Žena Alžířana mluví o nestoudných církvích, xenofobu Zemanovi a konečníku muslimek

31.08.2014 11:26

ROZHOVOR Překladatelka a manželka Alžířana Kateřina Amiourová z Prahy možná někoho překvapí radou, co by měla udělat matka zajatého amerického novináře. Hovoří o Islámském státu a prozrazuje také, jakou dostala nabídku. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví mimo jiné i o tom, proč je možná rasismus Čechů placen účelově a proč je židovský stát mnohem hyenističtější než muslimové.

Žena Alžířana mluví o nestoudných církvích, xenofobu Zemanovi a konečníku muslimek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek
reklama

Kateřina Amiourová je manželkou silně věřícího Alžířana, který měl dle jejích slov dostatek rozumu, aby své dceři netahal do hlavy katechismus. Až do současnosti po ní prý žádá jen to, že když škytne, krkne u jídla, sedá ke stolu, tak má tatínkovi, kuchaři a Bohu poděkovat za ty dary „Al Hamdulila“. Ona sama se aktivně vyjadřuje k řadě témat, která blízce či vzdáleně souvisí s multikulturou, islámem, xenofobií a podobně. Na Facebooku je členkou řady skupin, jako například „Islám v ČR nám nevadí“, či „Jsme skupina lidí, která nesouhlasí s válkou v Íránu“. V současné době sleduje například dění v Iráku, ale nejen tam.

Křivdí se podle vás muslimům v souvislosti s Irákem?

Češi křivdí muslimům a i jiným národnostem skoro všichni. Je s podivem, kde se vzalo tolik rasismu. Za komunismu jsme byli zemí přívětivou všem cizincům, pak jsme náhle začali obdivovat jen ty bohaté a těmi chudými opovrhovat. Ale je to pochopitelné, s otevřením hranic se zvýšil tlak a Češi, kteří 24 let ztrácejí ve své vlastní zemi půdu pod nohama, najednou těžce nesou, že musí soutěžit. Ale je to nerovná soutěž, to mi věřte: Někde vyhrávají mafiózně organizovaní námezdní zaměstnanci kočovaní tzv. klienty cizinecké policie; jinde, kde je komunita slabá, cizinci těžce drhnou ústy o zem.

Co říkáte na stanoviska, pokud muslimy někdo považuje za „vrahouny“ a podobně, včetně našeho prezidenta Zemana?

Pan Miloš Zeman zřejmě není výjimkou mezi českými xenofoby, ale měl by si uvědomit, co dělá informační asymetrie: Když dostáváme zprávy jen z podání toho silnějšího, nevidíme, co se děje tomu, komu se křivdí. A násilí plodí prostě násilí, dobré sousedské vztahy se odjakživa - jak ví každé malé dítě - budují dobrými sousedskými vztahy. Izraeli by stačilo neuzurpovat si půdu, na níž žijí lidé, nebourat domy a nevychovávat svou populaci ve vojenské teroristy zabijáky. Promítání bombardování Gazy na velkoplošných obrazovkách na plážích Tel Avivu a vysoká účast při tom jsou důkazem, že hyenou nepatřící mezi civilizované lidi se již dávno stali Izraelci.

Asi tedy nesouhlasíte se Zemanem, že ČR má s Izraelem dobré vztahy?

Hloupý, kdo nevidí, jaká ohavnost v podobě Izraele vzrostla.

Jak vnímáte současné dění v Iráku?

Ohledně Iráku mám zprávy, že poslední Američané opustili zemi 18. 12. 2011, volby v roce 2010 byly v březnu a zvítězila vesměs sekulární seskupení - podle Wikipedie nejlépe dopadla koalice „Irácké národní hnutí“, která sebe samu popisuje jako sekulární a nesektářskou koalici. Těsně za ní se umístila Málikího „Koalice právního státu“, jejíž hlavním cílem je zvýšit bezpečnost ve státě, a na třetí pozici se umístila šíitská „Národní irácká aliance“. Nejsilnější stranou bylo „Sadristické hnutí“ (z Národní irácké aliance) a z kurdských stran „Kurdská demokratická strana Iráku“.

