Zemana více potrápí jeho palec, než všichni protivníci dohromady. Prezident třetího řádu Horáček. Jiří Paroubek sledoval, co předvádí "podhradí", a jen kroutil hlavou

02.11.2016 17:41

ROZHOVOR Ministr vlády přece nemůže organizovat protivládní demonstrace, podivuje se bývalý premiér Jiří Paroubek v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz. „To, co provedl ministr Herman, je naprosto neslýchané,“ domnívá se. Hraje se tu podle něj nefér hra, takže se k prezidentovi možná přikloní i někteří jeho dosavadní kritici. A jeho protikandidáti? „Co jsem je viděl, tak prezident Zeman musí věnovat více pozornosti svému nemocnému palci než jim,“ konstatoval.

Zemana více potrápí jeho palec, než všichni protivníci dohromady. Prezident třetího řádu Horáček. Jiří Paroubek sledoval, co předvádí "podhradí", a jen kroutil hlavou
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Fotogalerie: - Tisíce lidí proti Zemanovi

Transparenty na akci z „podhradí" na oslavu 98. vý...
Na akci z „podhradí" na oslavu 98. výročí vzniku n...
Jiří Brady na setkání na Staroměstském náměstí při...
Na alternativní oslavu státního svátku přišly na S...
Europoslanec Pavel Svoboda se senátorem Zdeňkem Pa...
Oslava 28. října na Staroměstském náměstí, pozvaní...

Jak vidíte události z minulého týdne, které vyprovokovala schůzka ministra kultury Hermana s dalajlámou na půdě ministerstva? Podle ministra zahraničí Zaorálka porušil dohodu o tom, že se s dalajlámou nesetká oficiálně. Co k tomu říci?

Ministr vlády se nemůže podílet na protivládních demonstracích, nebo dokonce je sám organizovat. Premiér Sobotka, jestli o tom věděl – což nebylo nic složitého –, tak ho měl na tuto věc upozornit a pokud by to nebral ministr vážně, tak bych mu řekl, že by měl z vlády odejít. To, co provedl ministr Herman, je naprosto neslýchané. Když odmyslím ještě tu dehonestaci prezidenta. Nejde jen o Miloše Zemana, ale jde o útok na prezidentský úřad. To je bezprecedentní. Pan ministr to neměl dělat.

Jiří Brady si vyznamenání určitě zaslouží (a také jich nakonec řadu dostal). Kolem jeho (ne)vyznamenávání prezidentem tady sledujeme tvrzení proti tvrzení, každý věří tomu, koho má rád. Jak to vidíte vy?

Pan Brady byl už několikrát v širším výběru na vyznamenání a nikdy ho nedostal. Neměl ho pravděpodobně dostat ani teď, bez ohledu na setkání pana ministra s dalajlámou. Soudím podle toho, že kanadská ambasáda nebyla informována. Což podle pravidel musí být, neb jde o zemi, jejíž státní příslušnost pan Brady má. Takže předpokládám, že nebyl v užším výběru. Celá věc je z tohoto hlediska jasná.

Chytře si v této aféře, zdá se, počíná Andrej Babiš, který se nenechal strhnout k nějakým silným prohlášením, ale zároveň nepodpořil prezidenta Zemana v této věci. Co to znamená?

Je to strategie Andreje Babiše. Neříkat nic a na jeho slova dojde. To není jen v této záležitosti. Nikdo z jeho politických protihráčů, ale ani média, se ho nesnaží dohnat k nějaké odpovědnosti. Měl by se k některým věcem vyjadřovat. Například téma nová americká základna na našem území. Jaká je k tomu pozice hnutí ANO? Od každého jsme se dozvěděli, od Andreje Babiše nikoliv. Bohuslav Sobotka by se měl všech ptát, jak to tedy bude.

Hnutí ANO vede v žebříčcích sympatií voličů. Nerýsuje se nám tu, na základě událostí z minulého týdne, budoucí možná vládní koalice ANO, KDU-ČSL, STAN?

Pokud se ČSSD z dříve nejsilnější politické síly v zemi stává středně silnou a může se stát malou politickou stranou, jakou je dnes ODS, tak po příštích volbách při sestavování nové vlády nemusí být vzata v úvahu. To je normální. Lidovci jsou jako barometr. Reagují vždy na vývoj politických sil v zemi. Došli k názoru, že tou nejsilnější stranou za rok ve volbách může být hnutí ANO a podle toho se začali chovat.

Poškodí tato aféra prezidenta Zemana? Odpadnou od něj jeho vlažnější příznivci? Nebo se naopak zatvrdí a stanou se z nich příznivci skalní?

Aféra, jak byla spuštěna pravdoláskařskými kruhy a odstartována panem Hermanem, bude mít opačný efekt. Lidé jako já, který byl spíše kritikem prezidenta Zemana, když vidí takovouto nefér hru, zvažuji úplně jiný přístup k prezidentovi. Nechci tady mít prezidenta třetího řádu, nějakého Horáčka, který bude moderovat politické akce a ničeho jiného není schopen. Spousta lidí bude reagovat podobným způsobem. To, co chtěli zadavatelé této aféry, se jim v tom základním nepovedlo. Prezidentovi možná poklesnou preference o tři procenta v tomhle měsíci a příští měsíc se to zase vyrovná. Prezident tohle ustojí.

Je tohle začátek předvolební kampaně? Prezidentské a vlastně i sněmovní? A objevil se už soupeř, který by Miloše Zemana mohl porazit?

Je to jedno i druhé. Ministru Hermanovi šlo o to, aby oslovil komunistyžroutské a pravdoláskařské hlasy pražské kavárny. Protože je předpokládaným lídrem lidovců v Praze. Lidovci se tu vždy potácejí kolem pěti procent. Teď možná jako smutný hrdina pražské kavárny získal další jedno či dvě procenta v Praze. Nepochybně měl tuto motivaci. Tou druhou byly prezidentské volby. Co jsem zatím viděl kandidáty, kteří se představili na demonstraci na Staroměstském náměstí i spolu s japonskými a německými turisty, myslím, že Miloš Zeman zatím musí více věnovat pozornost svému nemocnému palci než protikandidátům.

Jak jste dlouhodobě předpokládal, preference ČSSD klesají. Podle STEM je až třetí těsně za druhými komunisty, ANO jasně vede. Bude tento trend pokračovat? Bude příští vláda bez ČSSD? A pokud toto nastane, co se u sociálních demokratů bude dít?

Překreslilo by to zcela politickou mapu země. Já být na místě vedení strany, udělal bych vše pro to, aby k tomu nedošlo. Rok je v politice dlouhá doba a věci se dají zvrátit. Musí se pro to něco udělat. Nic není beznadějného. Naopak. Ale bohužel vedení sociální demokracie s tím zatím nic nedělá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaznělo z Okamurova hnutí: Rozdávají karty, zneužívají k protestům děti, působí tlakem ulice. Byla by politická chyba nechat se vydírat několika desetinami procenta voličů

20:31 Zaznělo z Okamurova hnutí: Rozdávají karty, zneužívají k protestům děti, působí tlakem ulice. Byla by politická chyba nechat se vydírat několika desetinami procenta voličů

ROZHOVOR Poslanec Lubomír Volný (SPD) odmítá jakákoliv pochybení či nepravosti ve financování hnutí.…