Zeman, Ovčáček, Mynář a Nejedlý vytvořili z Hradu politickou a kulturní „eldéenku“, tedy instituci morální zchátralosti. To říká teoretik chaosu Vodrážka

11.01.2019 20:30 | Zprávy

ROZHOVOR O pohřbu státotvornosti, hradní "eldéence" a kolapsu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), ale hlavně o chaosu kolem nás. O tom všem a mnoha dalších tématech je rozhovor s odborářem ÚSTR, teoretikem chaosu a bývalým disidentem Miroslavem Vodrážkou, který Parlamentní listy právě přinášejí.

Zeman, Ovčáček, Mynář a Nejedlý vytvořili z Hradu politickou a kulturní „eldéenku“, tedy instituci morální zchátralosti. To říká teoretik chaosu Vodrážka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Vodrážka chce chránit zájmy zaměstnanců a vyzval nové vedení k jednání s odbory

Tuzemská vláda se nachází v patové situaci. Premiér podezřelý z dotačního podvodu říká, že nikdy neodejde, a opozice není natolik silná a jednotná, aby vyslovila jeho vládě nedůvěru a složila vládu vlastní, takže vlastně jen štěká. Objevují se touhy po lidovém proevropském puči. Jak tu situaci vidíte a jak by se měla řešit...

V roce 1993 jsem začal psát filosofickou esej Chaokrace v reakci na rychlost změn postmoderního světa. Když jsem sledoval, jak finanční skupiny nakoupily národní dluhopisy a v rámci několikaminutových globálních finančních operací vydělaly spoustu peněz, zatímco národní měny byly devalvovány a politický systém byl bezradný, uvědomil jsem si, že tradiční pomalá demokracie bude muset být transformována na systém, který bude počítat s nestabilitou, protože globalizační chaos se stane každodenním politickým chlebem nejen politiků, ale i občanů.



Dnes už žádný moderní stát nemá například kontrolu nad vlastní národní ekonomikou. Nejde jen o globální klimatické změny, ovlivňování amerických i britských voleb masivním šířením dezinformací na sociálních sítích nebo globální migraci, ale i o moc chaotických efektů, kdy zamávání motýlích křídel v Amazonii podnítí cyklón v západní Indii.

V tomto kontextu je Babišova vláda jen jeden dlouhý řetězec kaskádovitých skandálů, které vedou k chaotickému vládnutí. Současný předseda vlády je zvyklý surfovat na vlnách chaosu, zatímco demokratické instituce zatím tápou na suchu. Jenže v jedinou chvíli ho může položit jedno zamávání motýlích křídel Evropské komise nebo českých soudů. Takže řešení současné situace nespočívá v žádných extrémech, které chaokraty jenom posilují, ale naopak v jemném politickém mávání motýlích křídel.

Jaké strany zůstaly v tom chaosu podle vás státotvorné?

V knize Jak umírá demokracie, která je reakcí na autoritářství Trumpovy administrativy, říkají její autoři Steven Levitsky a Daniel Ziblatte, že státotvorné politické strany jsou dnes ty, které si dokáží udržet odstup od bohatých sponzorů, zvládnou marginalizovat ve své straně extremisty deroucí se k moci a umí se vymanit ze sevření vlivu médií. Podle těchto kritérií je Andrej Babiš a jeho strana ANO pohřebním ústavem české politické státotvornosti a demokracie. Bohužel, každá politická strana má své vlastní pohřebáky státotvornosti, v ČSSD je to Jaroslav Foldyna a v ODS Václav Klaus mladší.

Na Hradě stárne prezident Miloš Zeman. Potvrzují se podle vás obavy, že se v posledním funkčním období utrhne ze řetězu a staneme se díky jeho politice další ruskou gubernií či čínskou provincií, které vládly před poslední všelidovou volbou?

Nejvlivnější mocností, která dnes ovlivňuje chování pana prezidenta, není ani Rusko ani Čína, ale říše entropie. Díky ní je postupně nucen omezovat nejen zahraniční cesty, ale i běžné politické aktivity, včetně verbálních projevů. Při vánočním projevu nebyl schopen ani pořádně artikulovat. Ačkoliv mluvil o národních zájmech, postavil se proti nejzákladnějšímu národnímu prvku, jímž je jazyk. Použil totiž cizí jazyk - jazyk trollů, kteří upatlali dohromady slova jako „dobroserové“, „sluníčkáři“, „pravdoláskaři“ „havloidi“ a tak dále. Hovořit v kontextu vánočního duchovního svátku na adresu církví jako o „lepšolidech“ není jen skandální, ale je znamením, že se prezidentu republiky za přispění svých spolupracovníků jako je Ovčáček, Mynář a Nejedlý, podařilo vytvořit z Hradu politickou a kulturní „eldéenku“. Instituci morální zchátralosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …