Ještě krvavější řež v ČSSD, než jste čekali. Čtěte více

29.10.2013 16:34

ANKETA V ČSSD se naplno rozhořel boj mezi křídlem kolem předsedy Bohuslava Sobotky a prvním místopředsedou Michalem Haškem. ParlamentníListy.cz oslovily předáky strany, jak situaci vidí.

Ještě krvavější řež v ČSSD, než jste čekali. Čtěte více
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Michal Hašek s Bohuslavem Sobotkou

Předsednictvo ČSSD na svém nedělním zasedání 20 hlasy (9 hlasů bylo proti a 1 se zdržel hlasování) neschválilo vyjednávací tým schválený politickým grémiem strany předešlého dne a pověřilo vedením jednání o sestavení vlády ČR Michala Haška a určilo vyjednávací tým k jednání o sestavení vlády ve složení: Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Jeroným Tejc a Milan Chovanec.

Kdo je s kým

Rovněž přijalo tuto výzvu: „Předsednictvo ČSSD vyzývá předsedu Bohuslava Sobotku, aby přijal přímou osobní a politickou odpovědnost za historicky nejhorší výsledek ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR a rezignoval neprodleně na funkci předsedy ČSSD.“

Na předsednictvu proti Sobotkovi hlasovali: Vlasta Bohdalová, Petr Dolínek, Jaroslav Drozd, Lenka Fojtíková, Michal Hašek, Petr Hulinský, Milan Chovanec, Lenka Kadlecová, Martin Netolický, Roman Onderka, Irena Ropková, Jiří Rozbořil, Adam Rykala, Zdeněk Seidl, Radek Scherfer, Zdeněk Škromach, Milan Urban, Jana Vaňhová, Markéta Wernerová a Jiří Zimola.

Sobotku podpořili: Karel Březina, Richard Dolejš, Richard Falbr, Alena Gajdůšková, Petr Krčál, Hana Orgoníková, Jiří Petrů, Martin Starec, Milan Štěch, Petr Vícha, Václav Votava a Lubomír Zaorálek.

ParlamentníListy.cz oslovily předáky ČSSD, zda souhlasí se Sobotkou, který přirovnal rozhodnutí předsednictva k únorovému puči a rozhodl se jednat o vládě s ANO proti rozhodnutí tohoto orgánu, nebo zda si myslí, že by měl Sobotka odstoupit.

Pár křiklounů nemůže zpochybňovat demokratické rozhodnutí předsednictva

„Podporuji usnesení předsednictva, pro které jsem hlasoval,“ uvedl stručně místopředseda ČSSD a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

„Souhlasím se Sobotkou. Hašek jen zapomněl říci: ´Právě jsem se vrátil z Hradu a prezidentův návrh zní: Sobotka musí pryč a pak vás pustím do funkcí.´ O žádnou sebereflexi po volbách tedy nejde,“ uvedl místopředseda ČSSD a poslanec Lubomír Zaorálek.

„V současné době nejsem členkou ČSSD. V ní rozhodují řádné orgány podle stanov a pokud vím jedním z nich je předsednictvo, které zcela demokraticky rozhodlo v neděli a jeho rozhodnutí nelze proto zpochybňovat několika křiklouny,“ říká ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která byla zvolena za ČSSD poslankyní a má nyní kvůli účasti ve vládě Jiřího Rusnoka dočasně pozastavené členství v ČSSD.

Měli bychom být jednotní

„Měli bychom být jako strana jednotní a plnit sliby dané voličům,“ uvedl poslanec Jan Mládek.

Místopředsedkyně ČSSD a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková říká, že je absurdní, aby vítěz voleb po volbách odcházel. „Je třeba rychle dojednat vládu na půdě sněmovny, jinak skončí ČSSD opět v opozici a bude zde opět pravicová vláda. Předseda byl zvolen sjezdem a jeho mandát pro volby byl potvrzen ÚVV. To jsou orgány, kterým je odpovědný a které jediné to mohou změnit. Od těch, kteří byli pro odstavení Sobotky, zní, že prezident by nikdy Sobotku nejmenoval, tak je třeba ho uklidnit. Nevěřím, že by pan prezident nerespektoval vůli vítězné strany a už vůbec nemůže jít proti sněmovně. Pravidla v tom stanovuje ústava. Takže vše to je jen vnitřní záležitost ČSSD,“ míní senátorka.

Srovnávat usnesení demokratického orgánu ČSSD s únorem 1948 je mimo

„Srovnávat usnesení předsednictva ČSSD v roce 2013 s rokem 1948 považuji za nesrovnatelné. Nicméně je právem předsedy Bohuslava Sobotky se zachovat, jak uzná za vhodné a počkat na ÚVV ČSSD, který by se měl celou situací zabývat,“ reagoval poslanec František Adámek.

Poslanec Ladislav Šincl hovoří podobně: „Pro mě je, na rozdíl od jiných, závazné usnesení ÚVV a sjezdu.“

„Můj názor jsem vyjádřil v otevřeném dopise. Je třeba přijmout plnou zodpovědnost za volební debakl. Čekám to od vrchního velitele i jeho štábu. Máslo na hlavě mají mnozí. Na rozpálené kebuli se pak máslo roztéká a očividně oslepuje. Chovejme se kultivovaně! V rámci stanov, disciplíny i zdravého rozumu. Demonstrace v ulicích proti sobě a hádky přes média jsou selhání a trapárna. Nejde o posty, máme jinou práci. To chceme vládnout? Omlouvám se za ČSSD,“ říká poslanec Jiří Koskuba.

