Estráda u Jílkové s Romem, bezdomovcem, šéfem sběren a veselým ministrem: Je to tu jak Palermo, vyskočí mi před vraty osm policistů a vůbec nevědí, co tam dělají

26.03.2015 23:08

Kdo krade okapy, měl by jít do basy a ne inkasovat peníze, udeřil v pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové pán, kterému právě okapy ukradli. Ale lidi nosí věci do sběren, protože stojí na pokraji chudoby, kontroval romský spoluobčan z publika. Své k tomu poznamenal i bezdomovec, jehož hlas prý v jiném pořadu hned tak neuslyšíte. Stranou nezůstal ani ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), kterého ovšem moderátorka okřikovala, ať nevtipkuje.

Estráda u Jílkové s Romem, bezdomovcem, šéfem sběren a veselým ministrem: Je to tu jak Palermo, vyskočí mi před vraty osm policistů a vůbec nevědí, co tam dělají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková
reklama

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), poslanec ODS Jan Zahradník, ředitel Městské policie v Karviné Petr Bičej, starosta města Velký Osek a člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal, spolumajitel sběrny surovin Tomáš Absolon, předseda Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin Petr Miller, pan Petr Zálešák z Jirkova, kterému sběrači kovů ukradli okapy, a bezdomovec Josef Kuruc diskutovali ve čtvrtečním pořadu České televize moderátorky Michaely Jílkové Máte slovo o topení v Česku a o krádeži kovů v Česku.

Zloděj nemá dostat peníze, ale "flastr"

Hned na úvod zostra zpustil Kuruc, že omezování sběren kovů k ničemu nepovede, akorát se vše přesune k překupníkům. Lidé něco přinesou, ale nedostanou za to 120 korun jako dříve, ale třeba jen 40. Podle ministra Brabce ale musíme počkat, co se bude dít, vyhláška platí teprve tři týdny, od prvního března.

"A víte, co stojí udělat metr okapů, když mi je někdo ukradne? Já za to nedostanu nic, když mi to ukradnete, ještě to zaplatím," udeřil Petr Zálešák. "Lidi, kteří kradou, mají nárok jen na to jít si za to sednout," řekl jasně. Moderátorka Jílková ale upozornila, že je potřeba vyslechnout i bezdomovce jako je pan Kuruc, protože bezdomovci mají určité zkušenosti, ale nedostávají prostor k jejich prezentaci v jiných pořadech.

Bičej k tomu dodal, že se policie snaží krádežím bránit, ale na služebnách k tomu není dost mužů. Petr Miller na to konto prohlásil, že bude třeba stanovit, jestli je nová vyhláška v souladu s Ústavou. Ministr Brabec chtěl reagovat, začal ale odlehčeně. "Zrovna jsem vás chtěl oslovit jako paní Bubílkovou, paní Jílková," prohlásil, Moderátorka si dala ruce v bok a položila jasný dotaz. "Vy si o sobě myslíte, že jste vtipný? Raději odpovídejte na dotazy diváků," vykázala ho moderátorka do patřičných mezí. Ministr obratem dodal, že v právním státě může jakoukoli vyhlášku napadnout u soudu a ten rozhodne.

"A proč nejsou odebírány licence nelegálním sběrnám?" ozval se pan Drahovzal z publika. Ministr konstatoval, že licence mohou odebírat krajské úřady, ale jde o velmi zdlouhavé procesy. Miller se v tomto ministra zastal. Šéf rezortu v tomto prý nemá moc nad kraji.

Sběrači kovů žijí na pokraji chudoby

V tu chvíli se z publika ozval křik romského spoluobčana. "Lidi to dělají, protože stojí na pokraji chudoby a vy jim ten život ještě ztěžujete. Všichni tu nejsou zloději," bránil prodejce kovů občan. Josef Holan ze sběrny k tomu poznamenal, že do sběren chodí i lidé, kteří nemají vlastní účet a vůbec netuší, co je to složenka. K tomu se ale vyjádřil i Zahradník s tím, že sběrny kovů by neměly suplovat sociální dávky, od toho tu máme sociální systém. "Já jsem pro to zavést pravidlo třikrát a dost - tři přestupky jsou jeden zločin. A když sběrny poruší zákon, mají přijít o licenci. Miller se proti tomu ale důsledně ohradil. Vy tu automaticky říkáte, že většina materiálu ve sběrnách je kradená, to je nepřípustná generalizace," bránil se předseda Svazu výkupců.

Ministr vytáhl snímky z kontroly sběren, na nichž byly patrné např. šrouby z kolejí. "Jestliže proběhla kontrola na dvou stech sběrnách a na stu z nich byla zjištěna pochybení... V Česku je na 2900 registrovaných sběren, protože to v minulosti dali každému, kdo šel kolem a nepřejela ho tramvaj,“ prohlásil Brabec. Přitom, když někdo ukradne např. poklop kanálu, obec ho musí nahradit, což tuto obec stojí tisíce korun, zatímco zloději dostanou za poklop jen zlomek této částky.

Miller konstatoval, že ve svazu se dodržuje základní desatero a nekrade se. "Postup policie mi někdy připomíná Palermo, kdy přijede osm policistů, vyskáčou z auta a když se jich ptám, co u nás vlastně dělají, tak oni řeknou, že nevědí, ale prosí nás, abychom jim podepsali protokol, že u nás byli," poznamenal se smíchem Miller. Bičej kroutil hlavou, že takovéto věci se nedějí, nebo tomu alespoň nevěří.

Domovní svoboda versus právo na životní prostředí

Ve druhé polovině pořadu se debatovalo o kvalitnějším topení. Zatímco ministr Brabec by rád kontroloval, čím lidé topí, Zahradník trval na dodržování domovní svobody. "Podle Ústavy máme také právo na zdravé životní prostředí," poznamenal ministr. Rozhodně prý nebude docházet k tomu, že by k někomu do domu vrazila jednotka s beranidlem. Napřed bude třeba, aby se 12 měsíců po sobě podařilo prokázat, že člověk topí, čím nemá. Dá se to prokázat např. barvou kouře.

Zahradník ale vidí cestu jinde. "Už za vlád Petra Nečase byly zavedeny kotlíkové dotace a pan ministr v nich zdárně pokračuje," uvedl poslanec. Bezdomovec pan Kuruc to připsal "na triko" vládě. "Kdyby byly energie levnější, kdyby tady působili politici, tak by lidi topili něčím čistším."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Miloš Polák

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…