Zkušený politik z ČSSD udeřil: Zastropování cen energií? Zaplatíme to všichni!

20.09.2022 20:10 | Rozhovor
autor: David Hora

„Pozdě, málo a špatně,“ vzkazuje vládě ohledně zastropování cen elektřiny a plynu bývalý poslanec za ČSSD Ondřej Veselý. Cestou je podle něj omezit vývoz energií, nikoliv dotovat výrobce a obchodníky z veřejných rozpočtů. „Vláda by ale nesměla mít na prvním místě mantru volného trhu, ale občany své země,“ upozornil a dostal se i k tomu, jak to vidí s potravinovou soběstačností ČR. Svým vyjádřením ohledně demonstrace z 3. 9. udělal podle něj premiér hrubou chybu. K „legendárnímu“ projevu Miroslava Štěpána, jak z některých míst zaznělo, by to prý ale nepřirovnával.

Zkušený politik z ČSSD udeřil: Zastropování cen energií? Zaplatíme to všichni!
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Ondřej Veselý

Vláda zastropovala ceny elektřiny a plynu. Z jedné strany se dočkala slov chvály, z druhé kritiky. Jak to vidíte vy? Je, nebo není zastropování příliš vysoké a váhala vláda příliš dlouho, jak někteří poukazují?

Odpověď může být velmi stručná: „Pozdě, málo a špatně.“ Bohužel vláda trestuhodně zaspala a situaci řeší až téměř po roce. Spousta lidí, ale i drobných podnikatelů, se tak dostala do existenčních problémů a poměrně vysoký strop jejich situaci nevyřeší. Cestou je omezit vývoz energií, nikoliv dotovat výrobce a obchodníky z veřejných rozpočtů. Příznivci této vlády mohou mít argument maximálně na úrovni: „Lepší než drátem do oka.“

A co říci na to, že ten strop je o něco vyšší, než navrhla den poté EU?

Už to svědčí o mnohém. Vzhledem k tomu, že nepatříme mezi nejbohatší země EU, by bylo naprosto logické, aby byla cena výrazně nižší. Jenže to by nesměla mít vláda na prvním místě mantru volného trhu, ale občany své země.

Mimochodem, jak je možné, že máme elektřinu zhruba čtyřikrát dražší než například Slovensko?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

9:24 Trumpova rodina se nachází v kapsách Arabů. Josef Mašín z Kalifornie

„Válku na Ukrajině měl a mohl skončit krátce po svém zvolení. Írán by se choval jinak. Choval-li by …