Zdeněk Zbořil: Bojím se předvolebního podrazu Sobotky a spol. A toto? Zrada...

07.08.2017 7:12

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Starostové ať přemýšlejí o tom, že silná slova nestačí, a lidovcům by trocha sebereflexe neškodila. A Kalouskův „kuchhandl“? Nad politickou scénou v kampani se zamýšlí v dnešním Rozjezdu politolog Zdeněk Zbořil, který předpokládá předvolební útoky. V reakci na slova exprezidenta Václava Klause pro idnes.cz také upozorňuje na krok naší vlády, který je prý chápán v Maďarsku a Polsku téměř jako zrada. Přidává svůj náhled na debatu o respektování nejen Prague Pride, rozebírá aktuální avízo společnosti Seznam.cz a směrem k premiérovi uvedl: „Také by se mohl zamyslet, zda jím a jeho kolegou Chovancem, také zdatným právníkem, vytvořený úřad pro boj s vnitřním nepřítelem (CTHH) není porušením toho, kvůli čemu se kdysi podpisovala veleslavná Charta 77.“

Zdeněk Zbořil: Bojím se předvolebního podrazu Sobotky a spol. A toto? Zrada...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Lidovci se rozešli se Starosty a ti hned zlákali miliardáře Dědka, ministr Zaorálek objíždí letní festivaly a snaží se získat hlasy pro ČSSD, TOP 09 se spojila s Bursíkovým LESem. V průzkumech však dále vede Babiš. A jak nahlíží na dění už v době volební kampaně doktor Zdeněk Zbořil? „Pokusy lidovců a Starostů považuji, tak jako mnozí jejich potenciální voliči, za opožděný pokus získat ztracenou půdu pod nohama. Ale jak toho dosáhnout v čele s těmi, kteří jsou příčinou těchto ztrát? Ukázalo se, že jen velké sebevědomí a silná slova nestačí. To, že je pan Gazdík dočasně odložen ještě neznamená, že zmizí z kandidátky STAN nebo dokonce, že se po případně úspěšných volbách, tj. překročení uzavírací klauzule 5 procent, do čela strany s odcizeným jménem nevrátí,“ komentuje situaci STAN.

Ani lidovci podle politologa nemají čistý štít. „Také KDU-ČSL by měla mít více sebereflexe a uvažovat o tom, zda některé postoje pánů Bělobrádka a Jurečky jejich voličům nevadí a zda cestování pana Hermana do Bavorska, jeho akce s vynucovaným vyznamenáním pro strýce, a řada dalších neslavných aktivit, mohla být vyřešena jinak než tím, že si současného MK ČR zvolili za místopředsedu. Tím na sebe za činy těchto osob v čele strany (a nezapomeňme i na velkou/malou demonstraci na Staroměstském nám. v den státního svátku 28. října 2016) vzala odpovědnost celá KDU-ČSL a musí se s tím nějak do voleb vypořádat,“ říká Zbořil.

Anketa

Myslíte, že dnešní děti v dospělosti prožijí lepší život, než dnes prožíváme my?

5%
95%
hlasovalo: 11978 lidí

Svůj názor sdělil i ke „Kalouskovi a spol.“. „Spojení TOP 09 s LESem je trochu jiného druhu politického kuchhandlu (kuchyňského handlu). Jednak to asi TOP 09 neuškodí, protože tím žádná volební koalice nevzniká (a nejde o 10 %), jednak ten trik s umístěním paní Olgy  Sommerové na neviditelném místě kandidátky v Praze nikoho příliš nezajímá. Snad jedině, kdyby se podařilo v Praze uskutečnit tzv. ‚Bendův plán‘, tj nahnat voliče LESu z okolí do jedné volební místnosti a kroužkovat až do vykroužkování ostatních, by se něco podobného jako na kandidátce  pražské ODS mohlo podařit,“ navrhuje Zbořil. „Protože Andrej Babiš bude, zdá se, kandidovat ve Středočeském kraji, záleží na úspěchu paní primátorky Krnáčové, zda bude TOP 09 v Praze úspěšná. Pro paní Krnáčovou to pak může být potvrzení jejího úspěchu v minulých volbách v Praze,“ dodal.

A má šanci někdo Babiše dohnat či předehnat? „Sympatie nesympatie, ačkoli předpokládám obvyklý předvolební útok (možná opět z MV ČR) do volební kampaně, tyto dvě, respektive čtyři, politické strany předpokládaný úspěch ANO 2011 nemohou ohrozit,“ uvedl Zbořil.