„Odstoupit by měl v první řadě Hašek, který celou dobu podkopává nohy předsedovi ČSSD,“ myslí si poslanec Jiří Petrů.

Je to klukovina. Ať rozhodne ÚVV

„Domnívám se, že by o usnesení předsednictva měl rozhodnout ústřední výkonný výbor. Považuji to vše za klukovinu,“ říká poslanec Ladislav Velebný.

„Výsledek sociální demokracie ve volbách byl pro mě z prvopočátku trochu zklamáním. Původně jsem si představoval, že by se volební výsledek mohl pohybovat kolem 25 procent. Ale potom, co se v neděli stalo, se domnívám, že si takový výsledek sociální demokracie ani nezasloužila. A zásadně nesouhlasím s výzvou, aby Bohuslav Sobotka odstupoval. V tuto chvíli vidím jediné řešení – aby své pozice opustili Michal Hašek a jeho spoluorganizátoři této akce,“ říká senátor Jaromír Strnad.

„Podporuji předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku,“ uvedl místopředseda ČSSD Martin Starec.

Podlé a hanebné

„Jako člen předsednictva jsem hlasoval proti tomuto podlému, hanebnému usnesení, které poškodilo především samotnou sociální demokracii. I v politice by měly platit elementární principy slušnosti. Bohuslava Sobotky si vážím jako slušného a pracovitého člověka a má mou plnou podporu,“ říká poslanec Václav Votava.

„Máme jen jednoho předsedu. Má mandát sjezdu a mou plnou podporu,“ uvádí poslanec Stanislav Huml.

„Vyjednávání musí vést předseda ČSSD. A tím je Bohuslav Sobotka,“ reagoval podobně poslanec Antonín Seďa.

Poslanec Karel Černý sdělil, že podporuje sněmem zvoleného předsedu. „Slávka Sobotku znám 20 let. Je to slušný člověk, za kterým stojí řadoví členové sociální demokracie.“

Stojím za předsedou

„Bohuslav Sobotka byl řádně a s 85 procentní většinou zvolen předsedou ČSSD na jejím sjezdu a rozhodnutím ÚVV téže strany byl pověřen vyjednáváním o vzniku vlády. V demokratické straně mohou tato rozhodnutí změnit pouze stejné orgány,“ myslí si europoslanec Libor Rouček.

„Můj postoj je jasný. Hlasoval jsem proti usnesení předsednictva,“ připomněl europoslanec Richard Falbr.

„Rozhodnutí předsednictva je nulitní, nemá žádnou hodnotu. Za stranu jedná její legitimně zvolený předseda,“ říká poslanec Robin Böhnisch.

Myslel jsem si, že Zeman odhodí staré spory...

Poslanec Richard Dolejš je členem předsednictva, pro usnesení nehlasoval a hodlá Sobotku podporovat i nadále: „Kroky Michala Haška a Jeronýma Tejce považuji za hloupé a neodpovědné vůči občanům státu. Chovají se jako loutky Miloše Zemana a jeho kliky ze SPOZ. Jde evidentně o pokus ovládnout ČSSD a udělat z ní pobočku Hradu. Tím dochází k destabilizaci již tak složitých povolebních poměrů v naší zemi a komplikuje se jednání o formování nové vlády. Probíhající převrat evidentně oslabuje vyjednávací pozici celé ČSSD. Z touhy po moci se oběma mladým pánům evidentně zatemnila mysl.“

„Jejich konání může vyústit v nemožnost sestavení standardní politické koaliční vlády v čele s premiérem z ČSSD a může vzniknout hradní úřednická vláda. O to jde zřejmě Miloši Zemanovi, což evidentně Michal Hašek při své touze být premiérem nechápe. Tento scénář by ale vedl k předčasným volbám, což by za současné situace znamenalo totální propad ČSSD. Miloš Zeman by byl sice uspokojen, protože jeho pomsta by byla dokonalá, ale pro demokratický vývoj v naší zemi by to mělo katastrofální důsledky. Proto udělám vše proto, aby tento deviantský scénář Hradu nebyl naplněn. Zárukou plnění volebního programu ČSSD a standardní vlády je pro mě Bohuslav Sobotka,“ uvádí dále Dolejš.

„V druhém kole prezidentské volby jsem veřejně i uvnitř ČSSD podpořil Miloše Zemana. Za dané situace bych ani dnes nepostupoval jinak. Myslel jsem si ale, že se v případě zvolení bude Miloš Zeman chovat státotvorně a hodí za hlavu staré spory s ČSSD. Miloš Zeman se ale nevypořádal sám se sebou a jeho zloba s touhou po pomstě je jeho hnacím motorem. Je mi ho v tomto ohledu lidsky líto. Destrukce a nenávist není program. I to byl vzkaz voličů Miloši Zemanovi ohledně totálního propadu jeho SPOZ. Je evidentní, že toto varování voličů nepochopil,“ uzavřel poslanec.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka svolal na neděli 10. listopadu jednání ústředního výkonného výboru, nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy. Dnes se rovněž sešel poslanecký klub ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…