Především v Moravskoslezském kraji, ale nejen v něm má vedení velkých ocelářských i strojírenských společností velký strach z udělení statutu tržní ekonomiky Číně Evropskou unií, což by mohlo zlikvidovat jejich export a následně celou výrobu. Pro průmyslové oblasti v Česku by to znamenalo mimo jiné i ohromnou nezaměstnanost. Nakolik se toho máme obávat a co česká vláda může proti tomu dělat?
Považuji to za velký problém, který ohrožuje 45 tisíc pracovních míst, což je ještě více než v případě OKD. Navíc ocelářství je náš tradiční průmysl, který prakticky živí celé regiony a má významný podíl na HDP a exportu. Vláda by si měla také uvědomit, kolik peněz hutní firmy odvádějí do státního rozpočtu. ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny odvedly na daních za posledních pět let přes pět miliard korun. V současné době se však už neřeší udělení či neudělení statusu tržní ekonomiky Číně, i když všichni víme, že tržní ekonomikou není. Aby Evropu po Vánocích nezaplavila levná a neekologicky vyráběná čínská ocel, zbývá už jen jediné – urychleně modernizovat ochranné nástroje EU k obraně před nekalou konkurencí ze třetích zemí. Česká republika bohužel patří do „protržní“ skupiny zemí, které blokují návrh Komise na úpravu nástrojů, čímž brání efektivnější ochraně evropských firem a zaměstnanců. Doufám, že se nám podaří postoj ČR změnit, času totiž není nazbyt.
Kauza útlumu Ostravsko-karvinských dolů (OKD) se táhne už řadu let. Podle posledních informací z různých médií by se měl v březnu uzavřít nejztrátovější důl Paskov, kde ale vedení OKD nechce vyplatit horníkům slíbené odstupné. Vláda prý také uvažuje o začlenění některých šachet do státního podniku Diamo. Jaký vůbec nyní existuje vládní scénář pro útlum hornictví na Ostravsku? Uvažuje se o dalších stamilionových injekcích do ztrátové společnosti OKD?
Samozřejmě s uzavřením dolu Paskov, a jakéhokoliv dolu obecně, se pojí vysoké náklady na odstupné a technickou likvidaci. My jsme to v roce 2013, když jsem byl ministrem průmyslu, vyčíslili na 1,1 miliardy korun. Dnes už je jasné, že původně slíbený sociální program firma není schopna splnit a zaměstnanci dostanou méně peněz. Co se týče finanční pomoci státu, to je složitá otázka jak z pohledu politiky, tak evropských pravidel. Na vládním scénáři ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje a měl by být předložen vládě v lednu. Rádi bychom se s plánem vlády seznámili v rámci krajské tripartity a dali své stanovisko už v procesu přípravy, ale zatím není nic na stole.
České vedení OKD podalo před pár týdny na Zdeňka Bakalu, bývalého většinového vlastníka ostravských dolů, trestní oznámení za vyvádění miliardových částek z této společnosti. Domníváte se, že má šanci uspět?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán