Zeman naší zemi škodí, čím dál více, říká ekolog a exministr Moldan. EU přežije, ale měla by být více solidární

02.01.2017 18:32

ROZHOVOR Evropská unie přežije, snad se i více semkne a nastolí více solidární politiku ohledně migrační krize. Volby v Rusku jsou jen jedním z folklorních festivalů. Takto hovoří profesor Bedřich Moldan, jenž byl v rámci federace českým ministrem životního prostředí. Ostatně v roce 2014 obdržel zlatou medaili Univerzity Karlovy za celoživotní zásluhy. Pro ParlamentníListy.cz se také odmítavě vyjádřil o „zelených stranách“ v Česku. Prý prakticky žádné neexistují.

Zeman naší zemi škodí, čím dál více, říká ekolog a exministr Moldan. EU přežije, ale měla by být více solidární
Foto: top09.cz
Popisek: Bedřich Moldan

V uplynulém roce bylo asi největším evropským tématem uprchlictví. Jak by se měla v tomto kontextu Evropská unie (EU) chovat?

Migrační krize je mimořádně vážná věc, o tom není pochyb. Nelze se divit, že dosavadní řešení jsou polovičatá, trochu chaotická, jen z části účinná. Situace je bezprecedentní, je to učení se za pochodu, a pochodu moc obtížného. Rozumná politika by měla především být více solidární, a to především mezi jednotlivými státy EU.

Přežije po Brexitu a událostech v Itálii ještě vůbec Evropská unie?

Pevně doufám, že EU přežije a snad se i více semkne. Nejenže bych si to velmi přál, ale věřím, že to nastane.

Nemyslíte si, že vítězstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách dojde ke sbližování USA s Ruskem?

Myslím, že líbánky už skončily a k většímu sblížení nedojde.

Jak jste vnímal drtivé vítězství Jednotného Ruska ve volbách do Státní dumy?

Protože jsou volby v Rusku jen jedním z folklorních festivalů, ani jsem to moc nezaznamenal. Nemyslím si, že je to důležité, snad jen jako potvrzení dosavadního vývoje, který směřuje nepochybně neblahým směrem.

Do jaké míry je severní polokoule, tedy do jisté míry křesťanské země, zodpovědná k životnímu prostředí?

Zatím moc zodpovědná není, ale situace se nepochybně zlepšuje. Jestli dost rychle, to je klíčová otázka, na kterou neumím odpovědět. Jelikož jsem optimista, doufám, že přece jen nenastanou vážné katastrofy, například v důsledku rychle pokračující změny klimatu.

Jak vnímáte atomovou energii? Jako hrozbu prizmatem německé a rakouské politické elity, či jako nejekologičtější výrobu energie, tedy pohledem například Česka či Francie?

Jsem přesvědčen, že tudy cesta k energetické budoucnosti nevede. Zcela bez emocí, jen sečtením plusů a minusů, zejména ekonomických.

Prezident Miloš Zeman snad jen jednou změnil radikálně názor. Šlo o kanál Dunaj – Odra – Labe. Nejdřív byl proti němu a po konzultacích s vodohospodáři jej začal prosazovat. Jak tuto vidinu vodního díla hodnotíte vy?

Ten projekt je zcela nesmyslný, škodlivý a naštěstí neuskutečnitelný. Neznamená to bohužel, že se ještě nevyhází spousta peněz za naprosto nepotřebné studie či různé dílčí projekty jako třeba zvedací most v Kolíně či Plavební stupeň Přelouč.

Myslíte si, že by měl jít po prvním fukčním období Miloš Zeman od válu, a kdo by jej mohl nahradit?

Jako prezident funguje čím dál hůř, rozhodně naší zemi škodí. Ale kdo by ho mohl nahradit, nevím. Snad se nějaký dobrý kandidát objeví.

Proč jsou v Česku nyní „zelené“ strany tak na okraji zájmu voličů?

Prakticky žádné zelené strany v Česku neexistují, bohužel. Nezájem lidí rozhodně není dobrý a osobně mě to mrzí. Nicméně rozebrat důvody, to by vydalo na samostatnou delší stať.

Opravdu je Země Podmaněnou planetou, jak jste to napsal už v titulu své knihy? Různé přírodní katastrofy nás přece stále uvádějí do úžasu...

Ten název vystihuje moje hluboké přesvědčení. Žijeme totiž  v novém geologickém období nazvaném antropocén, kdy síly lidské technické civilizace překonávají síly přírodní. Velká část dnešních přírodních katastrof, jako jsou povodně či hurikány, má z části příčiny v lidské činnosti, která je hlavním hybatelem současné klimatické změny, ale i mnoha dalších jevů, které můžeme vnímat jako přírodní katastrofy.

Jak dlouho přežijeme?

Nepochybuji, že přežijeme ještě hodně dlouho. Otázka je spíš, jestli se dokážeme vypořádat s vážnými výzvami, jež nás obklopují, slušně, účinně a důstojně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Člen vyšetřovací komise k Bečvě: Znalec případu? Kandidát TOP 09 do Bruselu. Gazdík? Naprostý dezinformátor. Pekarová Adamová? To je prostě...

19:20 Člen vyšetřovací komise k Bečvě: Znalec případu? Kandidát TOP 09 do Bruselu. Gazdík? Naprostý dezinformátor. Pekarová Adamová? To je prostě...

ROZHOVOR „Zřízení komise nemělo jiný důvod než uměle udržet tu kauzu v mediálním prostoru až do vole…