Zbili mě, pak nahlášená bomba, další den bílý prášek. Nepřítel Kremlu novinář Pasko pro PL o útocích v Rusku, Trumpovi, Putinovi, Zemanovi a také miliardách od Bakaly

30.12.2016 13:10 | Zprávy

ROZHOVOR Když se začnou zvedat ceny ropy, Putin si myslí, že drží Boha za bradu a může si dělat úplně všechno. I tak hodnotí ruský novinář Grigorij Pasko, který kvůli své práci seděl za mřížemi, dění ve své zemi a uplynulý rok ve světě. Také líčí, co si v Rusku všechno prožívá se svou organizací na podporu investigativních novinářů.

Zbili mě, pak nahlášená bomba, další den bílý prášek. Nepřítel Kremlu novinář Pasko pro PL o útocích v Rusku, Trumpovi, Putinovi, Zemanovi a také miliardách od Bakaly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruský novinář Grigorij Pasko

Donald Trump vyhrál prezidentské volby v USA. Co vy na to?

Je třeba si položit otázku, v čem jsou zajímavé volby v USA? Nikdy není dopředu jasné, kdo zvítězí. To znamená, že demokratický systém tamních voleb je smysluplný. Také je vidět, že i tak složitý systém voleb funguje. U nás ještě prezidentská kampaň nezačala a už všichni víme, že v roce 2018 jako vždycky zvítězí Vladimir Putin. U nás je takový vtip. Ptají se Medveděva, co je zač? On na to, já jsem prezident. Oni na něj, aha, ty pracuješ u samotného Putina jako prezident, tak to jsi asi hodně důležitý člověk.

Trumpovým ministrem zahraničí se s největší pravděpodobností stane Rex Tillerson, šéf ropné společnosti ExxonMobil. Tento člověk má spousta kšeftů v Rusku. Nemyslíte si, že se v tomto kontextu začne zahraniční politika USA přibližovat Rusku?

Myslím si, že se z nich nikdy přátelé nestanou. Trump je klasické dítě Ameriky. Stal se Trumpem a milonářem díky tomu, že vyrostl v demokratickém a kapitalistickém sytému USA. Vybírá si lidi, kteří mu jsou blízcí, které zná, a u nichž jsou dobré vztahy s Ruskem. To ale nic nenaznačuje o jeho globální a velké politice USA ohledně Ruska. Pravda, u něho by mohly být určité zájmy, ale to neznamená, že by to mohlo znamenat vstřícnější politiku k Rusku. Dobré vztahy mohou být mezi dvěma lidmi, dvěma společnostmi, ale ne u dvou silných států.

Jak jsem pochopil o životě v USA, tak když řekneš svůj názor, je to jen tvůj názor. Nicméně to neznamená, že bude toto mínění potvrzeno kongresem. A tak dále. Jde o systém neustálé kontroly. Všichni se navzájem kontrolují. Je tam nezávislý kongres, soud a tak. A proto si nemyslím, že se Putin bude líbat s Trumpem. Prostě si to nedokážu představit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

20:00 Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

„Napřed krade v prodejně rohlíky, potom se štěstím rozplývá, že může být v blízkosti, a dokonce si m…