Zemanův poradce a exministr Kohout se vysmál kritikům Číny: Češi jsou rozumní, vaše řeči vůbec nevnímají. Největší vlna čínských investic teprve přijde. A slavný Zemanův sen...

30.03.2016 18:27

ROZHOVOR Čínské investice v objemu desítek miliard, podepsané při návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga, jsou teprve začátkem masivní čínské investiční vlny. ParlamentnímListům.cz to řekl exministr zahraničí, vlivný poradce prezidenta Miloše Zemana a prezident Institutu Nové Hedvábné stezky Jan Kohout. Za masivní kritikou čínské návštěvy a investic ze strany TOP 09 i dalších organizací a aktivistů vidí Kohout ideologickou zaslepenost a zabržděnost. Tito lidé prý mají mizivý vliv na českou společnost, jen mají větší přístup do médií. Většina rozumných lidí je ale podle něho nebere vážně.

Zemanův poradce a exministr Kohout se vysmál kritikům Číny: Češi jsou rozumní, vaše řeči vůbec nevnímají. Největší vlna čínských investic teprve přijde. A slavný Zemanův sen...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kohout
reklama

Od pondělí byl na státní návštěvě ČR čínský prezident Si Ťin-pching. Jde vůbec o první návštěvu vůdce nejlidnatější země světa od navázání diplomatických vztahů. Co k tomu říci obecně? Co považujete za důležité?

Návštěva je pro mě signifikantní v tom, že fakticky uzavírá první etapu dynamického rozvoje vzájemných vztahů ve všech oblastech, ať už jde o politiku, nebo ekonomiku. Zároveň to všechno stvrzuje deklarace o strategickém partnerství. Dosáhli jsme velmi širokého rozvoje vztahů, které byly návštěvou zafixovány, a to nikoli ve smyslu, že by se neměly rozvíjet dál. Ale naopak na základě toho všeho se otevřou ještě širší možnosti spolupráce v mnoha oblastech. Tuto návštěvu považuji za konec začáteční fáze a naopak za začátek mnohem širší, bohatší a strukturovanější spolupráce v mnoha dalších oblastech.

Funguje tedy v případě Číny jednoznačně princip politického otvírání dveří byznysu. Lze uvažovat směrem, že ve chvíli, kdy další čínské společnosti v budoucnu uvidí, že u nás byl na třídenní státní návštěvě jejich nejvyšší představitel, pomůže to v jejich rozhodování, zda u nás investovat?

Samozřejmě, i tohle má velký vliv. Z hlediska dopadu na čínské obyvatelstvo včetně byznysové sféry a turistických možností tato návštěva pana prezidenta Si Ťin-pchinga obrovským způsobem nasvítí Českou republiku. Bude to ve všech médiích a každý Číňan bude vědět, že jejich prezident navštívil Českou republiku, má s ní přátelské vztahy, je to krásná země s vyspělou ekonomikou atd. To jsou momenty, které budou mít mimořádně dlouhý pozitivní efekt.

Čím jsme Číňany tak zaujali, že restart vztahů nabral takovou rychlost?

Je to souběh několika faktorů, nejde o jedinou věc. V každé oblasti najdeme něco, co k tomu přispělo. V politické rovině je to v první řadě nezanedbatelná role prezidenta Zemana a jeho přímočarého a naprosto jasného kurzu na rozvoj vztahů s Čínou, který odpovídá trendům v ostatních zemích Evropy. Tím se výrazně odlišil od předchozích vlád. Druhým elementem je velice aktivní a v tomto směru hodně pročínsky pozitivně orientovaná vláda, která má zájem rozvíjet vztahy s Čínou. A doprovázeno je to velkou aktivitou na místní a regionální úrovni včetně hejtmanů. V oblasti politické je vidět velký zájem o rozvoj vztahů s Čínou. Za další jsou důležité i další iniciativy, které vznikly. Například iniciativa 16 + 1 nebo zájem o projekt Nové Hedvábné cesty. Toto je jeden element.

