Zemanovská docentka Švihlíková se diví myšlence Havlova muže a napravuje hospodářství

24.10.2013 4:38

ROZHOVOR Docentka Ilona Švihlíková, jednička kandidátky SPOZ v Kraji Vysočina, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje "dětské nemoci" zemanovců. Důrazně se také ohrazuje vůči argumentaci Havlova exkancléře Dobrovského, který tvrdí, že je hospodářská spolupráce s Ruskem problematická.

Zemanovská docentka Švihlíková se diví myšlence Havlova muže a napravuje hospodářství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Fotogalerie: - Volební plakáty předčasných voleb

Volební plakát SPOZ
Poničený volební plakát Hlavu vzhůru
Potrhaný volební plakát SPOZ
Škrtlý Babiš na předvolebním plakátu hnutí ANO
Předvolební kampaň KSČM
Billboard Strany Zelených

Už se zdálo, že levice volby suverénně ovládne, nyní však významně posiluje Andrej Babiš, ČSSD podle posledního průzkumu klesla o šest procent. Dělá to Babiš tak skvěle, nebo selhává levice?

Babiš má podporu médií. Jeho uskupení je jednotné, neboť je to strana jednoho muže. Výzkumy nejsou totéž, co výsledky.

SPOZ, tedy politická strana, za kterou kandidujete, je zpravidla na hraně vstupu do sněmovny. Co říci k řadě nešťastných výroků a akcí vedení strany? Předseda Štengl řekl, že nechce zveřejňovat sponzory, dále je tu nedohoda se Šloufem ohledně stranického webu či způsob reakce na nařčení vyškrtnutých lidí kolem Šloufa... Prosím, ruku na srdce: Je vedení SPOZ na výši? Komentátor Fendrych označil SPOZ za "gang, který má k demokracii daleko"... Cítíte se být součástí gangu?

SPOZ není gang, ale velice mladá politická strana, která prožívá dětské nemoci. Včetně konfliktu přehnaných ambicí jedinců. To u ANO nevidíte, protože tam vše dělá jeden člověk  - zajišťuje finance, tváře, hesla. SPOZ má potenciál k rozvoji demokratických metod, což se o jiných nových uskupeních nedá říci. Myslím, že se to ukáže hned po volbách, kdy se bude vyhodnocovat výsledek.  

Skrze politická vyjádření se rýsují jistě koalice. Karel Schwarzenberg naznačil chuť "koalovat" s TOP 09, zastupující šéf ODS Kuba nepřímo nabídl koalici ČSSD. Bohuslav Sobotka naznačuje strach z většinového spojení ANO, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Sdílíte jeho nervozitu? A co říkáte jeho vztahu ke SPOZ?

Podobu budoucí vládnoucí koalici dá počet mandátů pro jednotlivé strany ve sněmovně. Silný SPOZ znamená silný spojenec sociální demokracie, předpoklad středolevé koalice. Nervózní je každý, výsledky zdaleka nejsou jisté a už vůbec se nemusí podobat nejrůznějším, často manipulativním sociologickým šetřením.

Vy jste v kontaktu s lidmi jak z ČSSD, tak z KSČM, máte přehled o podobě těchto stran. Čím je SPOZ jiná a lepší? Proč by měl volič volit zrovna SPOZ, když o straně navíc z médií zjišťuje celou řadu "jobovek", o kterých jsem mluvil? Ačkoliv jste nestraník, budete v případě zvolení chtít stranu přeměňovat, kultivovat a někam posouvat? Kam? Kde je její pozice oproti ČSSD i komunistům?

Zachycuje voliče, kteří jsou zklamaní buď dosavadní politikou zmíněných stran, nebo jim nevyhovují někteří představitelé, nebo nevidí žádný koaliční potenciál KSČM. SPOZ je stranou sociálně-demokratického typu pro ty, které současné pojetí práce ČSSD či KSČM svazuje. Ani ne tak v kariéře, jako ve strnulosti programu, malé schopnosti otevřít prostor novým idejím a lidem.

Nedávno jste psala o tom, že příští vláda musí podporovat domácí podnikatele a vytvářet "národní šampiony", tedy české úspěšné podniky, jejichž zisky zůstávají zde a které podle Vás více prospívají i zaměstnanosti. Jak si to blíže představujete? Jak konkrétně má stát pomáhat domácímu podnikatelskému sektoru? Má přímo zakládat velké podniky, nebo udělovat dotace, pobídky, zvýhodnění...?

V první řadě, i když to zní banálně, je potřeba nastavit normální podnikatelské prostředí. To se týká nejen stability a předvídatelnosti, ale také jednotného postupu proti všem podnikatelským subjektům a sankcionování při porušení pravidel. To ovšem nevylučuje, aby stát přerušil privatizační vlnu a také začal zakládat podniky se státní účastí.