Ale: V únoru 2011 zasáhla Irák vlna protestů známá jako arabské jaro. Demonstrací ve větších městech se účastnily desetitisíce lidí, kteří požadovali snížení korupce, odstoupení některých vládních činitelů, lepší dostupnost služeb a nové pracovní nabídky. Při protestech zemřelo několik lidí na následky střelných zranění způsobených bezpečnostními složkami. V letech 2012 - 2013 vzrostla míra násilí a ozbrojené skupiny v Iráku byly burcovány občanskou válkou v Sýrii. Jak sunnité, tak i šíité překročili hranici a zasáhli do bojů v Sýrii. V roce 2012 protestovali hlavně sunnitští Arabové proti vládě, která se je údajně snaží odstavit na okraj. Během roku 2013 sunnitské militantní skupiny zintenzivnily útoky na šíitské obyvatele v Iráku ve snaze podkopat důvěru vlády Núrí Málikího. Letos sunnitští povstalci náležící k Islámskému státu (IS) převzali kontrolu nad několika velkými iráckými městy, včetně Tikrítu, Fallúdži a Mosulu, a došlo k vysídlení několika stovek tisíc obyvatel v důsledku zpráv o zvěrstvech bojovníků ISu.

Při reakci na prosbu o tento rozhovor jste zmiňovala, že máte nějaké zprávy, dle nichž je IS útokem na novou vládu a je vycepován Američany... Co jste tím přesně myslela?

Já mám mimo jiné zprávy, že mezitím Iráčané převzali znovu kontrolu nad svými ropnými poli, o která přišli kvůli americké intervenci nevýhodnými smlouvami, a ač jsou moje informace nedostatečné, tvrdím, že ta ropná pole převzal zpět irácký stát, nikoliv Isis či jak si ten teroristický stát říká. V každém případě irácký stát vzešlý z nových voleb v roce 2014 je zcela sekulární a zdá se, že až moc, protože - přišla mi nabídka podílet se na projektu umísťování nějaké národní irácké agentury pro investice do Evropy. Z toho sešlo, protože podnikatel si sliboval, že jsem dost kapitálově silná, abych zajistila získání dotace vlastním vkladem, což je základ každé dotační politiky: Můžete mít sebelepší projekt, sebelepší tým, bez určitého dost vysokého procenta vlastních financí dotaci nezískáte snad nikde na světě…

Co je podstatné: na dotaz, zda jsou nějaká náboženská omezení investic - a zda kupříkladu mohu investovat do pivovarů, likérek či výroby vepřových salámů -, mi bylo zodpovězeno, že nikoliv. Takže já IS beru jako útok proti této velmi evropansky a sekulárně se tvářící nové státní formaci a jsem do značné míry ochotna přikládat i váhu zprávám, že jde o politický tah Ameriky, kdy několika málo kroky byli sbíráni na ulici ti frustrovaní - kteří po válce ani nemohou nebýt - a vysláni bojovat proti vlastní zemi. Kvůli tomu přechodu vlastnictví ropných polí. A nejen, že ISIS podporují či vycvičili Američané, ale podle tvrzení některých teoretiků jej podporuje i Izrael, Kuvajt a Saúdská Arábie. Případem útoku proti sekulárnímu státu je vedle Iráku i stále se sekularizující a modernizující Sýrie.Matka zadržovaného novináře Stevena Sotloffová v televizi vzkázala, že po zadržení jejího syna se o islámu hodně naučila. Podle něj by žádný člověk neměl být odpovědný za činy druhých. Žádala z tohoto důvodu vůdce Islámského státu, aby následoval příklad proroka Mohameda a ušetřil život jejího amerického syna. Hovořila podle vás rozumně? Proč zemře jako rukojmích tolik novinářů, kteří přitom ale nemohou mít vliv na kroky americké vlády?

Protože toho mnoho vidí. Mohou mít vliv na utváření občanského konsenzu. Každý krok americké vlády je dán tím, že obyvatelstvu je víceméně jedno, co udělá, nebo to schvaluje. Pokud by bylo proti a odpor by byl jednoznačný, nemohla by americká vláda dělat kroky, které dělá. Co se týče syna paní Sotloffové, je otázka, což nevím, zda za jeho zadržením je právě vůdce Islámského státu a ne nějaký loupežník vyděrač. Účinnější by bylo, kdyby takto promluvila ne z televize americké, nýbrž irácké. A možná by se mohla zamyslet, co by mohla pro rozbouřenou iráckou společnost udělat sama - symbolická gesta svou váhu mají.