Druhý element je ekonomický. Podařilo se nám znovu dostat na mentální mapu Číňanů Českou republiku, která s výjimkou několika málo období zmizela na dlouhé dekády. Budujeme vztahy na historickém obrazu, který tam Československo mělo s tím, že jsme ovšem země nová a moderní, s vyspělým průmyslem, vyspělými technologiemi a chytrými a pracovitými lidmi. Tyto elementy se protínají v jeden okamžik a výsledkem je to, že když se Čína dívá po střední a východní Evropě, o kterou má zájem, z mnoha ohledů je Česká republika zemí, která pro ni může být branou minimálně do střední Evropy.

Kritici masivního přátelení se s Čínou hovoří o tom, že se sice vyzdvihují čínské investice, ty jsou ale v porovnání třeba i s Tchaj-wanem velmi malé…

Porovnáme-li investice z ostatních asijských zemí, tak první bylo dlouhodobě Japonsko, druhá Korea a třetí Tchaj-wan; a Čína výrazně zaostávala. Dohody a smlouvy, které tu byly během návštěvy podepsány, posunuly Čínu v pomyslném žebříčku na vyšší pozici. Podstatné také je, že současné investice nejsou žádný konec, to je naopak začátek. Nepůjde třeba o tak velký objem najednou, ale pramínky, silnější prameny, říčky a řeky čínských investic se stále budou zvětšovat a přilévat. My chceme, aby šly do sektorů s vysokou přidanou hodnotou a měly aspekt společného vývoje a dalších produktů. Máme také zájem o příchod investorů do produkce na zelené louce, kteří budou stavět nové kapacity. Z hlediska objemu čínských investic jsme skutečně teprve na začátku.

Jedním z projektů, na kterém by se mohli v budoucnu Číňané podílet, je prezidentův vysněný vodní koridor Dunaj–Odra–Labe (DOL). Nakolik je podle vás reálné, že by čínští investoři s výstavbou této náročné stavby pomohli?

Kanál je z mého pohledu projekt realistický, ale je třeba ho fázovat a nevidět to jako jednu velkou stavbu, ale několik dílčích projektů. Některé z nich jsou realizaci blíže, třeba severní větev, která by měla spojovat Odru s Ostravou. Druhou, v tuto chvíli méně připravenou záležitostí je Dunaj směrem nahoru k Moravě. I to je samozřejmě v dohledné době realistické, ale později než první část. Pakliže bude jasně prokázáno, že má toto dílo nejen silný ekonomický efekt z hlediska transportu zboží, ale i z hlediska vodohospodářského, tedy zachycování vody, má to celé velkou šanci na realizaci. A víme, že Čína je v budování těchto velkých infrastrukturních projektů nejlepší na světě.

Někteří komentátoři, politici i sinologové upozorňují, že například šanghajská společnost CEFC, která u nás loni nakupovala firmy za zhruba deset miliard, může být bezpečnostním rizikem a obecně i další možné investice jsou vedeny prý spíše z politického a ne ekonomického zájmu a upevnění vlivu. Jak tohle vidíte?

Je načase, abychom se na Čínu přestali dívat ideologicky. Koukejme se objektivně, realisticky a velmi pragmaticky, neboť taková Čína je. Tento přístup je charakteristický pro naprostou většinu zemí Evropy. My se vracíme do tohoto mainstreamu. Za tím spekulárním, které jste zmínil, je vidět ideologická zaslepenost a zabržděnost ve vztahu k Číně, která pramení z totální neznalosti současné reality v Číně. Spekulace ohledně CEFC jsou pouze spekulace. Nečetl jsem jediný nezpochybnitelný fakt. Komentovat spekulace by se rovnalo vyrábět spekulace další a toho jsem dalek.

