Zhnusená doktorka Samková: Nečas podvedl lidi a znásilnil zákon

03.09.2012 4:42

Advokátka a prezidentská kandidátka Klára Samková se pozastavila nad způsobem, jakým byl odvolán Petr Lessy z funkce policejního prezidenta. Domnívá se, že premiér Petr Nečas provedl jakýsi "antiplukovnický puč".

Zhnusená doktorka Samková: Nečas podvedl lidi a znásilnil zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková
reklama

Jak na Vás působí dění okolo odvolání Petra Lessyho v porovnání s tanečky okolo jeho jmenování? Mám na mysli hlavně prohlášení Petra Nečase, že jmenování policejního prezidenta je plně v kompetenci ministra vnitra. Proč to tehdy podle Vás neplatilo i pro Radka Johna? Byl tím problémem sám Lessy, nebo se spíš stal obětí počínajících sporů Nečas versus John?

Podle mého názoru je samotná osoba pana Lessyho zcela nepodstatná. Protože pramenem mých informací jsou pouze veřejné zdroje, nemohu se dostatečně určitě výjádřit k tomu, zda pan Lessy dělal svou práci dobře, či nikoliv. To však pro způsob, jakým byl odvolán, není podstatné. (Tedy, je klidně možné, že svou práci dělal špatně, ale ani to by neospravedlňovalo způsob odvolání.) V případech, jako je odvolání pana Lessyho, je dobré použít coby pomůcku zákon a prostě se jej držet takzvaně "padni komu padni". V případě pana Lessyho byl zákon znásilněn, a to zcela evidentně z politických důvodů. Protože policie již ze své funkce politická být nemá, je evidentní, že něco je v každém případě špatně na straně odvolatelů. Je otázka, zda je možné dnes vůbec najít systémově apolitického policejního prezidenta - a v tom vidím skutečně zásadní problém. Jestliže pan Nečas prohlásil cosi ve smyslu, že mu nebudou žádní plukovníci nic diktovat, jeví se mi to tak, že se především postaral o to, aby na příslušných místech byli JEHO plukovníci. S jistou mírou nadsázky je možno říci, že pan Nečas provedl takový antiplukovnický puč...

Je podle Vás Jan Kubice něčí loutkou?

Rozhodně je výsledkem rozložení politických sil. Řekněme si otevřeně, že tato vláda již nemá žádný legitimní důvod ke vládnutí: opírá se o politickou stranu, která se rozpadla, jejíž převážná část se změnila v subjekt, který nebyl do Poslanecké sněmovny zvolen. Tuto praxi bylo možno s přimhouřením obou očí tolerovat v roce 1991, když se rozpadlo Občanské fórum a na jeho základě vznikla ODS, ale nikoliv v roce 2012. To je obcházení Ústavy. Dalším důvodem pro ztrátu legitimity této vlády je hromadný ideový debakl, kdy členové Věcí veřejných jsou trestně stíhání za jednání, jehož vymýcení měli v programu. I když ctíme trestně-právní presumpci neviny, není možno věc stejně hodnotit i na úrovni politické.

Pan Kubice tedy je - stejně jako si jsou ostatní členové vlády - loutkami a loutkáři navzájem. Jediný zájem je udržet se u vlády.

Jak hodnotíte činnost GIBS a okolnosti jejího vzniku? Je pro Vás inspekce důvěryhodná?

Jako advokátka jsem se na GIBS v několika případech obrátila, že bych byla její činností uchvácena, říci nemohu. Mám jisté pochybnosti o tom, zda naplňuje ideu na Policii ČR nezávislého orgánu. Tato instituce na mne působí nepřesvědčivě.

Je pro Vás jmenování Martina Červíčka do funkce  transparentní?

Jmenování pana Červíčka odpovídá duchu doby. Ovšem v jedné věci se musím jmenování Červíčka zastat. Považuji za velmi diskutabilní, zda se má na takové místo, jako je policejní prezident, vyhlašovat "výběrové řízení". Okruh kandidátů je totiž vždy omezen již z podstaty věci. Nedovedu si například představit, že by na toto místo přišel někdo, kdo v policii nepracuje. Z tohoto hlediska se mi jeví jmenování pana Červíčka logickým.Padne podle Vás vláda v souvislosti se zákony o DPH a církevními restitucemi, o kterých se bude hlasovat tento týden, přičemž premiér Petr Nečas chce hlasování spojit s hlasováním o důvěře vládě?

Podle mého názoru vláda nepadne. I ti, kteří by ji dnes položili, by se totiž dostali do situace, kdy by jejich vlastní znovuzvolení v nových parlamentních volbách bylo velmi nepravděpodobné. Nemají tedy co získat, mají co ztratit. To je ostatně hnacím motorem v setrvání ve funkci celé vlády a poslanců vládní koalice. Takto dochází k prohlubování krize a rozkolu mezi občany a jejich takzvanými zástupci. I když jsme uprostřed řádného volebního období, je možné říci, že vládne vláda, která nebyla řádně zvolena - její ideje, praxe a kroky jsou totiž v tak přímém rozporu s tím, co deklarovala, že je možno mluvit o přímém podvodu na voličích a o vylákání voličské podpory.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Ivánek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřibovi rádci za miliony. A stavěl by metro za skoro sto miliard, pálí Udženija. „Trošku“ zdražilo

15:48 Hřibovi rádci za miliony. A stavěl by metro za skoro sto miliard, pálí Udženija. „Trošku“ zdražilo

Katastrofální dopad na městské části nejen na okraji Prahy. Horší doprava, parkování i ovzduší. Tak …