Měla jim říci, že Západ nevěří na to, že Mohamed hlásal slovo Boha milosrdného, slitovného, když na každém rohu naráží v médiích na násilí páchané muslimy. A s omluvou, že sama chápe, že důvodem je nevhodný vpád západní společnosti do tohoto světa. Autoři seriálu Star Trek si všimli pravidla obecně platného - když narazíme na nějakou cizí kulturu, civilizaci, měli bychom našlapovat po špičkách a dobře si rozmyslet, než něco uděláme, protože důsledky takovéhoto cizorodého zásahu mohou být nepředvídatelně katastrofické. Mohla udělat nějaké symbolické gesto... A nebo lépe - mohla v přímém přenosu přijmout islám, nasadit šátek a pomodlit se arabsky. To by mělo myslím efekt značný.

Například senátor Lebeda by s vámi asi moc nesouhlasil. Tento politik se tento týden vyjádřil, že islám přináší krutosti, vraždění a znásilňování a že pohltí Evropu – ztotožňujete se s něčím v takovém vyjádření?

Tak vzhledem k tomu, že Evropa dlouhé desítky let zásobuje ekonomicky sešlý arabský svět jedovatě růžovými sny svých filmů, v nichž všichni jsou bohatí, všichni jen úspěšně řeší své emocionální vztahy - to v lepším případě, spíš ale jen naprosté triviální pitominy, není se čemu divit, že i mladí arabští kluci, kteří až na trochu nepodnětnosti prostředí nestrádají ničím než nedostatkem sexu (protože jim jejich sociální situace neumožňuje se oženit), balí z nedostatku sexu kufry a prostě hajdy do Evropy. Ale pak se jednou vrátí a přivezou do své země chybějící kvalifikaci a rozhled, poštěstí-li se. Ale u nás v Čechách máme za to jiný problém - pro Araby je naše řeč snad tou nejtěžší na světě, zato pan Schwarzenberg nasmlouval přijetí milionu Židů, a co jsem slyšela, ve Vysočanech již vznikají židovské lokality. 

Sledujete integraci muslimů mezi většinovou společnost v Teplicích? Dá se vůbec – v konotaci českého pojmosloví - hovořit o integraci, pokud plánují samostatnou, tedy vyčleněnou kolonii?

Kolonie jsou předpokladem možnosti pomoci svým členům. Osamělá rodina ostrakizovaná českými rasisty nemá šanci si se svými problémy dobře poradit. Proč by mi mělo vadit, že zřizují kolonie, proč si Češi také nezaloží nějaké nové město? Ono to dá dost práci, než se to všechno promyslí a rozběhne, aby to fungovalo, což? Tepličtí mohou být podráždění, že lázeňským hostům se dává přednost před nimi, ale pokud tam vzniká kolonie, měli by si uvědomit, že to může být záruka dalšího rozvoje lázní.

Nejsem expertka přes náboženství, ale mnozí lidé jiného vyznání vidí či čtou vyjádření „islamistů“ a mají strach, tak se ptají: Proč, když chceme tolerovat islám a obecně multikulturu v ČR, nevidíme stejnou odezvu od muslimské části?

Ale vidíme - do mešity je zván každý, kdo je zahalený. Muslimští nakladatelé vydávají slovníky i díla arabské literatury a kultury, pořádají se přáteláky ve fotbale. Z arabské kavárny či jídelny vás nikdo nevyžene. Co dalšího byste očekávala od profánního civilního styku? A že si tu a tam chtějí zřídit mešitu? Inu proto, že muslimská společnost se nesektoruje. Mešita je obranou proti vytváření uzavřených skupinek, které si jedou jen na sebe. Do mešity se chodí získat rada, pomoc, případně na oběd. Samozřejmě pro modlitbu…

Mnohé české církve dokonce ale aktivizují věřící i ateisty s peticí proti islámu. Islamisty považují za „zrádce“ či naivní důvěřivce, kteří jako by schvalovali českou budoucí náboženskou genocidu… Vy jste asi na české církve naštvaná?

Ano, všimla jsem si AntiMešity Valentina Kusáka, pana Vlka a KDU-ČSL. Jinak jsem si nevšimla, že by někdo takto vyšiloval, ale pro mne od chvíle nestoudných církevních restitucí nejsou církve subjektem, který by si zasloužil, aby se o něm hovořilo na veřejnosti.