Dotace nepovažuji za příliš vhodný nástroj – snad v některých případech pro rozjezd (a jen pro něj!) určitých aktivit. Bohužel ale často dotace vedou k tomu, že se určité subjekty napojí na veřejné finance jako tasemnice a efektivita jejich využití je vice než sporná.

Fotogalerie: - Zeman na Ukrajině

Prezident Zeman s ministrem obrany Pickem u hrobu ...
Miloš Zeman se zdraví s veterány Rudé armády, kteř...
Z výstavy před kyjevskou radnicí, kterou Zeman otv...
Z výstavy před kyjevskou radnicí, kterou Zeman otv...
Prezident Miloš Zeman s válečnými veterány Rudé ar...
Hlava státu přichází na české velvyslanectví v Kyj...

Podle posledních informací řada v Česku působících podniků odchází do Rumunska, kde je nižší cena práce. Vy jste snahy politiků o zpružnění zákoníku práce a snížení nákladů práce označila za "závod ke dnu". Jak jinak ale zabránit tomu, aby němečtí či japonští investoři odtáhli své"fabriky" dál na východ a nenechali tu tisíce nezaměstnaných? Nepřipraví levice zvýšením daní a nákladů práce zhoršení tohoto trendu?

Pracovní náklady u naprosté většiny výrob, kromě čistě rukodělných, tvoří velmi malou část nákladů, obvykle kolem 10 procent. Kromě toho si je třeba být vědom vazby mezi cenou a kvalitou, a v té je česká pracovní síla stále na světové špici.

Uvedené příklady ale naznačují, že světový závod ke dnu stále probíhá a zároveň, že ČR skutečně posledních dvacet let nedostatečně využila k rozvoji výrob s vyšší přidanou hodnotou a také místních výrob, tady se obloukem vracím k národním šampionům z předchozí otázky. Soutěžit nákladově (mzdy, daně) s rozvojovými zeměmi je pro ČR cesta do pekel, naše cesta musí být strukturální změna ekonomiky, za pomoci státu, pro vyšší přidanou hodnotu, která se bude držet u nás doma. S tím samozřejmě souvisí také koncepce rozvoje lokální ekonomiky s důrazem na zemědělství a decentralizovanou energetiku.

Profesor Oskar Krejčí mluvil o tom, že Česko musí pro své přežití dělat zahraniční politiků "všech azimutů". Pokud jde o ekonomickou diplomacii a zvýšení výměny se zeměmi jako je Rusko a Čína - lze se domnívat, že zde leží tolik nevyužitého potenciálu, že by zvýšení exportu na východ a východní investice zde samo o sobě stačily k nastartování růstu ekonomiky této země? Není to přeceňovaná modla, že "přijdou Rusáci, dají nám peníze a bude dobře"? Jak tu příležitost lze střízlivě kvantifikovat? Bývalý Havlův kancléř a velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský řekl, že hopodářská spolupráce s Ruskem je problematická, protože největší podniky jsou navázány na Kreml, což "ohrožuje přinejmenším naši ekonomickou svobodu". Co říci na takové vyjádření?

To je prazvláštní úvaha pana Dobrovského. V tom případě bychom ale měli být důslední a zkoumat u všech obchodních partnerů, na koho jsou navázáni a s kým propojeni, například na daňové ráje, offshore centra, finanční spekulanty, čiré zločince atd. atd. Nevím, proč bychom měli specificky zkoumat jen jednu zemi, kterou pan Dobrovský tak moc nemá rád.

Potenciál je obecně v zemích rozvíjejících se, pro Rusko hovoří naše dlouholeté tradiční kontakty, znalost jazyka a podobnost kultur. Velký potenciál skrývá také Latinská Amerika, kde naše výrobky měly skvělou pověst, ale bohužel jsme se diplomaticky z tohoto teritoria stahovali, což bylo v zájmu úplně jiné země než ČR.

Těžko může zapojení do silnějších obchodních vazeb s rozvíjejícími se ekonomikami samo o sobě vyřešit problémy české ekonomiky, ale bezesporu by představovalo zajímavý přínos, který by ČR neměla opomíjet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaroslav Polanský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát z regionu: Je prokázáno, že některé argumenty bojovníků za klima byly podvod. Je z toho dogma, hysterie, fanatismus

17:47 Pirát z regionu: Je prokázáno, že některé argumenty bojovníků za klima byly podvod. Je z toho dogma, hysterie, fanatismus

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Nejsvobodnější jsem se cítil v devadesátých letech, nyní se situace neustále z…