Zástupce starostky otevřeně popsal, co se děje na Klinice nelegálně obývané squattery. Hrozí tam prý i žloutenka!

06.07.2017 18:01 | Zprávy

ROZHOVOR O situaci kolem Kliniky na Žižkově si ParlamentníListy.cz povídaly se zástupcem starostky na Praze 3 Alexandrem Bellu (ODS). „Správa dopravní a železniční cesty projevila o budovu zájem s tím, že v něm vybuduje kanceláře se zázemím pro zaměstnance. Chtějí budovu zrekonstruovat,“ prozradil. „To, co se tam děje, je braní zákona a moci do vlastních rukou. Takhle to přece nejde. Je to, jako bychom viděli opuštěné auto na ulici a řekli si, že majitel asi nemá na opravu. Tak jsme si ho vzali, opravili a vozili s ním důchodce na nákupy. Bylo by to dobročinné. Ale pořád je to auto někoho jiného, kdo ho koupil a má za něj odpovědnost. Tady je ten základní kámen úrazu,“ domnívá se.

Zástupce starostky otevřeně popsal, co se děje na Klinice nelegálně obývané squattery. Hrozí tam prý i žloutenka!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexander Bellu

Oficiálním dopisem jste koncem června požádal policii, aby vyklidila nelegálně osídlenou budovu tzv. Kliniky. Už máte od policie nějakou reakci?

Nejdříve mě odkázali na jarovské policejní oddělení, které to má v gesci. Tam mi řekli, že čekají na pravomocný rozsudek. Zatím nemají pokyn, aby konali, a nic dělat nebudou.

Aha. Takže pravomocný rozsudek od soudu na vyklizení Kliniky zatím není....

Prvoinstanční byl, oni se ale odvolali. Úplně na začátku, když do objektu klinikáři přišli, v něm byli načerno. Pak se odehrála taková politická předváděčka od těch politiků, kteří tento projekt podporovali. Tehdy jim, konkrétně jejich zástupkyni paní Virtové, Úřad pro zastupování státu dal na rok zápůjčku na užívání budovy. Už tehdy to byl nestandardní postup. Tím jim nahráli, dnes se okolo toho točí. Nicméně tato zápůjčka už jim před rokem skončila. Jsou tam rok bez jakéhokoliv právního titulu.

Kromě toho, že jsou tam načerno – což je samozřejmě dost podstatné – v čem je podle vás Klinika problémová?

Je tam řada problémů. Největší principiálně je, že jsme v České republice a někdo obsadí nějaký barák a tři roky v něm může být bez problémů. To je základ. To je jako bychom my dva obsadili část nějakého opuštěného hradu a vegetili tam tři roky, krmili tam hladová zvířata a všichni nás tam nechali být. Druhý problém je pro ty lidi samotné na tom místě. Objekt nesplňuje kolaudační normy. Další věcí je hygiena. Nemají tam teplou vodu. Okapová voda jim teče do baráku, ve kterém myjí nádobí a podobně. Elektřina jsou dráty napojené neodborným způsobem. Byl jsem tam a viděl to. Není jasná ani statika domu. Do toho tam berou malé děti, což také česká legislativa neumožňuje. Jsou v prostoru, který není stavěn na takovéto zařízení. Navíc tam můžou být další rizika s budovou. Provedli tam zednické zásahy bez jakéhokoliv povolení. Nějaké zdi byly přidané, některé sundané. Sice tvrdí, že jim to poradil kamarád architekt, ale za normálních okolností by tohle člověk udělat nemohl. Co se týče vnějšku, tak si bez problémů uzurpují celou zahradu. Přitom její část není ve vlastnictví SŽDC, ale patří jedné žižkovské rodině. Pořádají však i akce, v jejichž rámci zaberou část chodníku či ulice, oplotí to tam a nemůžete tudy procházet. Dříve se tam konaly akce do noci, otevřený oheň je tam běžnou záležitostí. Nikdo neví, kdo tam přesně žije a v jakých podmínkách. Nikdo také neví, kdo vlastně z nich je náčelník, kdo má tu odpovědnost. Všichni a nikdo jsou Klinika. Neměl bych s nimi problém, kdyby to bylo legální a splňovali podmínky jako ostatní. Jako pravicového politika mě na tom štve to, že všichni musíme dodržovat milion zákonů, které po nás stát požaduje. A oni provádějí takzvané dobro bez regulí a pravidel a tři roky jim to prochází. Pak jsou problémy, že se tam shlukují bezdomovci, lidé drogově závislí. Oni říkají, že jim pomáhají. Problém je, že nevíme, kdo tam reálně je a kdo ne.

Když mluvíte o bezdomovcích a narkomanech, teď řeknu argument ve prospěch Kliniky. Ten dům byl několik let opuštěný a údajně se v něm scházeli bezdomovci a narkomani. Pak ho obsadili klinikáři. Není současný, byť problematický stav vlastně lepší, než byl předtím? A nehrozí, že až bude Klinika vyklizena, bude dům zase opuštěný a bude opět místem, kde se budou shromažďovat narkomani a bezdomovci?

Rozumím. Principiálně opuštěných budov, o které se majitelé nestarají, je bohužel celá řada. Jedním z největších problematiků ve starání se o vlastní majetek je stát. Ať jsou to různá nádraží, stavby, továrny. To je všechno pravda. Ale řekli jsme si, že v Česku chceme demokracii, právní stát. Tak musíme donutit stát, aby se o své budovy staral. Buď je prodal, nebo dal do pořádku. V tomto případě vlastnil budovu Úřad pro zastupování státu. Což je úřad pod ministerstvem financí, který má pod sebou takovéto pozemky a zbytkové budovy. Má za úkol je prodat. Nejdříve je nabídne složkám státu, potom veřejnosti. U téhle budovy po čase o ni projevila zájem Správa dopravní a železniční cesty. Původně – před dvěma lety – o ni měla zájem GIBS. Když se ale objevila ta výpůjčka, vycouvala z toho. Tušila, že když si budovu vezme, bude pak mít roky problémy s těmito návštěvníky. Jak vidíme teď, jak velký problém je legálně je vystěhovat. SŽDC projevila o budovu zájem s tím, že v něm vybuduje kanceláře se zázemím pro zaměstnance. Mají tento plán, chtějí budovu zajistit a zrekonstruovat. Ale tohle, co se děje, je braní zákona a moci do vlastních rukou. Takhle to přece nejde. Musí to být stejné pro všechny. Je to, jako bychom viděli rok a půl opuštěné auto na ulici, majitel asi nemá na opravu. Tak si ho vezmeme, opravíme a vozíme s ním důchodce na nákupy. Samozřejmě že by to bylo dobročinné. Ale pořád je to auto někoho jiného, kdo ho koupil a má za něj odpovědnost. Tady je ten základní kámen úrazu. Podle mě tam ale hrozí i nebezpečí nemocí, třeba žloutenky. Je tam třicet, čtyřicet, padesát lidí bez hygienického zázemí. Spí ve spacácích v jednom pokoji. Neřekl bych, kdyby v Praze nefungovala sociální služba. Ale máme tu u Hlavního nádraží Naději, na Jarově další probační centrum pro bezdomovce. Jejich argumentům sice rozumím, jsou ale pro mě hodně demagogické. Je to o tom, že si pak každý svou pravdu vezme do rukou a podle ní bude konat.

Jde tady asi také o jiný pohled na svět?

Nic osobního proti nim nemám. Nejsem nějak citově a emočně proti nim zaujatý. Nejkomplikovanější je, že oni mají nějaký názor a neakceptují jiný. Buď s nimi souhlasíte, nebo jste nepřítel. Dokonce jim hlavní město Praha před dvěma lety nabízelo jiný objekt – bývalou opuštěnou školku na Praze 4. Odmítli to s tím, že je tam azbest. Takže oni si ještě vybírají. Budou jenom tady a nikam jinam nepůjdou.

Pokud policie přikročí k vyklizování Kliniky, bude u toho asi hodně křiku....

To bude. Už proběhly tři pokusy o vyklizení. Vylili kýbly betonem. Ke kýblům se přivázali želízky, aby je nemohli policajti odvést. Bylo to rodeo, uzavřená půlka té oblasti. Nebude to tam jednoduché. Ještě chci říci, že tato moje aktivita není proto, že by nastal nějaký výjimečný stav. Tři roky se o to starám. Komunikoval jsem s Úřadem pro zastupování státu, teď zase se SŽDC a s majiteli zbylých pozemků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vládní strany chtějí privatizovat v krajích.“ Konečná po eurovolbách opět šikuje voliče

18:55 „Vládní strany chtějí privatizovat v krajích.“ Konečná po eurovolbách opět šikuje voliče

„V rámci celé EU oslabila fanatická linka, která byla schopna obětovat všechno – naši životní úroveň…