Letos uplyne 10 let od registrace islámu v České republice. Myslíte, že uspěje snaha tvůrců petice „Proti plnému uznání islámu v ČR“? Co byste vzkázala Čechům, kteří se bojí, a co muslimům, kteří se s nimi sžívají či by se sžít měli, i když jim ne vše z českého práva je blízké?

Kdyby ti lidé věděli, že existují i velmi moderní smírčí soudy šaría, a že islámské bankovnictví je mnohem přívětivější než to evropské - ovšem to islámské bankovnictví potřebuje ke každé bance konzilium šaría, aby nároky byly správně vyrovnány. Málo úspěšný zdaleka neodchází o žebrácké holi…

Vy se úplně neztotožňujete s názorem, že kdo chce žít v nějaké zemi, musí přijmout její zákony a zvyklosti? Co si myslíte o dvou zajatých Češkách v Pákistánu, proč se to stalo?

Bohužel ženy se stávají předmětem útoků, cestují-li samy, a to v mnohem více zemích, než je jen Pákistán, ale tam asi došlo na banditismus a je mi líto, že ambasáda nenabídla peníze, bylo by to k její cti.

Tomio Okamura tento týden na Facebook napsal: „Je třeba zachovat povinnost nezahalovat obličej v případě výjimečných událostí definovaných buď ze zákona, nebo třeba policií. Tam, kde hrozí násilí na demonstracích, tam samozřejmě je třeba, aby účastníci byli identifikovatelní a samozřejmě také na pasové kontrole, policejní kontrole nebo na úřadě." S tím souhlasíte?

Samozřejmě, to jsou zákonné důvody a ty je nutno dodržovat, pokud zde chcete žít. Jen doufám, že naši antiterorističtí policejní umanutci nedojdou tak daleko, aby muslimským ženám prohledávali konečníky.

Vy jste asi uvítala rozhodnutí ombudsmanky Šabatové, která „požehnala“ nošení šátku ve škole, je to tak?

Ano, souhlasím s tím. Ta aféra byla hysterická. To je to tak těžké ctít něčí rozhodnutí nosit šátek? Naše babičky ho také nosily, je to zcela nedávno. Moje babička až do roku 2006, kdy zemřela.

Cítíte se jako pronárodní Češka? Nesdílíte obavy, že imigranti ze zemí, kde se válčí či je krize jakéhokoliv jiného druhu, zhoršují už tak složitou ekonomickou situaci českého národa, včetně toho, že zde mnozí lidé neseženou práci třeba deset let a vidí jako jeden z důvodů právě i imigranty?

Kolik jazyků umíš, tolik opravdu chytrých lidí máš šanci potkat. Ano, cítím se Češka do té míry, že rasisty a xenofoby nepovažuji za národovce, ale za rasisty a xenofoby, a dělalo by mi velké potíže je jako národ milovat. Český národ by si měl uvědomit, že schopnost udělat někomu místo pro jeho ekonomickou činnost je cvičení, do kterého se v zájmu svých vlastních dětí měl pustit již dávno, protože nedokáže udělat místo, vytvořit prostor pro existenci ani svým dětem. Rasismus je dost možná placen proto, aby se naše situace jako etnika zhoršovala, abychom si měli nad čím zoufat a politicky se neemancipovali - to by se totiž změnil status quo všeho. 

Překladatelka Kateřina Amiourová je původním povoláním inženýrka potravinářské chemie. Politicky je nestranná, označuje se za biorangera. Publikuje na portálu VašeVěc.cz a jak sama říká, své články dodatečně rozšiřuje, takže články z roku 2011 mají dopisováno ještě v roce 2014 a podobně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sestra Pavla Novotného drsně o ODS: Brácha je štve, že bouchá do stolu. Němcová je v Parlamentu sto let, o co jí jde? Piráti, ti jedou, pálej kampaně

17:19 Sestra Pavla Novotného drsně o ODS: Brácha je štve, že bouchá do stolu. Němcová je v Parlamentu sto let, o co jí jde? Piráti, ti jedou, pálej kampaně

ROZHOVOR Vedle něj jsem klidná síla. Jsme takoví jin a jang. Pořád ho umravňuju. A nebudeš mluvit sp…