil za největší lháře. „Ale ono to na část veřejnosti funguje,“ dodává v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Rudolf Baránek.

Zástupce soukromníků Baránek: Rusové jsou největší lháři na světě, naši politici se chovají jako Švejci. Zeman si nejspíš v Moskvě odskočí políbit Vladimíra Iljiče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Baránek

Soukromníci se ostře staví proti zavedení elektronické evidence tržeb, ale Svaz průmyslu a dopravy ČR, kterého se to nijak netýká, i Hospodářská komora toto opatření podporují, protože podle nich zamezí daňovým únikům. Jak si to vysvětlujete?

Oni se zaklínají tripartitou, kterou jsem před lety spoluzakládal.  Byl jsem prvním představitelem podnikatelů v čele tripartity, tehdy jsme ovšem měli se zástupci velkého průmyslu Štěpánem Popovičem, který byl prezidentem Svazu průmyslu, ale i se zástupci Svazu zemědělců a družstev takové vztahy, že se nestalo, abychom se vzájemně před vládou a odbory napadli. Vždycky jsme se společně dohodli, jak budeme postupovat. Když jsme navzájem s něčím nesouhlasili,  nikdy se nestalo, aby Popovič řekl těm malým je nutno naložit, a dokonce to podporoval. Ani já jsem nikdy nenapadl nějaké dohody velkého průmyslu s vládou. 

To, co se děje dneska, jasně dokazuje, že zaměstnavatelské svazy jsou v obrovské krizi, že to jsou mnohdy už jen značky s minimem členů nebo bez nich. Funguje jen Svaz průmyslu a dopravy, stává se nátlakovým a jeho prezident Jaroslav Hanák si už několik let osvojuje právo mluvit za všechny. To, co řekl o registračních pokladnách, je vrchol drzosti a zhůvěřilosti.  Prostě nemůže mluvit za malé podnikatele, tvrdit, že jim to nevadí, že je dobré, když se registrační pokladny zavedou a že to přinese pětadvacet miliard do státního rozpočtu. Kromě toho, že je to tvrzení hloupé a drzé a svědčí o nafoukanosti, jako znalec prostředí si kladu otázku, co jim za to politici slíbili?

Opět jde o dva jezy na Labi u Děčína, které chtěli s Jiřím Paroubkem, když byl premiérem, vyměnit za zvýšení odvodů na sociální a zdravotní  u živnostníků? Co to bude dneska? Možná nějaké dotace nebo státní zakázky. Hanák hraje s šéfem odborů Josefem Středulou čtyřhru, protože odbory se vždycky s velkým průmyslem dokáží dohodnout. Hra o jezy u Děčína byla hra odborů a průmyslu s vládou: my podpoříme zvýšení sociálních a zdravotních odvodů živnostníků, jak chcete, a vy nám zato dáte peníze na dostavbu jezů na Labi. Tam se hrají tyto hry.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

14:35 Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Předpokládám, že na věci ‚šokující‘ se musíme teprve připravit, protože nás …