Znalec Francie vám poví, jaký bude výsledek francouzských voleb a jak dopadne Le Penová…

20.04.2017 16:44

ROZHOVOR Profesor Radoslav Kvapil je označován za nejlepšího interpreta české klavírní tvorby. Hovoří francouzsky, má francouzskou manželku, v dubnu 2002 obdržel vysoký řád francouzského ministra kultury – Chevalier dans L’Ordre des Arts et Lettres (Rytíř řádu za umění a literaturu) a sleduje dění ve Francii. Podle něho je téměř jisté, že Marine Le Penová získá v prvním kole nejvíce hlasů, ale ve druhém kole ji drtivě porazí Emmanuel Macron. Le Penová má šanci jen za jisté konstelace...

Znalec Francie vám poví, jaký bude výsledek francouzských voleb a jak dopadne Le Penová…
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Le Pen, Fillon, volby
reklama

Jak odhadujete výsledek prezidentských voleb ve Francii?

Do druhého kola určitě postoupí Marine Le Penová a s manželkou si myslíme že i Emmanuel Macron. Teď jsem mluvil se svou francouzskou manželkou, její syn žije ve Francii a říkal, že levice má strašný strach z Francoise Fillona, že prý je strašná hrůza, co má za program. Takže levice asi podpoří Macrona. Původně měl být kandidátem pravice starosta Bordeaux Alain Juppé, ale Fillon ho při primárkách porazil. Takže podle mě jediný dobrý kandidát bohužel padl.

A pokud jde o další kandidáty?

Pochybuji, že se Jean-Luc Melenchon může dotáhnout na druhé místo. Nyní mu velice stoupaly preference a někteří říkají, že je jedním z favoritů, ale já pochybuji, že by se mu to mohlo podařit, protože ten program má až tak levicový, že si to každý v poslední chvíli rozmyslí. I když je skvělý řečník.

Anketa

Byla by Veronika Žilková dobrá první dáma, tedy manželka prezidenta?

hlasovalo: 17161 lidí

Proč si myslíte, že Fillon nemá šanci? Teď se ukázalo, že ty jeho preference nejsou až tak katastrofální a že poměrně dorovnal soupeře…

Když on ohlásil jako favorit svůj program, tak má manželka byla naprosto zděšena, protože má ultrapravicový program. On chce propustit půl milionu až milion státních zaměstnanců. Je to bigotní katolík a tak dále. Takže levice je z něj naprosto vyděšená.

A jaký výsledek očekáváte ve druhém kole?

Druhé kolo nebude zajímavé. Klíčové bude první kolo, kdo postoupí s Marine Le Penovou. Kdo postoupí, bude příštím prezidentem Francie, protože Marine Le Penová bude ve druhém kole samozřejmě jasně poražena. Moje manželka mi říkala, že pokud by postoupili Fillon a Marine Le Penová, nebude volit. Kdyby postoupil Fillon, to by mohlo nahrát Le Penové, protože Fillon je pro levici naprosto nepřijatelný. Pak by záleželo na tom, kdo z nich by měl silnější tvrdé jádro. Ale já doufám, že pravděpodobnost takového souboje není velká.

Takže je podle vás pořád větší odpor Francouzů k Marine Le Penové než jejich obava z islamizace, terorismu a migrace?

Odpor proti migraci mají v programu i jiní kandidáti než Le Penová. Tady jde spíše o vnitřní problémy, jako je nezaměstnanost, i když nyní nezaměstnanost poněkud poklesla. Prezident jmenuje vládu. Potom budou začátkem června parlamentní volby a prezident dostane nějakého partnera na pozici premiéra, ale přesto má prezident poměrně velké pravomoci.

Řekl bych, že se Francouzi skutečně více obávají Le Penové než imigrace. Zdá se, že se Francouzi té migrace až zase tak nebojí. Ve skutečnosti jsou Francouzi po Americe nejotevřenější zemí k migrantům.

A Macron se nějak vymezil proti imigraci či islamizaci?

On nemá žádný program. To je ta jeho nevýhoda, že on se spojil s tolika rozdílnými skupinami, které ho podporují, že vlastně nemůže představit svůj program, protože by vždy některou z těch skupin nějakým způsobem naštval.

A nebude Macrona absence programu znevýhodňovat vůči Le Penové, která má poměrně jasný program?

