Zemanův ministr: Povodně teď budou pořád. Je úděsné, jak se chováme

04.06.2013 9:06 | Zprávy

ROZHOVOR Miloš Kužvart (SPOZ) byl ministrem životního prostředí za vlády Miloše Zemana. V roce 1998 ho v den jmenování do úřadu zastihly povodně, které před tím republiku dlouhodobě nijak mimořádně netrápily. Od té doby ale zaplavuje voda republiku každé dva roky. Podle Kužvarta se tím planeta pouze vyrovnává s vnějšími vlivy. Jde prý jen o to, jak to „vyrovnání“ odnese lidstvo.

Zemanův ministr: Povodně teď budou pořád. Je úděsné, jak se chováme
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013

V roce 1998 byly povodně prvním problémem, který jste musel jako nový ministr životního prostředí řešit. Jaké to bylo?

Povodně v roce 1998 tehdy udeřily vlastně v den, kdy jsem byl jmenován do úřadu. Na nějaké rozpaky tehdy nebyl čas, bylo třeba prostě jednat. Tehdy zasáhla voda především na Rychnovsku a Orlicku. O dva roky později, v roce 2000, pak došlo k povodním na Krkonošsku.

Mluví se o stoleté vodě, o tisícileté vodě, ale nějak z povědomí lidí vypadává, že se tyto záplavy se, a to nejen u nás, objevují v podstatě každé dva roky. Od toho roku 1998 jsou tu v podstatě povodně pořád.

Když to srovnáte s obdobím svého nástupu, co všechno se změnilo, v dobrém i špatném?

Byl jsem u toho, když se budoval integrovaný záchranný systém (IZS), což považuji za velmi dobrou a rozumnou věc, protože ten systém koordinuje činnost hasičského sboru, vojska, dobrovolných složek…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Vendula Svobodová byl položen dotaz

Dá se nyní nějak zjistit, kdo z politiků využívá obecní bydlení?

Myslíte, že těch politiků jako Mrázová bude víc? A máte pro váš návrh, aby to, kdo z politiků využívá obecní byt bylo veřejné podporu u jiných stran? A nebylo by ještě lepší, kdyby se zásadně změnila kritéria pro přidělování takových bytů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“

17:25 „Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“

VHLED MIROSLAVA ŠEVČÍKA „Dělají ze sebe šašky,“ míní poslanec za SPD Miroslav Ševčík o těch, kdo tak…