Zeman byl vždycky těžký egocentrik, baží po moci. Ten sám z Hradu neodejde. Prezidentův poločas rozebírá rocker Michal Prokop, který jej zná už od devadesátých let

28.08.2015 17:47

POLOČAS MILOŠE ZEMANA „Miloš Zeman to s lidmi umí. Je to bezpochyby muž s velkým politickým talentem, který ví, koho a kdy má oslovit, ale já jej nevolil,“ tvrdí rocker, moderátor, překladatel a také bývalý politik Michal Prokop. Na Zemanovi mu totiž vadí jeho mimořádná ambicióznost, těžký egocentrismus a také populismus. Prokop se však v rozhovoru ParlamentníchListů.cz vyjádřil i k tématu uprchlické krize.

Zeman byl vždycky těžký egocentrik, baží po moci. Ten sám z Hradu neodejde. Prezidentův poločas rozebírá rocker Michal Prokop, který jej zná už od devadesátých let
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk

Jak na vás působí neustálý příliv imigrantů do Evropy?

Nevím, jaké konkrétní věci se kolem imigrantů v posledních dnech odehrávaly, neboť jsem byl doteď na cestách. Ale po svých potulkách Evropou jsem jejich zástupy osobně zahlédl. Nebyl jsem ovšem s nimi v nějakém bližším kontaktu.

Jak na vás osobně působí jejich příliv? Ona k tomu nedávno vznikla výzva akademiků proti xenofobii českých občanů. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ale na to řekl, že vědci se sice zaštiťují výzvou k toleranci, ovšem sami se projevují netolerantně, neboť českou společnost jakýmsi způsobem poučují...

O té výzvě nic nevím. Pokud jde o samotnou migraci, je zřejmé, že je tady něco, s čím si nikdo neví rady. My všichni na jednu stranu chápeme, že jde o lidi v nouzi, a proto je to věc, která se nedá nějakým způsobem pominout a mávnout nad ní, ale na stranu druhou má Evropa určité limity a ví, co si může a nemůže dovolit. Protože však valná většina těch lidí pochází z muslimských zemí, samozřejmě tady existuje hrozba od možných teroristů, i když určitě není tak masivní, jak se to ti hlasatelé těžkého odporu snaží české veřejnosti předkládat. Čili příliv imigrantů není jednoduchou věcí a já na něj ani jednoznačný názor nemám. Ovšem nestydím se, že ho nemám, neboť na to podle mého soudu nemá jednoznačný názor skoro nikdo. Přestože jsou ke všemu ve společnosti výkřiky až hysterické a některé dokonce až idealistické, s nějakým rozumným nápadem, jak to vyřešit, jsem se dosud nesetkal. Ani tady a ani jinde v Evropě.

Myslíte si, že se běžní občané Česka přílivu imigrantů bojí oprávněně?

Samozřejmě že ano. A různí xenofobové z toho pak těží, stejně jako mají jiní byznys z toho, že tyto běžence převážejí. Takže to má všechny tyto dimenze obav, a ani jedna přitom není jednoznačná. Musíme mít také na paměti, že těch migrací bylo v dějinách lidstva už v minulosti opravdu hodně. Třeba Spojené státy mají dodnes problémy se svými hranicemi s Mexikem, a tady u nás se přitom o tom až tak moc nehovoří, protože to je daleko. Ovšem příliv uprchlíků do Evropy je u nás, a přitom nevíme, co s tím. Samozřejmě že se lidé bojí toho, co je jiné, nečekané a na co nejsou připravení, takže si nemyslím, že by to všechno byla jenom čistá xenofobie, i když i ta se sem tam objevuje. Je to ale něco, s čím si rozhodně politici moc rady nevědí. Druhou věcí je pak to, že to média moc podpalují. Takže je to zároveň také perpetuum mobile, které se sytí samo.

Měla by být v této věci EU více aktivní?

Určitě. Namísto toho, aby se zabývala EU těmi blbostmi, jako je ohnutí okurek anebo jestli se mají zateplovat domy či stavět cyklostezky, což jsou všechno věci, které jsou podružné, tak by se měla zabývat tímto. To je totiž důležité a je to třeba řešit bezpochyby společně.

A líbí se vám Zemanův přístup k imigrantům? On totiž poměrně jasně dává najevo, že přijímání muslimských uprchlíků není zrovna dobrá věc, Islámský stát srovnává s nacismem a vybízí k ostraze hranic před imigranty...

On nejen o tom hovoří tak, jak mu zobák narostl, což zase až tak nemusí být nesympatické. Ovšem zdá se mi, že i v tom je příliš velký populista. Copak o to, to on byl vždycky, ale v poslední době mi přijde, že ty jeho výroky jsou už přes čáru.

Co byste řekl s odstupem času na různá Zemanova vyjádření, ať již jde o známá slova „kunda sem, kunda tam“, či že vláda „zkurvila“ služební zákon? Také nelze zapomenout na Zemanovo vrávorání nad korunovačními klenoty. Jak dalece mu tato extempore uškodila?

Určitě mu taková slova uškodila u lidí, kteří jej volili, protože tady objevili něco, s čím nepočítali. No a lidem, kteří jej nevolili, je to jedno, oni si jen potvrdili důvody, proč jej nevolili, a nic nového jim to nepřineslo, protože on takový je. Já osobně nečekám nějakou velkou změnu ve voličských náladách ve smyslu jeho možné kandidatury na druhé volební období, protože vrstvy lidí, ke kterým on se obrací, tak tam ty věci, které mě osobně štvou, u nich tak nezabírají. Protože on cíleně hraje na určité typy nálad ve společnosti.

