Závažná slova polského novináře: Naše vláda má hájit zájmy Polska a jeho občanů, ne uspokojovat lídry EU! A autonehoda prezidenta? Je brzy mluvit o atentátu, ale...

11.03.2016 18:59

ROZHOVOR V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvádí přední polský novinář, dlouholetý významný ochránce lidských práv Maciej Lisowsky, čím se současná nová polská vláda tak znelíbila Bruselu. Jmenuje mimo jiné odmítání kvót, popírání multikulturalismu a příklon k rodině jako základu státu. Lisowsky také nevylučuje žádný scénář nehody limuzíny polského prezidenta.

Závažná slova polského novináře: Naše vláda má hájit zájmy Polska a jeho občanů, ne uspokojovat lídry EU! A autonehoda prezidenta? Je brzy mluvit o atentátu, ale...
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Nové vedení vaší země je tak trochu trnem v oku EU, dostali jste se spolu s Maďarskem a Polskem na pozici určitého „rebela“. Jak to vnímáte?

Úlohou polské vlády je především hájit zájmy Polska a jeho občanů, a nikoliv jednat s cílem uspokojení lídrů Evropské unie. A právě takovou politiku podporují v současnosti polské orgány. Nechme stranou iluze, přece vláda hegemonů EU, jako jsou Francie nebo Německo, také na první místo staví zájmy svých zemí, jenomže to dokážou lépe zabalit do typické řeči o společném evropském projektu atd. Doufám, že se polská zahraniční politika bude také rozvíjet na základě aktivního rozvoje Visegrádské skupiny.

Posilování evropských křesťanských hodnot – to je základ dnešního „nového“ Polska. Není to proti směru západní Evropy k multikulturalismu a k rozmělnění stovky let budovaných hodnot?

Je zvláštní věcí takovým způsobem označovat Polsko, vzhledem k tomu, že to přece křesťanské kořeny jsou staletou tradicí Evropy, a Polsko přijalo křest právě od našich českých bratrů. Takový postoj zaujímali také zakladatelé Evropské unie, lidé často hlasitě hovořící o své víře a oddanosti k tradičním hodnotám. Paradoxně se však Unie vydala divným směrem, a proto dnes otázka víry a tradice je v Unii považována za něco nepohodlného a ostýchavého. Naopak, otázka multikulturalismu opravdu nyní zahřívá smysly účastníků veřejné debaty. Osobně si myslím, že to právě politika nadměrného liberalismu v oblasti multikulturalismu nás přivedla k dnešní problematické situaci související s uprchlíky nebo s vnitřními problémy, kterým čelí i Francie.

Můžete nám prosím říci něco bližšího k nedávné nehodě prezidentské kolony, a speciálně limuzíny polské hlavy státu?

K dopravní nehodě došlo v okolí obce Brzegi, na dálnici A4. V důsledku prasknutí pneumatik prezidentské auto ztratilo stabilitu na cestě a sjelo na krajnici silnice. Vozidla VIP jsou pod zvláštním dohledem a tento typ události by se vůbec neměl stát, tím spíše, že auto a pneumatiky byly vyrobeny na zakázku prezidentské kanceláře. Je příliš brzy na to, aby se dalo hovořit o atentátu, ale ještě jednou chci zdůraznit, že za normálních okolností by se tento druh situace neměl vůbec vyskytnout. Rozhodně jak já osobně, tak i mé prostředí, pozitivně hodnotíme pana prezidenta Andrzeje Dudu a jeho aktivity. Obzvláště pozitivně se díváme na obezřetné kroky pana prezidenta v oblasti zahraniční a sociální politiky. Prezident Duda podporuje také hlubokou obnovu polského práva a spravedlnosti, což se setkává s mým velkým uznáním i mých spolupracovníků stejně jako milionů Poláků.

V souvislosti s tímto incidentem se diskutuje o tom, že mohlo jít i o předem připravenou akci – co byste k tomu řekl?

Je samozřejmě těžké říct, co by mohlo být příčinou této autonehody. Nicméně je jisté, že dnes nemůžeme vyloučit absolutně žádný scénář. Tato věc vyžaduje důkladné zkoumání nejlepšími odborníky v oblasti bezpečnosti, dopravy, infrastruktury atd. Závěry těchto vysvětlení by měly být předloženy veřejnosti transparentním způsobem bez ohledu na to, co se objeví jako skutečná příčina nehody.

V České republice jsme v médiích, především těch veřejnoprávních, zaznamenali protesty proti nové vládě v Polsku, proti zásahům do sdělovacích prostředků či proti rychlé výměně vedení zpravodajských služeb. Ale to jistě není alfa a omega celého Polska, potažmo v jiných městech je jistě situace jiná. Jaká je podle vás současná vnitropolitická situace v Polsku?

Politická situace v Polsku je jistě složitá. To však není tak, jak ukazuje část médií, že vláda přichází do styku pouze s protesty a neexistuje žádná veřejná podpora. Ačkoli ve skutečnosti opozice vůči vládě je silná – nakonec její počet činí téměř polovinu ve složení parlamentu – a podařilo se jí vytvořit atmosféru pro občanské protesty, je však třeba poukázat na fakt, že právě vládnoucí strana má trvale vysokou důvěru, jak dokazují sondáže veřejného mínění, ve výsledku čehož se vytváří vzdálenost mezi ní a zbývajícími skupinami, podobně jako v Maďarsku. Uznání mnoha milionů Poláků si vláda strany Právo a spravedlnost získává seriózním přístupem ke svým volebním slibům a jejich rychlou implementací, zaměřením na posílení skutečné rodinné a sociální politiky, reformy soudnictví. Je třeba také doplnit, že tisková a elektronická média spojená s konzervativním táborem v Polsku se vyznačují vysokou popularitou, což také dokazuje silnou podporu pro vládní tábor.

Maciej Lisowski – zakladatel a ředitel polské nadace Lex Nostra pro ochranu lidských práv. Novinář. V devadesátých letech majitel počítačové společnosti, zástupce šéfredaktora časopisu Psychologie v divadle života, místopředseda asociace Liga spotřebitelů energie, zakládající člen družstva „Světlík-reaktivace“. Autor mnoha knih a publikací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

4:43 A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

Proč jsou lidé v Gruzii či na Ukrajině šťastnější než tady? Bloger a spisovatel Ladislav Větvička si…