Zkušený starosta Birke: Místo chaosu zkušenost. ČSSD ví, jak lidem vybojovat slušný život po covidu

09.04.2021 8:00

ROZHOVOR Větší množství kandidátů je demokratické, ale po sjezdu se musíme semknout. ParlamentnímListům.cz to řekl poslanec ČSSD a dlouholetý náchodský starosta Jan Birke. Republiku podle jeho mínění čeká po překonání covidu velký boj o budoucnost a sociální demokracie coby silná demokratická levicová strana bude potřeba.

Zkušený starosta Birke: Místo chaosu zkušenost. ČSSD ví, jak lidem vybojovat slušný život po covidu
Foto: archiv J. Birke
Popisek: Poslanec Jan Birke
reklama

Sociální demokracii čeká o víkendu sjezd, který se mimořádně uskuteční pouze online. Poskytne taková platforma dostatečný prostoro pro adekvátní vnitrostranickou diskusi, která je půl roku před klíčovými volbami nepochybně třeba?

Věřím tomu, že ano. Nakonec, nemáme na vybranou, sjezd proběhnout musí a jinou než online formou to nejde.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11551 lidí

Do tohoto okamžiku se sešli čtyři kandidáti na předsedu. Vedle současného šéfa strany a ministra vnitra Jana Hamáčka se o nejvyšší stranický post hodlají utkat také Tomáš Petříček, Kateřina Valachová a zcela neznámý Břetislav Štefan. Koho podporujete a proč?

Podporuji Honzu Hamáčka, to jsem již několikrát veřejně prohlásil a to platí. 

Výsledky ČSSD v průzkumech jsou stále jednociferné. Je správné, že v takové situaci budou o post předsedy bojovat hned tři kandidáti? Jaký signál to voličům vysílá?

Nevidím v tom problém - jsme demokratická strana se širokou členskou základnou, a proto je přirozené, že máme více kandidátů. Důležité je, abychom se semkli po sjezdu.

Nakolik se podle vás po sjezdu, ať už se šéfem strany stane kdokoli, dokáže sjednotit za lídrem a oslovit co nejširší spektrum občanů?

Musíme, jinak propadneme, to je jasné snad každému členovi sociální demokracie. Tato země potřebuje silnou demokratickou levicovou stranu, která bude korigovat pravicové experimenty, jejich útoky na daně, zaměstnance či solidaritu se seniory. Není pochyb, že nás po covidu čeká těžký boj o to, jak bude fungovat naše ekonomika, pracovní místa, jak zabezpečit silné a fungující zdravotnictví, slušné důchody a životní úroveň našich lidí a mnohé další.

Jak hodnotíte dosavadního předsedu, ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka? Během trvání pandemie se nepochybně stal coby šéf krizového štábu hlavní tváří strany. 

Odvedl obrovský kus práce, o tom není pochyb. Zejména v kontrastu s chaosem na ministerstvu zdravotnictví s jeho neustálými personálními výměnami vynikne, jak zkušeně a věcně řídil Honza Hamáček svoji část boje proti covidu. 

Pokud jde o Tomáše Petříčka, ten je spíše méně viditelným členem vlády a jeho jedinou dosavadní volební zkušeností byly komunální volby na Praze 7, kde pod jeho vedením sociální demokracie zcela propadla. Dokázal by přitáhnout voliče?

Myslím, že tím správným lídrem pro sociální demokracii je Honza Hamáček.

V jaké stavu se dle vašeho mínění momentálně sociální demokracie nachází? Při zpětném pohledu, pomohla jí nebo ublížila účast ve vlády s Andrejem Babišem?

Teď to samozřejmě vypadá, že jí ublížila. Ale skutečné hodnocení přijde až v říjnových volbách a do té doby se ještě spousta věcí může změnit.

Není to tak dávno, kdy ČSSD sněmovní volby vyhrávala. Značnou část voličů vám zcela jistě přetáhl právě Babiš. Vidíte ještě šanci, jak tyto původně tradiční voliče sociální demokracie přilákat zpátky?

Ano. Ti voliči nikam nezmizeli, jen jejich první volbu dnes představuje někdo jiný. A my jim musíme umět ukázat cestu zpět k sociální demokracii. 

 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdražení všeho. Profesor viděl návrh Bruselu. A program Pirátů ho dorazil

4:44 Zdražení všeho. Profesor viděl návrh Bruselu. A program Pirátů ho dorazil

CIVILIZACE A MY Připravovanou daň z uhlíku budou v EU odvádět nejen výrobci všech průmyslových výrob…