„Pomlouvači neznají dobře ani pana Babiše, ani jeho rodinu“

Andrej Babiš čelí kritice, že se kvůli kampani i oženil, aby chytil lidi za srdce. Opět se objevila i kritika, že je farma Čapí hnízdo postavená ze sporných dotací. Dále někteří komentátoři psali i o tom, že svatba byla nevkusná, jakoby z Ruska, a zpíval na ní Michal David. Platí i v tomto případě, že „kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde“, nebo to přeci jen od Babiše byl jen kalkul spojený s podrážděním oponentů výběrem místa svatby? „To jsou všechno hlouposti, včetně toho, že ‚sporných‘ bylo 50 mil. dotací, ačkoli rozsudek v tomto případě, který vynesla Poslanecká sněmovna PČR nikdo nepotvrdil, a ‚nesporných‘ bylo 200 mil, které to snad celé Andreje Babiše stálo,“ reaguje Zbořil. „Nevím, kolikrát komentátoři, kteří o svatbě mluví jako o ruském nevkusu, v Rusku skutečně byli a kolik svateb tam viděli. Ale já bych za vrchol nevkusu, případně vkusu ruského podsvětí považoval přijet na Čapí hnízdo v den něčí svatby, a nemusela by to být ani svatba Andreje Babiše s jeho paní, s procovským BMW nebo Land Roverem a troubit. Kromě toho to vypadá, že pomlouvači neznají dobře ani pana Babiše, ani jeho rodinu. Mohli by vědět, jací jsou to frankofilové, jak je jejich restaurace v Cassis v Provence (nebo tam někde na jihu) slavná a třeba si někdy i zjistit, jak se v restauraci na Čapím hnízdě vaří. Možná by byli překvapeni, že je tomu jinak, než u Bucků v Libni,“ dodal.

Exprezident Václav Klaus poskytl exkluzivní rozhovor MF Dnes. V něm mimo jiné uvedl, že vláda Bohuslava Sobotky je hrůza. „Nešťastný služební zákon a všechno, co z něj plyne, obrovský nárůst počtu úředníků všeho druhu. To je děs, který ovlivňuje lidské životy v soukromém i pracovním smyslu,“ řekl Klaus. Vykročili jsme prý také neuvěřitelně razantně směrem k multikulturálnu, feminismu, genderismu a všem těm nesmyslům současné doby, současné Evropy a současného Západu. „Zmínit musím i zahraničněpolitickou sféru. Tato vláda výzvu, kterou je pro Evropu masová migrace, prostě nezvládla. Neodvážila se být tím, čím jsou Polsko a Maďarsko. Občas se sice odváží něco proti junckerovského nebo proti merkelovského říci, ale fakticky není natolik pevná, jako jsou jiné země Visegrádské čtyřky,“ dodal. Co vy na to? „Režisér Jiří Svoboda na tuto otázku a přísnou Klausovu kritiku reagoval, dokonce myslím i v PL, v tom smyslu, že pamatuje i horší vlády. Zejména pak ty, v jejichž čele a mezi jejími ministry a úřadujícími úředníky byli lidé z ODS. Na to, zdá se, zapomněl nejen Václav Klaus, ale i ti, kteří se dnes v průzkumech předvolební popularity k ODS hlásí. Svůj hlas i dnes dávají těm zapomenutým a trestně stíhaným, včetně těch, kteří jsou na útěku. A také těch, kteří byli panem ex-prezidentem, krátce před koncem jeho funkčního období, amnestováni,“ říká Zbořil a dodává: „V té poslední věci se vlastně ale také mýlí. Některé činy Sobotkovy vlády jen neoslabily Visegrádskou čtyřku v jejím kritickém období. Protestní dopis českých vysokých právních autorit do Polska (kritizující tamější ústavní reformy) byl natolik politickým činem, ve skutečnosti spojeným s podobnými akty Sobotkovy vlády, že je nejen v Polsku, ale i v Maďarsku chápán téměř jako zrada. A to, že se o tom u nás nepíše a nemluví, ještě neznamená, že tomu tak není,“ dodal.

„Vždy jsem je respektoval, když oni respektovali mne“

Homosexuálové, lesby a další menšiny pořádají opět festival Prague Pride. Tentokrát však mají na majoritní společnost, požadavek, abychom je nejen „tolerovali“, ale projevili jim „respekt“. Veřejností ovšem stále rezonuje věta Jiřího Čunka, že Prague Pride je „pochod smrti naší civilizace“ a že bychom takové akce neměli podporovat. „Pan Čunek neříká nic jiného, než co si myslí velká část české populace, která se považuje za ohrožovanou chováním a kulturou pozdního Říma. Potkal jsem v životě mnoho příslušníků obou zde vzpomínaných rozčilených táborů a pamatuji dokonce ještě dobu, kdy homosexuální styk byl stíhán trestním zákonem (do roku 1961). Vždy jsem je respektoval, když oni respektovali mne. Většinou to bylo proto, co uměli a dokázali a nikoli proto, co jim příroda ubrala nebo dala navíc,“ komentuje Zbořil.