Máme v České republice celou řadu čínských firem, nezapomínejme třeba na Huawei. To jsou investice přispívající k rozvoji naší země a já je vítám. Nepoměr investic z Čínské lidové republiky a Tchaj-wanu je veliký a já jsem rád, že dochází ke změnám. Bezpečnostní rizika, to je věc, kterou je v potaz třeba brát pochopitelně vždycky, ale v tomto případě se jedná o absurdní tvrzení. Vidíme třeba, že v Anglii budou dostavovat jadernou elektrárnu, jsou v mnoha oblastech a sektorech Evropy a nikdo to tak neprožívá. Tohle je bohužel typicky české nahlížení bez vnímání světové reality.

Nedávno schválilo pražské zastupitelstvo sesterskou dohodu s Pekingem, proti čemuž se následně ostře postavila TOP 09. Nyní sice byla smlouva stvrzena primátory Prahy i Pekingu, nicméně co soudíte o protiargumentech, že jde o sklánění se před čínským režimem, pokud je v partnerské smlouvě měst pasáž o politice jedné Číny, tedy včetně Tibetu a Tchaj-wanu?

Partnerství i deklaraci vítám. Spolupráce Prahy s Pekingem vnímám jako důležitý element v celkovém rozvoji společných vztahů. Osobně přikládám velký význam i spolupráci českých krajů a čínských provincií. Ale k té deklaraci mezi Prahou a Pekingem. Nebyl jsem u všech jednání a nevím, proč dokument nakonec vypadá tak, jak vypadá. Vnímám ji ale velice pozitivně. A ta kritika? To už asi patří ke koloritu TOP 09, že se chce profilovat protičínsky. Jestli jí to pomůže ve volbách, je to jejich kalkul, ale v tomto případě jdou, myslím, proti větru.

Právě v reakci na hlasité protesty ze strany TOP 09 se objevovaly i komentáře s tím, že je to už přehnané a strana Miroslava Kalouska může poškozovat strategické zájmy a záměry českého státu. Co k tomu říci?

Já se obávám, že strana, která má v mnoha průzkumech pětiprocentní podporu v české populaci, může velmi těžko ovlivnit strategické zájmy České republiky. Nedokážou přesvědčit většinu českých obyvatel ani v ostatních elementech svého programu, nedokážou to ani v tomto.

Prezident Miloš Zeman je za svou náklonnost k Číně a čínským představitelům kritizován už od své první cesty do Říše středu. Je mu vytýkáno, že se klaní před čínskými komunisty, lichotí jim nevhodnými poznámkami atd. Z druhé strany mu ovšem roste popularita u našich občanů, v současné době mu důvěřuje kolem šedesáti sedmdesáti procent. Jak to vnímáte?

Jednak si myslím, že to poukazuje na hlubší problém, který tu nastal. To znamená, že většina obyvatel této země má zdravé instinkty a přestala věřit mainstreamovým médiím, která jsou výrazně zideologizovaná a prosazují jeden pohled na svět, který neodpovídá realitě. Pan prezident je silná osobnost, která skutečně má jasnou představu, jak by se Česká republika měla v mezinárodních vztazích chovat a jednat, a nebojí se to prosazovat. Tomu samozřejmě obyvatelé České republiky rozumí a vnímají to pozitivně.

Zároveň označování, že pan prezident nadbíhá nebo poklonkuje Číně třeba tím, že zve pana prezidenta ČLR do Lán, to mi přijde naprosto mimo mísu, to je absurdní obvinění. Pokud bychom tomuhle říkali podlézání, potom se i britská královna, když vezla Si Ťin-pchinga ve zlatém kočáře, před Čínou plazila po břiše na zemi. To si asi nikdo nedovolí říct a není to tak. Opět jde o snahu určité skupiny s marginálním vlivem na veřejnost, ale výrazným vlivem v určitých médiích, prosazovat svůj pohled na svět, který se objektivně míjí a většina lidí mu už nevěří.

x;

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajné služby. Neziskovky. Média. ,,Obviněný" Zahradil o aféře v Bruselu

18:14 Tajné služby. Neziskovky. Média. ,,Obviněný" Zahradil o aféře v Bruselu

ROZHOVOR Stejně, jako je právem každého člověka vybrat si, zda se nechá očkovat, je právem každého s…