A jakým způsobem by podle vás Miloš Zeman ve svém druhém volebním období vykonával prezidentskou funkci? Jel by již na klidné vlně?

To nedokážu vůbec odhadnout. Myslím si však, že pokud nebude mít zdravotní problémy, které by ho vyblokovaly, stoprocentně kandidovat bude. Jak ho znám...

Můžete prozradit, které důvody by jej k tomu vedly?

Bezesporu to jsou jeho mimořádná ambicióznost a těžký egocentrismus... On po té moci přece baží, vždycky po ní šel a nedokážu si představit, že by z takového nejvyššího postu, na který se člověk může dostat ve svém životě, jen tak odstoupil a řekl: „Děkuji, tohle už mi stačilo a teď se vrátím na Vysočinu!“ Upřímně řečeno, já jsem mu nikdy moc nevěřil ten jeho odchod do penze, kam odešel, když skončil jako premiér. I když mi to na jednu stranu imponovalo, že to takto udělal, stejně jsem mu přitom moc nevěřil, že to myslí vážně s tím přesluhováním. Na to tehdy až tak starý nebyl. Takže já jsem přesvědčený, že kandidovat bude.

Jak byste zhodnotil jeho poločas prezidentování? Je dobře, že se prezidentem stal zrovna on, a ne Karel Schwarzenberg?

Tak to si zrovna nemyslím. Já jsem mezi Zemanovy voliče nepatřil, a tím, co dělá, mě rozhodně nepřesvědčil o tom, že bych se v něm mýlil. Já si myslím, že není dobře, že se stal prezidentem. O tom není vůbec žádných pochyb. Ale stalo se a já to respektuji.

Co vám běží hlavou, když vidíte, jak ho jásající davy vítají v regionech? Čím si to vysvětlujete?

Tím, že je takový lidový. On to prostě s lidmi umí. Já mu tento um upřít nemohu, on je bezpochyby muž s velkým politickým talentem a ví, koho a kdy má oslovit. A ti, kteří jsou osloveni, mu samozřejmě tleskají. Ty ostatní on nazývá pohrdlivě kavárnou a na to jsem já osobně dost citlivý, neboť to jsme zažívali u bolševiků. Ti nám také říkali, že nás nikdo nenutí, abychom hráli (Michal Prokop od roku 1963 hrál a zpíval v rockové hudební skupině Framus Five – pozn. red.) a že můžeme jít pracovat ke strojům. To je ale přesně ono – takováto rétorika. Zeman prostě oslovuje jeden typ lidí, za něž ale pak nahlas říká, co si oni myslí. Druhou věcí je – jak jsem říkal – že on má talent a pak také hovoří tak, jak mu zobák narostl, což je sice někdy vulgární, ale zároveň i výhoda, protože lidé jsou unavení z ptydepe, kterým se dnes vyjadřují ti, kteří se v politice pohybují již dlouho, a nikdo je přitom už nechce poslouchat a nikdo tomu nerozumí. Podobným způsobem mluví i Babiš, i když zatím tím úplně nenačichl, je to však možná jen otázka času.

Komu prezident v českém stranickém systému nejspíše fandí? Když jste zmínil Babiše, je to třeba on?

To si netroufám říci. Dnes politiku sleduji jen zvenku a bezpochyby je Zeman člověk – stejně jako Klaus –, který uznává sílu a moc, a tu on u Babiše také cítí. Takže si myslím, že v tomto smyslu si asi oba pánové vyhovují, protože to je pro politika klíčová věc.

Zeman v minulosti navštívil Čínu, kam opět brzy zamíří, a Moskvu a metropole dalších postsovětských států. Počíná si podle vás dobře, když jezdí do těchto destinací?

Tak na tyto cesty mám pořád stejný názor a už jsem se k nim pro média mnohokráte vyjadřoval. Když jsou ty jeho cesty propojené ještě s jinými kontexty, tedy s tím, co on k nim osobně říká, pak s nimi samozřejmě nesouhlasím.

Domníváte se, že Zeman již odpustil těm „zrádcům“ v ČSSD, kteří jej v roce 2003 připravili o prezidentský post?

Moc ne, to je ale jenom můj názor. Ony politiky totiž neznám osobně, neboť to je již generace pozdější (Michal Prokop po volbách roku 1990 zasedl do české části Sněmovny národů za Občanské fórum, v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu ODA. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992 – pozn. red.) a já jsem znal v roce 2003 už jen Miloše Zemana. Osobně jsem s ním vycházel velmi dobře, a to i v době, kdy byl předsedou Poslanecké sněmovny. Známe se přitom již od Federálního shromáždění a jak jsem řekl – nikdy jsem s ním ani v politické rovině, ale ani v té lidské žádné problémy neměl, ovšem cítil jsem z něj, že je to muž, který prahne po moci.

Změnil se podle vás od té doby?

Myslím, že až tak moc ne. On se však neměnil ani v době, kdy v politice působil jako premiér či předseda sněmovny. Je to člověk, který drží stálou linku a je pořád stejný.

Jakou stopu svým prezidentstvím Miloš Zeman nejspíše zanechá českému národu a co bude pod jeho jménem napsáno v učebnicích dějepisu? Co si lidé ve spojitosti s jeho jménem vždy vybaví?

Tak to nevím. Nejsem politolog a takovéto prognózy dělat neumím.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Green Deal zničí Evropu jako světová válka. Je to ideologie, ne věda. EU se rozpadne, prorokuje místopředseda Svobodných

16:11 Green Deal zničí Evropu jako světová válka. Je to ideologie, ne věda. EU se rozpadne, prorokuje místopředseda Svobodných

„Green Deal je svými důsledky srovnatelný s oběma světovými válkami v minulém století,“ nebere si se…