Ovšem Le Penová je zásadně odmítána takovými minimálně sedmdesáti procenty, či dokonce až osmdesáti procenty Francouzů. To je něco tak strašného, že má jednoznačné hlasy proti. Ona má i jednoznačné hlasy pro, zatímco Macron má hlasy pro a ti ostatní, když bude nejhůř, ho budou volit. Podobně jako se stal prezidentem Chirac, kdy ho volila i má manželka, která je levicově zaměřená, aby nebyl zvolen Jean-Marie Le Pen. Myslím si, že bude fungovat podobný efekt.

Kdo si myslíte, že bude na prvním místě v prvním kole? Le Penová, nebo Macron?

To je celkem jedno. Zdá se, že Le Penová zvítězí o nějaké to procento, ale to je naprosto nevýznamné. Tady je významné to druhé místo, kdo se dostane do druhého kola s ní. Protože ten člověk pak bude prezidentem. Čili druhé kolo bude rozhodnuto již v kole prvním.

Hlavní témata voleb budou podle vás spíše ekonomická, a ne imigrace?

Ano, podle mě půjde o tyto věci.

A co téma vztahu Francouzů k Evropské unii, NATO, USA?

Pokud jde o Ameriku, to je jiná otázka, ale velká většina Francouzů je pro Evropskou unii a velká většina je pro euro. Takže Marine Le Penová je proti těmto dvěma základním věcem, a to ji činí pro většinu Francouzů úplně nevolitelnou.

Takže podle vás nelze ve volbách čekat nějaké překvapení?

Ne, já bych to neočekával.

Kdybyste měl stručně zhodnotit klady a zápory těch čtyř kandidátů, o kterých jsme hovořili…

Marine Le Penová je jistě velká osobnost, ale jak jsem říkal, je to naprostý demagog, slibuje nemožné věci, je to prvotřídní populista. Macron je spojen s mnoha skupinami, Francoise Hollandem byl jmenován ministrem, potom tu stranu opustil, ale nakonec ho socialisti budou volit, když dojde k nejhoršímu. Teď to hraje na všechny strany, protože nikdo nečekal, že by mohl být kandidátem. Fillon je ultrapravicový a levice jím byla vyděšena, když představil svůj program. Má za sebou silnou skupinu stejně smýšlejících Francouzů a je největším konkurentem Marine Le Penové a on jí může odebrat část voličů. Melenchon je víceméně komunista. Oslovuje mladé lidi, protože dobře mluví. Ale nevěřím, že se může dostat na druhé místo.


 

Radoslav Kvapil (* 15. března 1934 v Brně) je pokládán mnoha mezinárodními kritiky za nejvýznamnějšího současného českého pianistu a za nejlepšího interpreta české klavírní tvorby. V letech 1967–1969 nahrál poprvé v historii celé klavírní dílo A. Dvořáka, ve stejné době realizoval nahrávku kompletního klavírního díla L. Janáčka. Mimo jiné vydal i CD klavírního díla B. Martinů. V letech 1993–1996 vydala londýnská firma Unicorn-Kanchana osm CD Kvapilovy Antologie české klavírní hudby, obsahující skladby A. Dvořáka, B. Smetany, B. Martinů, J. H. Voříška, Z. Fibicha, L. Janáčka a J. Suka. Nahrál ale i skladby F. Schuberta a souborně koncertní etudy F. Chopina a mnoho, mnoho dalšího.

Kvapil koncertoval na význačných festivalech, nahrával pro řadu rozhlasových a televizních společností v Evropě, Americe či Japonsku. Vystupoval v nejvýznamnějších koncertních sálech, např. The Royal Albert Hall, The Barbican (Londýn), Carnegie Recital Hall (New York), Théatre des Champs Elysées (Paříž), Auditorium du Louvre (Paris), Concert Hall of The Seoul Arts Center (Korea), Henry Crown Symphony Hall (Jerusalem), Smetanově síni a Dvořákově síni (Praha). V dubnu 2002 obdržel vysoký řád francouzského ministra kultury – Chevalier dans L’Ordre des Arts et Lettres (Rytíř řádu za umění a literaturu). Je předsedou Společnosti A. Dvořáka, předsedou Společnosti pro Jihočeský festival, Společnosti pro festival Vysočina a EPTA Česká republika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší

17:50 „Migranta do každé rodiny!“ Babiš a Piráti. Soudem rozdmýchané téma. Jak to může skončit? Cyril Svoboda tuší

Čeští politici využívají téma migrace a islamismu, protože o něm mohou říci téměř cokoliv. Čechům to…