Zemanovec Oberreiter útočí na "pražskou kavárnu": Nedokážeme se postarat o naše důchodce a nemocné a zase ta samá parta volá po imigraci do Evropy

14.06.2015 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR "Měli bychom si Miloše Zemana vážit, může se stát, že dlouho takového prezidenta mít nebudeme," říká v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz Jiří Oberreiter, pražský krajský předseda Strany práv občanů. I proto kritizuje takzvanou pražskou kavárnu, ale všímá si i uprchlické vlny imigrantů mířících do Evropy. "Přílivové vlny migrantů - to bude problém Evropy. Mám obavu, aby se evropská civilizace nezměnila k horšímu, a aby nás tady nezačali infiltrovaní teroristé na nějaký pokyn ze zahraničí likvidovat," prozradil.

Zemanovec Oberreiter útočí na "pražskou kavárnu": Nedokážeme se postarat o naše důchodce a nemocné a zase ta samá parta volá po imigraci do Evropy
Foto: hns
Popisek: Jiří Oberreiter v půlnočním rozhovoru
reklama

Co obvykle děláte v sobotu o půlnoci, kdy bude tento rozhovor publikován?

Většinou jsem u počítače. Dostávám totiž denně desítky mailů, takže se je snažím vyřizovat. To je moje obvyklá téměř každodenní činnost v tomto pozdním čase.
 
Vy jste se v textu na profilu ParlamentníchListů.cz ostře pustil do takzvané "pražské kavárny". Proč. Co vám na ní vadí?
 
Je to pořád jedna a ta samá skupina lidí, která vystupuje proti Miloši Zemanovi od jeho zvolení prezidentem. Oni neustali v ohromném mediálním tlaku na něj a za každou cenu se ho snaží dehonestovat. Jdou proti němu a neberou v úvahu, že byl demokraticky a všelidově zvolen. 
 
My jsme jeho příznivci, rozumíme jeho názorům, víme, za koho kope. Jako republika bychom si ho měli vážit, protože se může stát, že dlouho takového prezidenta mít nebudeme. Dokonce si myslím, že je to jeden z našich nejlepších prezidentů v novodobé historii. Nejen za posledních 25 let, ale vůbec. Je to rozumný, inteligentní, vzdělaný člověk. Vůbec nechápu ty názory...
 
Když se podíváme na současnou vlnu imigrace do Evropy, zase jsou to ti samí lidé, kteří říkají - Vezměme je sem, Evropa by je měla přivítat a postarat se o ně, protože se v roce 1968 starali o naše emigranty -. To je úplný nesmysl. Naši emigranti byli vzdělaní, ze stejného hnízda. Když emigrovali do USA, Kanady, Francie, Německa, snažili se co nejrychleji přizpůsobit a přinesli nějaké hodnoty těm zemím. Kdežto u lidí ze subharské Afriky nikdo neví, co tu budou dělat, a kdo se o ně bude starat. Vždyť my se nedovedeme postarat o důchodce, nemocné, bezdomovce a podobně. Je to zase ta samá parta, která je proti Zemanovi, co se vyjadřuje pro imigraci do Evropy.
 
 
Když jste sám začal téma imigrantů, zeptám se na ně. Jak vy to vidíte - nemá je Evropa přijímat vůbec, nebo jen některé?
 

Anketa

Jste pro kvóty EU na přidělování uprchlíků?

2%
98%
hlasovalo: 54633 lidí
 
To je dobrá otázka. Evropa na to nemá, aby se postarala o milion lidí. Protože podle dostupných údajů jen do Itálie vloni přišlo 650 tisíc lidí, do konce letošního roku se jich odhaduje kolem milionu. Jde o obrovskou ekonomickou zátěž. Kdyby jich Česká republika dostala 10 nebo 20 tisíc, postarat se o ně by bylo velice náročné. To by bylo kamionů jídla denně, šatstvo, ubytování.
 
Představují pro nás i nějaké bezpečnostní riziko? 
 
Ano, bezpečnostní riziko je důležité. Vždyť Islámský stát hovoří o tom, že infiltrují své lidi do těchto hord uprchlíků. Vlády v Africe nejsou schopny spolupracovat s Italy či Řeky a vy nevíte, jestli ten člověk přišel z Nigérie, Ghany, Libye, nebo ze Sýrie. To se nedozvíte, nemají dokumenty, neumějí jazyky. Navíc přišli ze zemí, kde snad žádná infrastruktura našeho typu ani neexistuje. Takže nikdo nemůže očekávat, že hned nastoupí k soustruhu a začnou někde pracovat.
 
Trošku bych polemizoval u Syřanů. Sýrie je přeci oproti těm africkým zemím vyspělejší. Ale je tam válka, před kterou utíkají. Máme přijímat alespoň tyto válečné uprchlíky?
 