S touto věcí souvisí i rozhodnutí českého Ústavního soudu, které přiřklo dvojnásobné rodičovství dvěma homosexuálům, kteří využili moderní formu náhradního rodičovství: Oba odevzdali své sperma k oplodnění embrya, které odnosila náhradní matka. Zatímco v USA, kde to celé fyzicky proběhlo, jsou automaticky registrováni jako rodiče; v České republice o tom, že oba budou zapsáni jako „otec a matka“, musel rozhodnout Ústavní soud, prý pouze pro tento konkrétní případ. Kritici to považují za nakročení k tomu, že taková věc bude legalizovaná i u nás. Je to žádoucí?

„Bohužel, na tuto otázku neumím odpovědět. Žiji v jiném sociálním prostředí a byl jsem vychováván spíše konzervativně. Obdivuji soudce obojího pohlaví, kteří jsou členy Ústavního soudu, že se tak šalamounsky a ‚pro jednou‘ rozhodli, ale pochopit je neumím,“ říká politolog.

… „jako produkt nějakého proruského nebo dokonce prosovětského webu“

Dezinformační weby přijdou o provize z reklam internetové společnosti Seznam.cz. Firma totiž nově znemožní zobrazování reklam ze svého programu Sklik na serverech, na kterých se objevují lživé či zkreslené informace. Serveru Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Seznam.cz Táňa Lálová. Podrobnosti chce firma zveřejnit v příštím týdnu. Postup Seznam.cz ocenil premiér Bohuslav Sobotka. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to ale označil za cenzuru. Možná by bylo dobré říci, kolik uživatelů má program, o kterém Seznam hovoří, ovšem i Dalibor Balšínek z Echo24.cz na Facebooku napsal: „Co je to vlastně dezinformační web? Ten, který podporuje ruskou Putinovu politiku, boří základy Evropské unie, nebo také ty, které píšou o UFO, léčbě rakoviny pomocí odvaru z mateřídušky nebo které dávají 10 zaručených rad, jak přivést partnerku k orgasmu? A když ten seznam dezinformačních webů vznikne, kdo ho vytvoří a na základě jakých kritérií?“ Pak také na sociální síti připomenul případ tzv. proruských serverů: „Dosud nikdo, kromě jakéhosi vágního seznamu, nepředložil seriózní analýzu kolik jich tedy je, jaké je kritérium, aby nějaký server byl definovaný jako proruský a hlavně, jaký mají vliv nebo zásah, tzn. jakou mají čtenářskou obec (alespoň nějaká data o PV nebo RU).“

Zbořil připomíná, že podle Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod „je cenzura nepřípustná“. „To by mohl vědět i tak rychle vystudovaný právník jako je pan Sobotka. Také by se mohl zamyslet, zda jím a jeho kolegou Chovancem (také zdatným právníkem) vytvořený úřad pro boj s vnitřním nepřítelem (CTHH) není porušením toho kvůli čemu se kdysi podpisovala veleslavná Charta 77,“ reaguje Zbořil.

Politolog dále k filtrování reklamy říká: „Četl jsem dosud jen na různých webech kolující prohlášení paní Lalové ze Seznamu.cz a připadá mi jako produkt nějakého proruského nebo dokonce prosovětského webu.“ Gangu neviditelných ochránců našich práv a svobod by přál, vrátit se do středoškolských učebnic, „anebo abychom je neuráželi, k britské legislativě, která charakterizuje zprávu jako prosté sdělení kdo, co, kdy a jak. Jakmile někdo přidal jednu větu navíc, stala se zpráva komentářem. František Gel, který se v tomto oboru vyznal, např. tvrdil, že když nemůže udělat zprávu, napíše komentář,“ říká Zbořil. A ještě se ptá: „Dovoluji si těm vševědoucím autoritám položit otázku, kdo vynese definitivní soud o tom, kdo je kdo a co je co? V rakouské monarchii to bylo jednoduché. Byl to třeba konkrétní hrabě Sedlnický, za komunistů Hlavní správa tiskového dozoru, potom FÚTI (nazývaný Útisk) a dnes to, bohužel, zatím vypadá jen na nějakou s.r.o.“ V závěru svého komentáře k této otázce poznamenal: „Byla by to tak trochu legrace, kdyby nebyly za necelé tři měsíce volby a kdybychom se nemuseli obávat, ze strany pana Sobotky a jeho nejbližších, nějakého dalšího podrazu.“

Výkupy bytů od seniorů? Možná by to stálo za debatu

Matěj Stropnický měl nabídnout Starostům spolupráci, ale neuspěl. Píše o tom euro.cz. Podle informací týdeníku chtěl Stropnický v možné koalici Starostů a Zelených získat pro svou stranu pět míst krajských lídrů. Jan Farský zhodnotil, že na novou koalici je pozdě, ale do budoucna ji nevyloučil, i když si myslí, že některé názory Zelených jsou „hodně zvláštní.“ Zároveň ale říká, že mají i něco společného. „Reakce Starostů je přirozená. Zdá se, že i po „odcházení“ pana Gazdíka zde ještě existují lidé, kteří umějí rozumně uvažovat. Pan Farský to vysvětluje slušně a s ohledem na „jinou zelenou budoucnost“, ale chová se obezřetně. Vždyť nejde jen o to, jak se „Zelení“ chovají, ale i o to,  kolik jich vlastně je, organizovaných a neorganizovaných,  a jak lze spoléhat na jejich loajalitu. Jednoduše na to, zda umějí nebo neumějí držet slovo,“ komentuje Zbořil.

Byty pro sociální bydlení chtějí Zelení získat způsobem, který už dnes funguje ve Spojených státech, a to výkupem od seniorů. Vlastník by dostával rentu ve výši asi dvojnásobku stávajícího důchodu a obec by po jeho smrti nemovitost získala jako protihodnotu. „V České republice více než 60 procent lidí vlastní nějakou nemovitost. Rodiny ale často nejsou v tak těsné vazbě, aby senior měl potřebu ji někomu odkázat. A navíc jsou tu velmi nízké důchody bez perspektivy výrazného navýšení,“ popisuje Stropnický stav, na který návrh reaguje, pro Český rozhlas. Mohl by tento nápad pomoci starším lidem, nebo bychom na něj raději měli zapomenout? „Zda pomůže, nebo nepomůže, nevím. To je, při mém vzdělání, otázka zapeklitá. Ale nápad samotný se mi líbí, i když jsem už dávno všechno někomu odkázal. V každém případě by stálo za to se o této věci bavit a zkoumat, zda by se to, při naší české ohleduplnosti, nezvrhlo v nějaký nový ‚tunel‘ na penzisty nebo na obce. Obojí je totiž, při morální úrovni osob s právnickým vzděláním v ČR, možné. Samozřejmě, při neustálých bezkoncepčních změnách důchodového systému je nad tím vším mnoho otazníků, ale alespoň za diskusi by to, podle mého názoru, stálo,“ reaguje Zbořil.

Veřejnost sleduje aktivity Matěje Stropnického, případně také některé názory manželky pana ministra Stropnického Veroniky Žilkové (ZDE), či Agátu Hanychovou. Mohou mít dopad na to, jak lidé vnímají ministra obrany Martina Stropnického? „Málo platné, někteří lidé do politiky nepatří. Není to jen proto, že neznají dějiny politické filosofie od Platona a Aristotela až třeba po politické uvažování amerických prezidentů, nemají  základ právního vzděláni na úrovni středoškolské, neznají ani jiné základy studií o společnosti, neumějí se orientovat v sociálním prostředí, ve kterém žijí a nemají ani intuici vycházející z nějaké sociální inteligence,“ říká Zbořil. „To samé lze říci o členech jejich rodin, protože z této úrovně usuzujeme na kulturní a sociální vzorce, ve kterých byli vychováváni. Uvažování paní Veroniky o přírodních pudech je zajímavé jen pro nás jako pro laické studenty sexuologie. Snad bychom se tím nemuseli zabývat, kdyby herečky, a nejde jen o paní Žilkovou, neměly takový osudový vliv na chování některých politiků u nás doma, stejně jako v zahraničí,“ dodal. K osobnosti ministra Zbořil sděluje: „Pokud jde o ministra obrany pana Stropnického, ten má za sebou své úspěchy (třeba jen na divadle, ve filmu a v diplomacii), stejně jako osobní prohry, takže nad ním mene, mene, tekel, ufarsin mnozí vynesou bez ohledu na jeho rodinné příslušníky.“
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti Jourové

18:04 „Rusko ovlivnilo volby v USA? Někomu hrabe!“ Advokát si vyšlápl proti Jourové

Bezskrupulózní lež vyhrává volby. Tímto vyjádřením doprovodila eurokomisařka Věra Jourová zveřejnění…