Nevím, jak rozlišit ekonomického od politického imigranta. Určitě by se mělo udělat nějaké síto a racionálním způsobem zvažovat na evropském fóru, ale i u nás. Máme svoji vládu, své zákony, samostatnost. Měli bychom si rozhodovat o sobě, a ne aby nám sem někdo strčil 20 tisíc lidí a postarejte se o ně.
 
 
Poněkud jsme odbočili od pražské kavárny, ještě se k ní vrátím. Píšete, že jejich tvrdé jádro chce změnu, dostat se k moci, a to za každou cenu. A jsou připraveni prodat všechno, co ještě zbylo, a to komukoliv. Proč si toto o nich myslíte?
 
Proč se takhle chtějí chovat, oni vědí moc dobře. Ať už jde o církevní restituce. Nejde jen o ně, ale i následné procesy. Je to připraveno na přeprodávání majetku dále a na výstavbu a tak podobně. Nejde o malou částku, je to 150 miliard korun. Že by se církev podílela nějak na řešení sociální otázky - to znamená na výstavbě škol, školek, kulturních a sportovních zařízení a dávala peníze ve prospěch společnosti, to není vidět zatím nikde. Dá se vycítit, že mají za lubem něco jiného. Že jim jde o ty peníze, a ne třeba - jak prezident říká, že by se měli pustit do hospiců a sociálních zařízení. Nevypadá to, že by majetek k těmto účelům dali k dispozici městům. Oni jim ho spíše chtějí vzít.
 
Jak hodnotíte vulgární výroky bulvárního novináře Pavla Novotného na adresu prezidenta, které pronesl ve slovenské televizi HN Televízia, pokud jste je četl?
 
Nečetl bych je, ale jeden novinář mi je poslal. Takovíto lidé jako Pavel Novotný a podobní - to je prostě hrůza. Napsal jsem v odpovědi, že je to umělecký blbec. Nevím, jestli se někdy setkal se Zemanem. Pokud si vyslechnete jeho projevy, jsou úžasné. Může předstoupit před církevní hodnostáře, ekonomy, politické špičky - mluví na každé téma a něco pro tu zemi dělá. Ještě k Pavlu Novotnému - Jan Werich kdysi napsal - Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali.
 
Na závěr jsem se chtěl zeptat, jak hodnotíte prezidenta Zemana, což jste ale už v podstatě udělal. Co tedy říkáte na kritické hlasy vůči prezidentovi, že zaujímá proruské postoje, či že je příliš servilní k Číňanům?
 
Tohle skutečně neberu. V otázce Číňanů je to dezinterpretace. Když se podíváte, co vybudovali za posledních 10 let a jakým tempem růstu jde jejich ekonomika vpřed. Pohybuje se kolem 6 procent. Zeman tam přijel a něco sjednal. A že řekl, že bychom se od nich měli učit - no tak něco určitě - pracovitost a řád. Je to nesmírně pracovitý národ, i proto koupili skoro celou Afriku a tlačí se do Latinské Ameriky i Evropy. Co budují - třeba nová hedvábná stezka - to bude úžasná investiční záležitost. 
 
Nikdy jsem nebyl rusofil. Ale Ruská federace a Sovětský svaz je něco jiného. Něco jiného bylo, když tam vládli Stalin, Chruščov, Brežněv a uzurpovali a utlačovali kdekoho kolem sebe. Dnes Rusko prochází restrukturalizací, modernizací. Chce se vrátit ke svým historickým kořenům a snaží se budovat svoji zemi. Je to náš ekonomický partner. Vždyť topíme jejich plynem a jezdíme na jejich ropu. A také tam chceme vyvážet. Jsem ekonom, dívám se na to z ekonomického hlediska. Domnívám se, že musíme spolupracovat úplně s každým, kde to je možné. Jestli je to USA, Kanada, Německo, Japonsko - je to úplně jedno. Prostě tam, kde je to pro nás výhodné.
 
Nesouhlasím tedy s názory, že Zeman poklonkoval Rusku či Číně. Nedělal to a ještě tam přijel s ekonomickými návrhy a projekty. Nikomu nepoklonkuje, jde o vyvážené a slušné vztahy se všemi zeměmi kolem nás. 
 
Problémy budeme mít úplně jiné. Přílivové vlny migrantů - to bude problém Evropy. Mám obavu, aby se evropská civilizace nezměnila k horšímu, a aby nás tady nezačali infiltrovaní teroristé na nějaký pokyn ze zahraničí likvidovat.
 

Ing. Jiří Oberreiter

  • SPOZ
  • Nezávislý politický konzultant
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koho ohrožuje covid? Média šíří strach. Profesor Špičák vnáší jasno

4:43 Koho ohrožuje covid? Média šíří strach. Profesor Špičák vnáší jasno

ROZHOVOR Strach z covidu kvůli rýmě? Nesmysl! Na množství nepřesných informací v souvislosti s rizik…